MojAndroid

Generačný súboj v dnešnom dueli prebehne medzi zariadeniami spoločnosti Huawei. Do porovnania sme zaradili smartfóny P7 a P8, ktorý bol predstavený len prednedávnom. Výrobca oproti predchádzajúcej generácii zariadenia ponúka hneď niekoľko inovácií, ktoré z neho robia high-end v pravom slova zmysle. Vylepšená bola nielen kovová konštrukcia, ale aj fotoaparát, či samotný softvér. Oplatí sa teda prechod z Huawei P7 na P8? Myslíme si, že určite áno. Prečo, to sa dočítate v našom dueli.

Náš tip
RECENZIA | Huawei P8: Skutočná vlajková loď

Duel-Huawei P8 vs Huawei P7-1

Konštrukcia: Nie je kov ako kov

Huawei minulý rok predstavil P7 s kovovým rámov a zadným krytom vyrobeným zo skla. Tento sa však už na prvý pohľad aj dotyk nemôže porovnávať s kovovou unibody konštrukciou P-osmičky. Tá je oproti svojmu predchodcovi vylepšená vo všetkých smeroch. Na dotyk nepôsobí vôbec lacným dojmom a v prémiovejšom prevedení prichádzajú aj ovládacie prvky a sloty pre pamäťovú kartu, či SIM. Zadný kryt už nie je z krehkého a na poškriabanie citlivého skla, ale z pevného a odolného kovu. Ten má aj tú výhodu, že takmer vôbec nezachytáva odtlačky prstov a nečistoty, čo sa nedá povedať o jeho predchodcovi. Rozloženie prvkov je inak úplne rovnaké, jediným rozdielom je umiestnenie mriežky reproduktora, ktorý prešiel zo zadnej strany do spodnej hrany smartfónu.

Duel-Huawei P8 vs Huawei P7-4

Samozrejme, P8 je väčšia a oproti P7 ponúka pri držaní v jednej ruke a nosení vo vrecku nohavíc menší komfort. Napriek tomu nie je rozdiel veľký a používanie P8 bude bezproblémové pre väčšinu majiteľov P-sedmičky, prípadne jej podobným smartfónom. Celkovo si teda myslíme, že P8 po konštrukčnej stránke urobila poriadny skok vpred. Používa lepšie materiály, pevnejšie unibody telo, ako aj dizajnové detaily v podobe zbrúsených hrán, ktoré sú pre pohodlnejšie držanie aj mierne zaoblené. V tomto smere je teda jednoznačným víťazom Huawei P8.

Huawei P8Huawei P7
Rozmery144.9 x 72.1 x 6.4 mm 139.8 x 68.8 x 6.5 mm
Hmotnosť144 g124 g
Ochranné skloGorilla Glass 3Gorilla Glass 3
MateriálUnibody telo, Hliník + skloHliník + sklo

Duel-Huawei P8 vs Huawei P7-3 Duel-Huawei P8 vs Huawei P7-6

Displej: Väčší P8

Displeje obidvoch zariadení ponúkajú dobrú zobrazovaciu kvalitu. Zahanbiť sa nedajú svojimi pozorovacími uhlami, jemnosťou zobrazenia, ako ani maximálnym jasom, ktorý ich umožní ovládať aj vo vonkajších prostrediach a za slnečných dní. P8 však oproti P7 ponúka väčší 5,2″ displej, ktorý je jasnejší. Malé rozdiely v zobrazení sa tu pri priamom porovnaní nájdu, no nie sú nijako zásadné. Obidva zobrazovacie panely nie sú dokonalé, neponúkajú dokonalé zobrazenie čiernej a biela je tiež trochu mimo reálu – aj keď o kus lepšia sa nám zdá byť na Huawei P7. V tomto smere by sme teda medzi obidvoma zariadeniami volil remízu.

Duel-Huawei P8 vs Huawei P7-7

Huawei P8Huawei P7
Veľkosť5,2"5"
Rozlíšenie1920 × 1080 px1920 × 1080 px
PPI (Hustota pixelov)424 ppi441 ppi
TechnológiaIPSIPS

Výkon: P8 sa výkonom derie vpred

Nie je žiadnym prekvapením, že Huawei P8 je oproti svojmu predchodcovi výkonnejší. Používa totiž novú generáciu procesora Kirin, ktorý pochádza priamo z dielní spoločnosti. Navyše, spoločnosť v novšom modeli použila aj väčšiu RAM, a to s kapacitou až 3 GB. To všetko sa podpísalo pod fakt, že P-osmička v benchmarku AnTuTu a 3D Mark dosiahla lepšie skóre ako P7. Vyšší výkon cítiť najmä v rýchlosti reakcií, ako aj pri hraní hier, či sledovaní videí vo vyššom rozlíšení. Bodový rozdiel v teste AnTuTu činí až 18-tisíc bodov, v 3D Marku sme namerali rozdiel len 2232 bodov (P8 dosiahla v rovnakom teste 12-tisíc bodov), čo už nie je zanedbateľný rozdiel. S kúpou P8 si tak môžete byť istí, že získate podstatne výkonnejšie zariadenie, čo pri bežnom dennom používaní určite oceníte.

Duel-Huawei P8 vs Huawei P7-2

Pamäťovými možnosťami sú si zariadenia seberovné. Obidve ponúkajú 16 GB interné úložisko, z ktorého je pre používateľa dostupných 10,5 (P8) alebo 11,8 GB (P7) voľného priestoru. Rozšíriť sa dá pomocou pamäťových kariet micro SD, s veľkosťou do 128 (P8) alebo 64 GB (P7). Obidva telefóny podporujú funkciu USB Host, takže k nim pripojíte aj externé USB disky alebo iné príslušenstvá.

Huawei P8Huawei P7
Procesor

HiSilicon Kirin 930/935
Quad-core 2 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.5 GHz Cortex-A53

HiSilicon Kirin 910T
Quad-core 1.8 GHz Cortex-A9
Grafika

Mali-T628 MP4

Mali-450MP4
Pamäť RAM

3 GB

2 GB
Vnútorná pamäť16GB16GB
Micro SD

do 128 GB

do 64 GB
Podpora USB HostÁnoÁno

Multimédiá:

Huawei P8 a P7 sú obidva vybavené jedným hlasným reproduktorom, ktorý sa líši nielen svojim umiestnením, ale aj kvalitou a hlasitosťou. Už pri prvom porovnaní vám bude jasné, že v reprodukcii zvuku bude na tom lepšie tohtoročný model. P8 hrá v porovnaní s P7 oveľa hlasnejšie aj kvalitnejšie. Výhodnejším je aj umiestnenie reproduktoru v do spodnej hrany, ktorú pri položení na stôl nezakryjete tak, ako v prípade P7. Po ostatných stránkach sú si zariadenia opäť veľmi podobné. Samozrejme, vďaka novšej používateľskej nadstavbe máte s P-osmičkou prístup k novšiemu a lepšiemu hudobnému prehrávaču. Aj v tomto smere teda víťazí nová generácia smartfónu.

Operačný systém

Operačný systém nemá veľký zmysel popisovať. S kúpou Huawei P8 získate úplne nové používateľské prostredie EMUI vo verzii 3.0, ktoré prináša nielen nové prostredie a vzhľad natívnych aplikácií, ale aj nové funkcie. Spomenúť môžem najmä vylepšenú notifikačný lištu, upraviteľný navigačný panel, dialer, galériu a iné. Rovnaké prostredie však po aktualizácii nájdete aj na Huawei P7.

Screenshot_2015-05-07-11-43-45 Screenshot_2015-05-07-11-43-57 Screenshot_2015-05-07-11-44-16

Screenshot_2015-05-07-12-34-31 Screenshot_2015-05-07-12-35-27 Screenshot_2015-05-07-12-35-45

Fotoaparát:

Asi najväčší pokrok môžeme pozorovať pri fotoaparáte. Hoci rozlíšenie snímača ostáva rovnaké, rozdiel je v použitej technológii aj softvéri. P8 na rozdiel od P7 disponuje optickou stabilizáciou, ktorá zabezpečí natáčanie stabilnejšieho a menej roztraseného videa, ako aj ostrejších fotografií. Veľkým krokom vpred je aj fotenie v noci, ktoré je skutočne na úplne inej  úrovni ako v prípade predchodcu. Potešia aj nové módy fotoaparátu, vrátane maľovania svetlom, či režimu Super noc, ktorý za pomoci statívu dokáže aj v noci vytvárať skutočne kvalitné snímky – aspoň, čo sa smartfónov týka. (v teste bola použitá používaná P7, ktorá ma na zadnom sklíčku fotoaparátu malé škrabančeky. Tie mohli ovplyvniť kvalitu fotografií, vytvorených najmä v noci.)

Huawei P8Huawei P7
Rozlíšenie snímača13 MPix13 MPix
LED blesk

Áno, duálny, dual-tone

Áno
HDR videoÁno
Áno
Max. rozlíšenie videa1080p1080p
Predná kamera8 Mpix8 Mpix
Optická stabilizácia

Áno

Nie
Ďalšie funkcie

Maľovanie svetlom, Režim Super noc

bsh
Maľovanie svetlom na Huawei P8
bsh
Huawei P8 v režime Super Noc: Takéto fotografie by ste s Huawei P7 nevytvorili.

Konektivita

Obidva modely disponujú podporou rovnakých štandardov WiFi, u P8 však nájdete novší Bluetooth 4.1 a rýchlejšie LTE kategórie 6 s maximálnymi prenosovými rýchlosťami na úrovni 300 Mbps pre download a 50 Mbps pre upload. Huawei tiež pridal novú technológiu Signal+. Vďaka kompaktnej a výkonnej duálnej anténe a technológii rýchleho prepínania dokáže inteligentne rozpoznať, ktorý režim je najvhodnejšie použiť. Keď je jeden koniec antény pokrytý a signál zoslabne, zariadenie Huawei P8 okamžite prepne na druhý koniec. V konečnom dôsledku by ste sa pri P8 tak mali stretnúť s menším počtom prerušení hovorov a rýchlejším prihlasovaním do siete napríklad pri roamingu. Inak sú na to zariadenia veľmi podobne, samozrejme, P8 pridáva niečo nové, čo P7 nemá, čo mu zaručuje aspoň papierové víťazstvo aj v tejto kategórii.

Huawei P8Huawei P7
WiFi Wi-Fi 802.11 a/b/g/nWi-Fi 802.11 a/b/g/n
Bluetooth

v4.1, A2DP, LE

v4.0, A2DP, LE
UMTSHSDPA, 42 Mbps,
HSUPA, 5.76 Mbps;
HSDPA, 42 Mbps
HSUPA, 5.76 Mbps;
LTE

Cat6, 50 Mbps UL, 300 Mbps DL

Cat4, 50 Mbps UL, 150 Mbps DL
NFCÁnoÁno
IRNieNie
LokalizáciaGPS, A-GPS, GLONASSGPS, A-GPS, GLONASS
InéTechnológia Signal+

Výdrž batérie

Kapacita batérií sa odlišuje len minimálne. V P-osmičke nájdete 2680 mAh batériu, zatiaľ čo v P7 len 2500 mAh. Rozdiel to nie je veľký a hoci P8 má väčší displej a výkonnejší hardvér, výdrž je porovnateľná. S obidvoma sa dostanete cez jeden celý deň, pričom sa nemusíte pri bežnom používaní vôbec obmedzovať.

Duel-Huawei P8 vs Huawei P7-5

Záverečné hodnotenie: P8, jasný víťaz

Aj v tomto súboji generácií sa potvrdilo, že novší je lepší. Huawei P8 predstavuje poriadny generačný skok a prináša hneď niekoľko zásadných inovácií. Tou prvou je kovová unibody konštrukcia v prémiovom vyhotovení, ktorá sa s predchodcom nedá v podstate priamo porovnávať. Je totižto lepšia v každom smere. Krokom vpred sú aj multimediálne funkcie, v podobe lepšieho reproduktora, či vyšší výkon a novší operačný systém s nadstavbou EMUI. Pozitívne hodnotím aj zmeny na fotoaparáte, ten má na P8 optickú stabilizáciu a nový senzor, vďaka čomu sú fotografie kvalitnejšie aj v noci. Huawei si však za P8 aj viac zapýtal. Jeho odporúčaná cena je 499 eur, zatiaľ čo pri uvedení P7 to bolo približne 369 eur.

12.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+