MojAndroid

Android 12 postupne prichádza na prvé smartfóny. Podľa portálu Android Police čoskoro dorazí aj jeho odľahčená verzia, Android 12 Go, ktorá je určená pre lacné a menej výkonné zariadenia. Spoločnosť Google pri oslave 200 miliónov aktívnych používateľov systému s prívlastkom Go uviedla, že jeho 12. verzia príde na trh v budúcom roku.

Android 12 Go bude o niečo rýchlejší, no nový dizajn dostali len niektoré prvky

Narozdiel od bežného Androidu je cieľom verzie Go priniesť čo najplynulejší používateľský zážitok aj na slabom hardvéri. Nové verzie Androidu často znamenajú príchod nových funkcií, čo sa môže odraziť na výkone smartfónu. Vo verzii Android 12 Go to však podľa Google bude presne naopak.

Spoločnosť tvrdí, že zrýchlila spúšťanie aplikácií až o 30 % a do systému sa pridá aj automatická hibernácia aplikácií, ktoré ste dlhšie nepoužívali. To znamená, že systém sám vymaže ich vyrovnávaciu pamäť a zabráni ich spúšťaniu na pozadí.

Android 12 Go preklad
Zdroj: AndroidPolice.com

Android 12 Go ďalej ponúkne automatické prekladanie obsahu pri zobrazení naposledy otvorených aplikácií, zdieľanie aplikácií s používateľmi v okolí či vytváranie ďalších používateľských profilov. Do nastavení sa taktiež pridá prepracovaná sekcia Súkromie z plnej verzie Androidu 12. V nej získate prehľad o aplikáciách, ktoré majú prístup k povoleniu sledovať polohu alebo používať mikrofón a fotoaparát. Pri používaní systému sa navyše v rohu obrazovky zobrazí ikona upozorňujúca na aktívne používanie mikrofónu alebo fotoaparátu jednou z aplikácií.

Súdiac podľa snímok obrazovky nového Androidu Go sa zdá, že v ňom nový dizajnový jazyk Material You bol implementovaný len čiastočne. Redizajn dostali napríklad notifikačná lišta, zamknutá obrazovka či aplikácia Nastavenia. Google tiež potvrdil, že možnosť prispôsobovať systémové farby na základe tapety v prvom vydaní Android 12 Go nebude, no zvažuje jej pridanie v budúcnosti.

Náš tip
Android 12L pre tablety je už možné vyskúšať. Prichádza v prvej beta verzii

17.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+