MojAndroid

Nie je to tak dávno, čo svetlo sveta uzrela najnovšia verzia systému Android a niekoľko týždňov po spustení aktualizácií sa už objavujú špekulácie týkajúce sa nadchádzajúcej verzie. Reč je konkrétne o systéme Android 13, ktorý by podľa informácií zverejnených na webe phonearena.com, mal priniesť zaujímavú funkciu, okolo ktorej však už teraz vznikajú isté špekulácie.

Systém Android 13 bude podporovať technológiu Bluetooth Low Energy (BLE) pri prehrávaní zvuku

Celá domnienka vznikla na základe podnetu technického redaktora Espera Mishaala Rahmana, ktorý si v projekte Android Open Source Project (AOSP), všimol prítomný kodek LE Audio (LC3), ktorý Google pridáva aj do systémových nastavení. Podľa informácií má tento kodek najvyššiu prioritu, čo znamená, že hneď po pripojení bezdrôtového zariadenia sa začne ako prvá skúmať kompatibilita s kodekom LE Audio a až následne dostupnosť iných kodekov.

android 13 ble
Android 13 – BLE I Zdroj: phonearena.com

Spomínaný kodek nesie spolu so systémom Android 13 niekoľko výhod. Prvou z nich je, že BLE Audio podporuje pripojenie viacerých zariadení a preto je možné zdieľať ten istý zvuk s viac ako jedným párom slúchadiel alebo reproduktorom. Podstata je tvorená najmä dlhšou výdržou batérie a stabilnejším pripojením bez toho, aby bola akokoľvek degradovaná kvalita výstupu. S tvrdením, že použitie kodeku nemá vplyv na kvalitu zvuku sa však nestotožňuje každý a existujú domnienky, že kompresia zvuku má na jeho kvalitu istý vplyv.

O Androide 13 a pripravovaných funkciách budeme ešte určite počuť. Na záver je potrebné spomenúť, že nie každé zariadenie, ktoré aktualizáciu dostane, bude tento kodek podporovať. Pre plnohodnotné využitie technológie BLE je potrebné vlastniť zariadenie s čipsetmi Snapdragon 888 alebo 865+.

Náš tip
Všetko, čo vieme o Android 13 (Tiramisu)

28.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+