MojAndroid

Android 12 priniesol viacero zaujímavých noviniek, pričom najviac pozornosti si získal nový dizajn, prepracované widgety či lepšia ochrana súkromia. Spoločnosť Google však potichu pridala aj možnosť zakázať pripájanie sa k 2G sieti, informuje portál Android Police.

2G siete nie sú bezpečné

Prečo sa technologický gigant rozhodol pridať takúto na prvý pohľad zbytočnú funkciu? Kým na Slovensku je 2G sieť stále v plnej prevádzke, niektoré štáty začali obmedzovať jej používanie kvôli bezpečnosti. Technológia spustená v roku 1991 je plná zraniteľností a používa zastarané spôsoby zabezpečenia.

V prvom rade, šifrovanie hovorov a textových správ nie je dostatočné silné, takže kyber útočníci k nim vedia ľahko získať prístup. Problémom je aj chýbajúca autentifikácia vysielačov, čo zas útočníkom umožňuje nasimulovať falošný vysielač a cez neho získať prístup k údajom z mobilných zariadení.

Vysielač
Vysielač | Zdroj: ng-voice.com

Moderné smartfóny väčšinu času využívajú 4G alebo 5G. V oblastiach so slabým pokrytím sa však automaticky pripoja k 3G alebo 2G sieti, kvôli čomu môže byť vaše zariadenie vystavené bezpečnostným hrozbám. Pred týmto rizikom vás má ochrániť práve možnosť v nastaveniach systému zakázať pripájanie sa k 2G sieti.

Možnosť používať výlučne 3G, 4G a 5G siete síce prišla s Androidom 12, no nie všetky aktualizované smartfóny ju majú. Vyžaduje si totiž verziu 1.6 služby Radio HAL, ktorú mnohé zariadenia prichádzajúce z Androidu 11 nemajú. Avšak smartfóny s predinštalovaným Androidom 12, napríklad modely zo série Google Pixel 6, túto možnosť podporujú.

Google Pixel 6

Náš tip
USB nabíjačky majú problém. Až 70 % z testovaných malo nedostatky
17.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+