MojAndroid

Huawei sa tento rok nebude držať pri zemi, čoho dôkazom je aj najnovšia vlajková loď s názvom P8. Tá oproti svojmu predchodcovi prináša prémiovejšie spracovanie, ako aj lepšiu hardvérovú výbavu a kvalitnejší fotoaparát. Spoločnosť však zvýšila aj cenu, ktorá teraz viac korešponduje so zariadeniami v high-end triede. Stále je však nižšia ako pri Samsungu Galaxy S6 a HTC One M9. Môže sa napriek tomu s nimi porovnávať? Myslíme si, že áno.

Balenie

Huawei P8 prichádza v skutočne prémiovom balení, ktoré poteší už na prvý pohľad. Spoločnosť chce, aby ste si nový mobilný telefón užili už od prvých chvíľ, od rozbaľovania až po jeho prvé spustenie a používanie. Nejde teda o klasickú kartónovú krabicu, ale skôr o akýsi plastový box, v ktorom je P8 uložený nastojato. Spolu s ním v balení nájdete nabíjačku, slúchadlá a taktiež nejaké manuály. Všetko vyzerá prémiovo a naozaj veľmi dobre.

Huawei P8-recenzia-14

Prémiové spracovanie aj dizajn

Huawei už v minuloročnom modeli Mate 7 naznačil, ktorým smerom by sa pri svojej budúcej vlajkovej lodi mohol uberať. Unibody telo vyrobené z kovu sa stalo základom P-osmičky, ktorá už pri prvom pohľade aj uchopení ponúka pocit prémiového vyhotovenia. Huawei P8 je skutočne veľmi dobre skonštruovaný smartfón, na ktorom by ste chyby hľadali len veľmi ťažko. Rám zariadenia je mierne zaoblený, pričom hrany sú skosené pod ostrejším uhlom a plynulo prechádzajú do zadnej strany, ktorá je vyrobená z pevnejšej ocele. Povrch je upravený tak, aby pripomínal piesok. Nie je teda úplne hladký či lesklý, čo je však dobre, keďže sa na ňom nezachytávajú odtlačky prstov a je príjemnejší na dotyk.

Huawei P8-recenzia-12

Zadná strana je špecifická aj svojou vrchnou časťou, v ktorej je umiestnený fotoaparát. Ten sa nachádza v časti ohraničenej bielym povrchom chráneným odolným sklom Gorilla Glass 3. Za ním je ukrytý aj fotoaparát, ktorý tak na rozdiel od konkurencie vôbec nevyčnieva. Vedľa neho nájdete ešte duálny dvojtónový LED blesk.

Huawei P8 je charakteristický svojimi hladkými a jednoduchými líniami a sčasti pripomína Sony Xperiu Z3. Na prednej strane nájdete 5,2-palcový displej, nad ktorým je umiestnená predná kamera, telefónny reproduktor a niekoľko ďalších senzorov. Úplne naľavo nájdete malú notifikačnú LED diódu, ktorá sa dokáže rozsvietiť niekoľkými farbami. Na P8 nenájdete žiadne kapacitné ovládacie prvky, výrobca ich totižto všetky umiestnil na displej v podobe virtuálnych tlačidiel.

Huawei P8-recenzia-9

Boky zariadenia sa stali domovom ostatných konektorov, slotov a tlačidiel. Väčšinu z nich nájdete na pravej strane, kde je situované tlačidlo zapnutia, ovládanie hlasitosti a sloty pre nanoSIM, či pamäťovú kartu microSD. Všetky tlačidlá reagujú ukážkovo a pochváliť musíme aj umiestnenie tlačidla zapnutia, ktoré je na dosah palca. Huawei ho navyše zvýraznil, a to nielen jemnou textúrou na povrchu, ale aj malou priehlbinou v jeho okolí. Myslíme si, že ide o jeden z charakteristických prvkov tohto smartfónu, podobne ako je tomu napríklad pri okrúhlom tlačidle na Xperia smartfónoch.

Huawei P8-recenzia-6

Navrchu nájdete klasický 3,5 mm audio jack, zospodu to je zas microUSB pre nabíjanie. Po jeho stranách sa nachádzajú tiež mriežky reproduktorov, len za jednou z nich (naľavo) sa však nachádza aj skutočný reproduktor. Dvojica otvorov je tak skôr len na okrasu.

Celkovo sú naše dojmy z konštrukčného spracovania a dizajnu viac než pozitívne. Na Huawei P8 sme počas testovania nenašli žiadnu chybu alebo nedostatok. Vlastne jeden áno, ale o tom sa viac dočítate v časti venovanej displeju.

Huawei P8-recenzia-7

Displej: Bez fólie by to bolo lepšie

Huawei P8 je vybavený 5,2-palcovým IPS displejom s rozlíšením Full HD, ktorý ponúka výborné farebné podanie aj pozorovacie uhly. Menším nedostatkom je ale nedokonalé zobrazenie čiernej, ktorá je skreslená najmä pri pohľade z boku. Pri silnejšom jase vidieť na tmavej obrazovke v noci aj presvitanie podsvietenia. Pri priamom porovnaní s HTC One M9 má biela nádych žltej. Ani my by sme si však tento rozdiel nevšimli, keby sme si displeje nemohli porovnať s inými smartfónmi.

Čitateľnosť na priamom slnku je priemerom triedy a dá sa porovnávať napríklad s HTC One M9, o niečo horšie je na tom už v porovnaní napríklad so Samsungom Galaxy S6, či Galaxy S6 edge, ktoré v čitateľnosti na priamom slnku skutočne excelujú. Čitateľnosť sťažuje ochranná fólia, ktorú Huawei použil. Tá je totižto doslova magnetom na odtlačky prstov a mastnotu, pričom jej vyčistenie nie je práve najľahšou úlohou. Pri použití vo vnútri budov si ju skoro ani nevšimnete, no vo vonkajších prostrediach bude sťažovať čitateľnosť displeja, nehovoriac o tom, že na P8 pri používaní nevyzerá vôbec dobre. Samozrejme, fóliu môžete odstrániť a nahradiť ju za inú, prípadne ju vôbec nepoužiť. Na druhej strane, bezpečne ochráni displej pred škrabancami hneď po vybalení z krabice. Čo sa možností displeja týka, tak priamo v telefóne nenájdete veľa nastavení a môžete si upraviť napríklad teplotu zobrazovaných farieb, či zapnúť vyššiu citlivosť pre ovládanie v rukaviciach.

Huawei P8 má pekný a kvalitný displej, ktorý sa môže rovnať s tými najdrahšími kúskami. Nemá síce dokonalú čiernu ako AMOLED displeje, no ponúka dostatočný jas pre pohodlné ovládanie vonku, či dobre farebné podanie aj pozorovacie uhly. Zmiešané pocity máme z použitej fólie, ktorá na jednej strane dobre chráni zariadenie, na druhej zas zachytáva odtlačky a mastnotu, čím sťažuje čítanie z displeja v exteriéri.

Huawei P8-recenzia-3

Výkon: Len sa doťahuje

Dostatočný výkon zabezpečuje procesor HiSilicon Kirin 930 z dielne spoločnosti Huawei. Ten disponuje 8 jadrami v konfigurácii 4+4, z ktorých jedna štvorica pracuje s taktom 2 GHz a zabezpečuje vysoký výkon pre náročné operácie, a tá druhá je určená pre šetrenie batérie. Nový čip postačuje pre väčšinu operácií, ktoré by ste na telefóne mohli robiť, no svojim výkonom sa na konkurenciu skôr doťahuje a napríklad so Snapdragonom 810, či procesorom Exynos zo Samsungov sa nemôže veľmi porovnávať. V teste AnTuTu síce na high-end získal obstojné skóre 47 720 bodov, no v teste grafiky prepadol. V aplikácii 3D Mark v benchmarku Ice Storm Unlimited som zásluhou grafickej jednotky Mali-T628 MP4 totižto nameral len 12 146 bodov, čo je menej ako dosahujú napríklad niektoré smartfóny strednej triedy. V zariadeniach ako HTC One M9, či Samsung Galaxy S6 sme bežne dosahovali skóre na úrovni 21-tisíc a viac bodov.

To však neznamená, že si s P8 nezhráte najnovšie hry. Bez problémov sme totižto mohli spustiť a zahrať si hry ako Modern Combat 5, Real Racing 3, či Epic Citadel. Na druhej strane sa nám z nejakého dôvodu nepodarilo spustiť napríklad Asphalt 8 Airborne, čo však bol skôr softvérový problém. Pochváliť však musíme malé teploty, ktoré pri bežnom používaní tento smartfón dosahoval. Pri bežných činnostiach sa zahreje skutočne minimálne a ani pri hraní hier sa teplota nevyšplhala vyššie ako na 34 stupňov. Na 37 stupňov sme sa dostali pri graficky náročnej ukážke Epic Citadel. Inak ale môžeme povedať, že sa teplota držala stále v rozumných medziach a nižšie ako u konkurencie. To je rozhodne pozitívna správa.

Screenshot_2015-04-21-14-38-00 Screenshot_2015-04-21-14-45-31

Inak si s Huawei P8 užijete plynulé reakcie operačného systému, rýchle spúšťanie aplikácií, či plynulé prehliadanie webových stránok, ktoré sa načítavajú rýchlo a bezproblémovo. Reakcie systému sú porovnateľné s inými smartfónmi z kategórie drahších zariadení, takže ani nižší nameraný výkon nemá na rýchle reakcie operačného systému žiadny vplyv. Podporované sú aj Full HD videá, takže na P8 si užijete aj svoje filmy či seriály v HD kvalite.

Pamäťové možnosti novinky sú na dnešné pomery štandardom. Nájdete tu 16 GB vnútornú pamäť, z ktorej pre používateľa ostáva niečo cez 10 GB. Je však rozšíriteľná prostredníctvom pamäťových kariet microSD s podporou kapacity do 64 GB. Na inštalovanie hier a aplikácií vám tak ostáva dostatok miesta. V prípade potreby je možné využiť aj podporu USB Host a možnosti pripojenia externých diskov, či iného príslušenstva.

Výkon smartfónu síce nie je vo svojej kategórii najvyšší, no bohato postačuje na všetky operácie, ktoré by ste s týmto telefónom mohli vykonávať. Rýchlosť reakcií sa môže porovnávať aj s vlajkovými loďami iných výrobcov.

Hlasný reproduktor a galéria

Huawei P8 sa môže pochváliť aj dostatočne hlasným reproduktorom. Ten sme porovnali priamo so stereo reproduktormi HTC One M9, s ktorými sa môže porovnávať v hlasitosti, no nie v kvalite reprodukcie. Zvuk vychádzajúci z jedného reproduktoru nie je tak priestorový a chýbajú mu niektoré frekvenčné zložky. V porovnaní s BoomSound je zvuk skôr plechovejší, no určite patrí medzi to lepšie, čo na smartfónoch môžete nájsť. Hudbu si môžete vypočuť aj cez 3,5 mm audio výstup, ktorý ponúka dostatočný výkon. Bežne sme hudbu počúvali na polovičnej hlasitosti. Zvukový prednes pritom kvalitou nijako nezaostáva za konkurenciou. Samozrejme, závisí to aj od pripojených slúchadiel. Počúvať môžete cez predinštalovaný hudobný prehrávač, ktorý svojim vyhotovením zapadá do používateľského prostredia EMUI. Ten ponúka základné funkcie a vylepšujúci efekt DTS pre zvuk.

Huawei P8-recenzia-2

Galéria prichádza v skutočne peknom vyhotovení. Fotografie sú rozmiestnené do mriežky, pričom naľavo sa nachádza časová os. Priamo z úvodnej obrazovky môžete posunom nadol aktivovať fotoaparát a fotiť priamo z používateľského prostredia galérie. Prepnúť sa môžete aj na zobrazenie albumov, v ktorom nájdete ďalšie priečinky s fotografiami.

Huawei P8 recenzia screenshoty29 Huawei P8 recenzia screenshoty30 Huawei P8 recenzia screenshoty31 Huawei P8 recenzia screenshoty27

Najnovší Android s EMUI a viacerými problémami

Huawei P8 funguje s novším Androidom, ktorý prichádza vo verzii 5.0 Lollipop. Ten je doplnený o používateľskú nadstavbu EMUI v najnovšej verzii 3.1, ktorá je viac-menej rovnaká ako na Huawei Mate 7, no prináša aj niekoľko noviniek. Medzi ne patrí napríklad “Ovládanie rečou” pre nájdenie telefónu pomocou hlasu – ten sa ozve prostredníctvom svojho reproduktora a identifikuje sa. Nájdete tu aj podporu pre špeciálnu ochrannú fóliu TouchPlus, pomocou ktorej môžete nahradiť virtuálne tlačidlá a pridať ďalšie programovateľné dotykové plochy. Z tých môžete napríklad aktivovať spúšť fotoaparátu, vytvoriť screenshot, uzamknúť obrazovku alebo optimalizovať zariadenie.

Huawei tiež použil novú technológiu Knuckle Sense, ktorá má rozpoznať rozdiel medzi dotykom prsta alebo hánky. Dvojitým poklepaním tak môžete vytvoriť screenshot celej obrazovky alebo len jej časti. Na prvé počutie ide o funkciu, ktorá skutočne môže uľahčiť proces vytvárania a zdieľania snímkov obrazovky, samozrejme len v prípade, keby fungovala tak ako má.  Momentálne ide o jednu z najotravnejších súčastí zariadenia, ktorá nám jeho používanie skutočne znepríjemňovala. Nová funkcia totižto nie vždy správne rozpozná, či ide o dotyk prsta alebo hánky, a tak namiesto toho, aby ste stiahli notifikačný panel, alebo zodvihli prichádzajúci hovor, budete na displeji kresliť modrú čiaru. Funkcia sa navyše nedá vypnúť, takže na jej opravu si budeme musieť počkať až do ďalšej softvérovej aktualizácie.

Huawei P8 recenzia screenshoty22 Huawei P8 recenzia screenshoty23 Huawei P8 recenzia screenshoty21

Funkcia Knuckle Sense sa aktivuje aj pri bežnom používaní telefónu

Všetky aplikácie sa ukladajú priamo na plochu, kde ich je možné ďalej usporiadať do priečinkov alebo ich úplne odinštalovať. Navigačné tlačidlá v spodnej časti obrazovky sa dajú jednoducho prispôsobiť a aby ste sa nemuseli naťahovať za notifikačnou lištou až k vrchnej časti obrazovky, môžu byť doplnené o tlačidlo, ktoré ju stiahne za vás. Panel notifikácií zobrazuje upozornenia a riadiť z neho môžete aj základné funkcie zariadenia ako zapnutie Wi-Fi, Bluetooth, NFC, či podsvietenie displeja. Ak budete na displeji potrebovať viac miesta, alebo budete chcieť pri hrách naplno využívať celý displej, tak v P8 môžete skryť navigačné tlačidlá.

Huawei P8 recenzia screenshoty24 Huawei P8 recenzia screenshoty20 Huawei P8 recenzia screenshoty19 Huawei P8 recenzia screenshoty18

Huawei EMUI podporuje aj motívy, ktoré sa dajú spravovať z predinštalovanej aplikácie. Samostatne si môžete prispôsobiť aj jednotlivé prvky, ako napríklad tapety, štýl písma, ikony a štýl uzamknutej obrazovky. Z predinštalovaných aplikácií spomenieme najmä správcu telefónu, ktorý ponúka niekoľko funkcií. Nájdete tu správcu procesov, inteligentný čistič úložiska, blacklist kontaktov pri hovoroch a správach, správcu napájania, upozornení, či sieťových pripojení. “Prostredie pre jednu ruku” zmenší celú obrazovku a posunie ju bližšie na dosah ruky. Plávajúce tlačidlo nahrádza navigačný panel, môžete si ho však umiestniť na ľubovoľné miesto. Podporované je aj ovládanie pohybom, zvonenie môžete vypnúť prevrátením alebo ho stlmiť zodvihnutím. Priložením k uchu sa dá zodvihnúť prichádzajúci hovor, alebo zavolať na kontakt, ktorý máte práve na displeji. Smart speaker a Bluetooth Headset vedia po priložení k uchu inteligentne prepnúť hovor do vstavaného slúchadla a odpojiť sa od Bluetooth headsetu alebo reproduktoru.

Huawei P8 recenzia screenshoty12 Screenshot_2015-04-24-14-33-02 Huawei P8 recenzia screenshoty13

Huawei pre majiteľov zariadenia pripravil aj niekoľko ďalších aplikácií. Sú to napríklad Hodiny, poznámkový blok, správca súborov, NFC čítačka, baterka, Zrkadlo, FM rádio, Počasie či Lupa, ktorá pomôže ľuďom s horším zrakom. Ako klávesnica je použitá dobre známa aplikácia Swype, ktorá podporuje predikciu, písanie gestami, či možnosť prispôsobiť vzhľad pomocou niekoľkých motívov a výšky klávesnice. Samozreme, k dispozícii je aj natívna klávesnica Androidu 5.0.

Spoločnosť myslela aj na ochranu súkromia. V smartfóne tak môžete vytvoriť dva používateľské účty, jeden váš a druhý určený pre priateľov alebo iných používateľov – tzv. režim návštevníka. Účty sa automaticky rozpoznajú pri zadávaní odomykacieho hesla alebo PIN kódu. Obmedziť môžete viditeľnosť kontaktov, albumov fotografií alebo aplikácií.

Používateľské prostredie EMUI poteší svojimi funkciami aj vzhľadom, má však svoje chyby. Za najväčší nedostatok tohto telefónu ale považujeme funkciu Knuckle Sense, ktorá nefunguje správne a sťažuje ovládanie a bežnú interakciu používateľa so zariadením. Tento problém by však mala vyriešiť budúca softvérová aktualizácia.

Fotoaparát: Patrí medzi najlepších

Huawei v P8 použil 13 Mpix fotoaparát, ktorý sa môže pochváliť optickou stabilizáciou obrazu a novým štvorfarebným senzorom RGBW. V maximálnom rozlíšení je možné fotiť len v pomere strán 4:3, po prepnutí na širokouhlejšie snímanie sa rozlíšenie zníži na 10 Mpix.

 Huawei P8-recenzia-foto-1

Väčšinu času sme fotili s nastaveným pomerom 4:3. Zábery vytvorené P-osmičkou patria k lepšiemu priemeru high-end triedy. Fotografie sú vďaka vysokému rozlíšeniu dostatočne detailné aj po priblížení a nový senzor dokáže zachytiť farby dostatočne hodnoverne. Vďaka optickej stabilizácii sú fotky ostré aj pri menších otrasoch ruky, pričom jej prítomnosť oceníte aj pri fotení v noci, či pri natáčaní videa. To sa však dá vytvárať v maximálnom rozlíšení 1080p, čo je menej ako ponúkajú iné vlajkové lode podporujúce už 4K video. Medzi výhody fotoaparátu patrí aj vytváranie nočných snímkov, ktoré P8 dokáže zachytiť veľmi dobre. Na záberoch je už síce badať šum a dodatočné softvérové spracovanie, no v celkovom výsledku fotografia vyzerá dobre – minimálne z toho pohľadu, že fotografiu robíte so smartfónom.

Fotografie v plnom rozlíšení stiahnete tu.

dav

sdr

Nočné snímky však môžete povýšiť na novú úroveň, a to pomocou módu Super noc. Ten automaticky upraví nastavenia tak, aby ste vytvorili zábery s minimom šumu. Týmto spôsobom na fotografiách zachytíte oveľa viac svetla, takže fotografie vyzerajú oveľa svetlejšie ako v skutočnosti. Aj tu vám však P8 dáva možnosť riadenia a snímanie môžete kedykoľvek prerušiť a získať tak zábery, ktoré budú viac korešpondovať s realitou. Niekoľko záberov vytvorených v tomto móde nájdete nižšie.

Nočné snímky v klasickom režime

mde

Super noc a maľovanie

bsh

bsh

VIDEO

Nový fotoaparát vybavil výrobca aj zaujímavými funkciami. Napríklad režim kreslenia svetlom je jedným zo štyroch profesionálnych režimov snímania pri slabom osvetlení, pomocou ktorého môžete nasnímať pohybujúce sa svetelné zdroje v noci, a vytvoriť tak umelecké fotografie. “Nakresliť svetlom“ si môžete aj vlastné kresby, napríklad pomocou ruky a malej baterky. V softvérovej výbave nechýba ani HDR režim, možnosť vytvárať panorámy, pridať vodotlač, zvukovú poznámku alebo využiť režim Super noc. Fotiť môžete aj pomocou hlasovej spúšte, ktorá reaguje na vybrané frázy alebo určitú intenzitu hluku. Pri fotení momentiek príde vhod aj funkcia ultrarýchlej snímky, ktorá po dvojitom stlačení tlačidla na zníženie hlasitosti aktivuje fotoaparát a vytvorí fotografiu. To všetko v časovom rozpätí od 1 do 1,5 sekundy. Nevýhodou ale je, že nedôjde k zaostreniu objektu a fotoaparát tak fotí ostro len vzdialenejšie objekty (zaostrenie na nekonečno). Podržaním prstu na displeji sa dá aktivovať manuálny výber bodu, kde fotoaparát zaostrí, ako aj to, podľa ktorého miesta z fotografie sa budú vypočítavať nastavenia. 

Huawei P8 recenzia screenshoty5 Huawei P8 recenzia screenshoty8 Huawei P8 recenzia screenshoty7 Huawei P8 recenzia screenshoty6

Konektivita: Niečo tu chýba

P-osmička prichádza so štandardným setom technológií, s ktorými sa môžete pripojiť do internetu alebo k zariadeniam vo vašom okolí. Wi-Fi tu nájdete v štandardoch 802.11 a/b/g/n, pričom rýchlejšie prenosy v 5 GHz ac sieťach chýbajú. Konektivitu dopĺňa ešte podpora NFC, Bluetooth 4.1, či LTE kategórie 6 s prenosovými rýchlosťami 300/50 Mbps. Už samozrejmosťou je aj podpora 3G s rýchlosťou 42,2/5,76 Mbps.

Huawei P8-recenzia-foto1-1

Huawei sa pri P8 chváli aj použitím patentovanej technológie Signal+. Vďaka kompaktnej a výkonnej duálnej anténe a technológii rýchleho prepínania dokáže inteligentne rozpoznať, ktorý režim je najvhodnejšie použiť. Keď je jeden koniec antény pokrytý a signál zoslabne, zariadenie Huawei P8 okamžite prepne na druhý koniec antény. Táto funkcia má znižovať počet prerušených hovorov, pretože rieši problém náhleho „výpadku“ signálu, čo je problém všetkých telefónov s kovovým puzdrom. My sme pri telefonovaní nemali s P8 žiadne problémy, telefónny reproduktor je dostatočne hlasný a bezproblémové je aj telefonovanie v hlučnejších prostrediach.

Za zmienku stojí aj funkcia Wi-Fi+, ktorá dokáže inteligentne zvoliť sieť Wi-Fi alebo mobilnú dátovú sieť podľa kvality a rýchlosti pripojenia. Ak vám teda vypadne internet na Wi-Fi, tak vás P8 automaticky prepne na mobilné dáta (v tomto prípade budete na prepnutie ale aj upozornení).

Huawei P8 recenzia screenshoty4 Huawei P8 recenzia screenshoty3

Batéria: Vydrží 24 hodín

Batéria má kapacitu 2680 mAh a bežne postačuje na jeden celý deň prevádzky – teda 24 hodín. Je to priemerná hodnota, ktorá nijako nevybočuje zo zaužívaných štandardov dnešných smartfónov. Náš bežný deň s Huawei P8 vyzeral asi tak, že sme boli nonstop pripojení na internet, pričom asi 8 hodín sme využívali konektivitu Wi-Fi. Displej bol v priemere aktívny 3 hodiny, a telefón sme používali na najrôznejšie činnosti, či už na fotografovanie, natáčanie videa, alebo na čítanie správ z RSS čítačky, posielanie a prijímanie e-mailov, telefonovanie a prehliadanie webových stránok.

Chod na batériu môžete ale ešte viac predĺžiť, a to pomocou šetriacich funkcií, ktoré Huawei v zariadení ponúka. K dispozícii sú tri režimy – Ultra, Inteligentný a Normálny. Ultra ponechá aktívne iba základné funkcie hovorov a správ, inteligentný režim automaticky upraví využívanie procesoru a siete pre vyvážený výkon a pri normálnom sa využívanie procesoru a siete upravia skutočne len minimálne. Nabíjanie trvá dlhšie ako u iných zariadeniach a z 5 na 100% sa nabije približne za 2,5 hodiny.

Záverečné hodnotenie

Huawei P8 patrí k najlepším smartfónom, ktoré dnes môžete na trhu dostať. Síce nepatrí k úplnej TOP-ke, no vyvažuje to prívetivejšou cenou, ktorá sa začína aj o 200 eur nižšie ako u konkurencie. Za odporúčanú maloobchodnú cenu 499 eur získate naozaj prémiovo vyzerajúci smartfón, ktorý má okrem kvalitného konštrukčného spracovania aj niekoľko ďalších výhod. Osobne nás Huawei P8 najviac zaujal svojim fotoaparátom, ktorý ponúka výbornú kvalitu zhotovených snímkov, dobre fungujúcu optickú stabilizáciu, ako aj zaujímavé funkcie v podobe svetelného maľovania, či režimu Super noc. V ostatných smeroch P-osmička až tak z davu nevystupuje. Áno, má dobrý displej (až na nie príliš podarenú ochrannú fóliu), 24 hodinovú výdrž batérie, či zaujímavé funkcie operačného systému, no nájdu sa na nej aj nedostatky. Tým hlavným je nepodarená funkcia Knuckle mode, ktorá sťažuje ovládanie smartfónu (niečo, čo považujeme za úplný základ), nie veľmi pekné predinštalované motívy a niekedy občasné zamrznutia OS. V neprospech hovorí aj výkon, ktorým nepredbehne ani HTC One M9, ani Samsung Galaxy S6. Tomuto smartfónu to však nemáme za zlé, pretože jeho reakcie sú naozaj rýchle a dnes si na ňom zahráte aj tie najnovšie hry. Navyše sa počas používania skoro vôbec neprehrieval. Čo nám na P8 chýbalo, bola napríklad čítačka odtlačkov prstov, bezdrôtové nabíjanie, rýchlejší štandard Wi-Fi, či rýchlejšie nabíjanie.

Huawei P8-recenzia-1

Otázka teda znie, oplatí sa kúpa P8 alebo nie? Myslíme si, že vzhľadom na cenu a prémiové vyhotovenie nemá P8 veľkú konkurenciu. Samozrejme, stále môžete siahnuť po starších modeloch smartfónov ako napríklad Sony Xperia Z3, Z3 Compact alebo Samsung Galaxy Alpha, alebo iných, novších smartfónoch, ktoré ponúkajú podobnú veľkosť displeja a prémiové vyhotovenie. Sú to napríklad lacný Honor 6 alebo Lenovo Vibe Z2.

Plusy Mínusy
  • Konštrukčné spracovanie
  • Výborný fotoaparát a jeho funkcie
  • Hlasný reproduktor
  • Rýchle reakcie
  • Funkcie používateľskej nadstavby
  • Použitá ochranná fólia
  • Knuckle mode sťažuje ovládanie
  • Chýba 5 GHz WiFi
24.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+