MojAndroid

Prispôsobenie si domovskej obrazovky je momentálne doménou smartfónov spoločnosti Apple. Nie že by sme ho na Android smartfónoch nemali, no oproti konkurencii stále zaostávajú. Aj keď to by sa mohlo onedlho zmeniť. Špekuluje sa, že práve toto by malo byť jedným z najväčších vylepšení, ktoré prinesie Android 15, informuje AndroidPolice.

Portál identifikoval dve funkcie vo vývoji, ktoré majú potenciál priniesť systém widgetov na zamknutej obrazovke pre Android 15. Prvá, takzvaný “spoločný” priestor, sa javí ako roletka widgetov, ktorú možno otvoriť posunutím z pravej strany zamknutej obrazovky. Portálu sa podarilo aktivovať túto funkciu na najnovšom vydaní Android 14 QPR2 Beta 3, ale boli tam určité obmedzenia.

Vyzerá to, že UI nie je dokončené. Redaktor webu stretol s nepríjemným sivým pruhom na pravej strane obrazovky, po aktivácii tejto funkcie. Takýto pruh mohol byť rozšírený posunutím, odhaľujúc ikonu, ktorá mu umožnila pridať widgety.

Dočkáme sa už v najnovšej aktualizácii?

Ako vidíme, funkciu sprevádzajú stále problémy, čo zabezpečuje, že v Androide 14 ju určite neuvidíme. Vieme však, že spoločnosť Google pracuje na pridaní RemoteViews. To nám hovorí o tom, že firma skúma nové možnosti toho, ako nám na zamknutú obrazovku priniesť widgety aplikácií tretích strán. To by určite pridalo na používateľskom zážitku používateľov a zároveň aj väčšej personalizácie zariadení, čo znamená nadviazanie silnejšieho citového puta k svojmu smartfónu.

Aktualizáciu na Android 15 určite dostane aj pripravovaný Samsung Galaxy S24 Ultra
Aktualizáciu na Android 15 určite dostane aj pripravovaný Samsung Galaxy S24 Ultra | Zdroj: imgur

Na zamknutej obrazovke by ste tak mohli vidieť ikonku s počtom krokov, s časom stráveným na zariadení alebo dokonca aj špeciálny widget s budíkom.

Niečo takéto sa však dá už aj teraz. Teda minimálne viete Google obísť. Existuje totiž aplikácia Smartspacer, ktorá dokáže spolupracovať s existujúcim “polo” widgetom od Google. Domovskú a uzamknutú obrazovku si tak viete viac prispôsobiť pomocou nových údajov. Či novú funkciu prinesie Android 15 ukáže až čas, no my sa na ňu určite tešíme.

Náš tip
NOVINKY 00 TV budúcnosti, nové funkcie aplikácií či novoročné výpredaje | Prehľad týždňa

15.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+