Na internete sa opäť objavili svieže novinky, ktoré prídu spolu s pripravovaným operačným systémom Android 13. Na viaceré z nich je dôvod sa tešiť. V pôvodnej verzii tohto článku sme spomenuli zopár známych noviniek, no tie sa teraz rozrastajú o ďalšie tri.
Výber zvukového výstupu dostane nový dizajn
Ide o funkciu, ktorá už teraz existuje na viacerých smartfónoch so systémom Android. Je to jednoduchý prepínač, ktorý zvolí preferované zariadenie pre zvukový výstup. Ak si napríklad k smartfónu pripojíte Bluetooth slúchadlá alebo externý reproduktor, jednoduchým kliknutím si viete nastaviť, cez ktoré zariadenia má prebiehať stream zvuku.
Akonáhle budete mať vo svojom okolí zapnutých viacero Bluetooth zariadení, tak sa samozrejme viete prepínať medzi viacerými z nich. Porovnanie vzhľadu môžete vidieť na snímkach obrazovky, ktoré na internet zverejnila webová stránka XDA-developers.
Jednoduchšie skenovanie QR kódov
Ďalšou potešujúcou zmenou v Androide 13 je skratka na jednoduchšie skenovanie QR kódov. Aktuálne je nutné zapnúť aplikáciu fotoaparátu, prípadne Google Lens. V krajných prípadoch je inštalácia dedikovanej aplikácie pre tento účel nutnosťou. Preto poteší, že Google vydá Android 13 s možnosťou skratky pre sken QR kódu v lište s ostatnými prepínačmi. Informáciu zverejnil portál XDA-developers.
Prehrávanie médií na zariadeniach v blízkom okolí
Ďalšou zaujímavou funkciou, ktorá by mala spolu s Androidom 13 prísť, je prehrávanie médií na zariadeniach v blízkosti. Keď budete na svojom zariadení púšťať nejaké médiá a priblížite sa k inému Android smartfónu, tabletu či Chromecastu, budete môcť povoliť odoslanie prehrávaného média na dané zariadenie. To následne spustí dané video či skladbu.
Všetko, čo vieme o Android 13 (Tiramisu)
28.12.2021
Tak tak, Android 12 ledva vyšiel, väčšina z čitateľov, ale ani z redakcie ho ešte nedostala a už sa po internete objavujú správy o Androide 13. Keďže verzie Androidu boli vždy označované abecedne a podľa zákuskov, Android 13 má interne niesť meno Tiramisu. Okrem mena však poznáme už aj niekoľko funkcií a zmien, ktoré sa objavia v novej verzii. Poďme sa teda na nich pozrieť. Správu priniesol portál XDA-developers.
Kedy vyjde Android 13?
Android 13 očakávame zhruba v rovnakom čase, ako keď vyšiel Android 12. To znamená niekde okolo októbra 2022. Avšak ešte predtým budeme vidieť niekoľko vývojárskych verzií a beta verzií.
Vývojárske verzie vychádzajú veľmi skoro – Android 11 a Android 12 mal prvé verzie hotové už vo februári. Teda, ak to bude platiť aj na Android 13, môžeme sa dočkať prvej verzie už do dvoch mesiacov. S každou vývojárskou verziou pribudnú nejaké funkcie a ich stabilita sa vždy o niečo vylepší.
Dostanú ich prioritne majitelia Pixel zariadení, avšak nainštalovať si ich môžete aj ak máte zariadenie, ktoré podporuje obrazy GSI. Avšak ani ja, ako majiteľ Pixel zariadenia, by som sa neponáhľal s inštaláciou – tieto verzie totiž nie sú vhodné na každodenné používanie a obsahujú tonu chýb a nestabilít.
Ktoré zariadenia dostanú Android 13?
Ako prvé dostanú novú verziu operačného zariadenia modely radu Pixel od Google. Ďalším rýchlym a spoľahlivým výrobcom býva Samsung, ktorý do konca tohto roka aktualizoval (alebo sa o to pokúsil), takmer všetky vlajkové lode z tohto roka. Potom nasledujú aj ostatní výrobcovia, ktorí najskôr ešte v roku 2022 aktualizujú na Android 13 svoje vlajkové lode roku 2022.
Čo už vieme o Androide 13?
NFC platby pre viacero používateľov
To, že na jednom mobile môžete mať hneď niekoľko používateľov, nie je vôbec novinka. Avšak ostatní používatelia bývajú limitovaní tým, čo môžu robiť. Jednou z týchto vecí sú aj NFC platby. Tie majú byť po novom umožnené aj ostatným používateľom.
Ešte presne nevieme, ako to bude fungovať a či budú môcť pridávať svoje vlastné karty. Zatiaľ nám však databáza kódu AOSP prezradila aspoň toto.
Silnejšie zabezpečenie cez DNS
V súčasnosti má Android zabezpečenie DNS cez TLS, nazývané aj DoT. Zmena kódu v AOSP naznačuje, že v Androide 13 bude pridaná podpora pre DNS cez HTTPS alebo DoH. DoH využíva šifrovanie cez modernejší protokol HTTP/2, čo nám zaručí vyššiu mieru ochrany súkromia.
Zrušte obmedzenie aplikácii na pozadí
Android 12 priniesol nový a silnejší obmedzovač aplikácii na pozadí – PhantomProcessKiller. Avšak nie každému vyhovuje neustále a časté zabíjanie aplikácii na pozadí. To si už uvedomil aj Google a tak nám umožní tento obmedzovač vypnúť.
Plná podpora pre Bluetooth LE Audio
O Bluetooth LE ste možno počuli – ide o nízko energetické spojenie, ktoré často využívajú fitness náramky a iné drobné príslušenstvo. Po novom by sme mali byť schopný takto prenášať aj audio do slúchadiel. Už Android 12 priniesol základnú podporu pre kodek LC3, ktorý takéto prepojenie umožní. Nevýhodou však je, že žiadne slúchadlá tento formát zatiaľ nepodporujú.
Možnosť zmeny jazyka v aplikáciách
Ak by ste to náhodou potrebovali, Google pracuje na možnosti výberu jazyka pre konkrétne aplikácie. To by malo prebiehať cez kartu konkrétnej aplikácie v Nastaveniach podobne, ako dnes upravujeme povolenia. Takto si budeme môcť zvoliť konkrétny jazyk pre danú aplikáciu.
V súčasnosti vám niektoré aplikácie umožnia vo svojich nastaveniach zmenu jazyka, ale zatiaľ je ich málo. Konkrétne môžete takto zmeniť jazyk napríklad v aplikácii Google Mapy.
Povolenie zobrazovať notifikácie
Po novom vás už aplikácie nebudú môcť len tak samovoľne otravovať upozorneniami. Budú si musieť najprv vypýtať povolenie. Ak im povolenie nedáte, nebudú môcť zobrazovať notifikácie. Bude to podobné, ako keď sa vás dnes pýtajú na prístup ku kontaktom, kamere a tak podobne.
TARE: Androidová zdrojová ekonómia
Zle sa to prekladá, ale TARE je skratka pre niečo ako Androidová zdrojová ekonómia (The Android Resource Economy). Bude to nová optimalizačná funkcia, ktorá umožní lepšiu správu batérie. Mala by viesť k lepšej výdrži zariadení.
Tým, že je v skratke ekonómia, môže ísť o to, že batérii bude priradená hodnota (niečo ako mena), ktorá bude viazaná na stav batérie. Google bude odmeňovať aplikácie kreditom na základe toho, ako míňajú batériu a tie budú míňať na to, aby vykonávali úlohy. Viac sa dozvieme v nadchádzajúcich týždňoch, keď vyjde oficiálna dokumentácia od Google.
Zmena rozloženia hodín na uzamknutej obrazovke
Toto je výraznejšia zmena, než sa zdá. V Androide 12 totiž na Pixel zariadeniach ukazuje obrovské hodiny na uzamknutej obrazovke. Tie hodiny sú centrované na stred, ale minúty sa nachádzajú pod hodinami. Tento dizajn sa zmení, ak príde notifikácia. Hodiny sa zmenšia a zobrazujú sa normálne (teda 12:50). Presne tak, ako ukazujú obrázky nižšie. Avšak po novom, si budete môcť tieto dizajny voliť sami.
To je nateraz všetko, čo vieme o Androide 13. Už tak je to pomerne dosť zmien a noviniek. Pre mnohých z nás to sú vítané zmeny a novinky, avšak väčšina používateľov si až tak veľa nevšimne.