Určite ste si už v minulosti všimli, že na rôznych Android zariadeniach sa obsah zobrazuje v rôznej veľkosti. Niekedy sa ale stane, že zariadenie s väčším displejom neprispôsobí zobrazovaný obsah týmto podmienkam a vy tak vidíte zbytočne veľký text. Toto spôsobuje tzv. softvérové DPI, ktoré kategorizuje zariadenia podľa rozlíšenia a nie podľa veľkosti displeja. Nastavenie DPI je možné zmeniť aj bez ROOT-u a dnes si ukážeme, ako na to. Upozorňujeme, že ide o trochu pokročilejší návod, ktorý síce zvládnu aj začiatočníci, no odporúčame ho aspoň mierne pokročilým používateľom.
- Na zmenu DPI budeme využívať príkazy cez ADB. V prvom rade je potrebné povoliť na vašom zariadení tzv. USB Debugging, resp. možnosť Ladenie cez USB v slovenskom jazyku. Nájdete ju v nastaveniach pre vývojárov. Ak nastavenia pre vývojárov nevidíte, musíte prejsť do nastavení O telefóne a 7x kliknúť na riadok s názvom Číslo zostavy. Nastavenia pre vývojárov sa potom automaticky objavia v spodnej časti nastavení telefónu.
- Ak ste ešte ladenie cez USB nikdy nevykonávali, musíte si stiahnuť ovládače a nástroje do počítača. Môžete využiť napríklad tento balíček Minimal ADB/Fastboot pre Windows a ADB USB ovládače. Nainštalujte si obsah balíčkov a nechajte otvorené okno, ktoré sa spustí po inštalácii Minimal ADB.
- Pripojte svoje zariadenie k počítaču pomocou USB kábla. Ak sa na obrazovke zariadenia zobrazí výzva pre potvrdenie USB ladenia, potvrďte ju.
- Vráťte sa do otvoreného okna ADB a zadajte tento príkaz adb shell wm density “INSERT_DPI” && adb reboot, kde miesto INSERT_DPI zadáte hodnotu DPI. Nižšia hodnota bude znamenať viac informácií na displeji a vyššia zasa opačne.
- Následne sa telefón reštartuje s novou hodnotou. Takto môžete skúšať rôzne hodnoty DPI a nájsť takú, ktorá vám bude najviac vyhovovať. Ak sa budete chcieť vrátiť k pôvodnej hodnote, zadajte do ADB tento príkaz: adb shell wm density reset && adb reboot
A akú hodnotu DPI zvoliť? To už je na vás. Myslite na to, že softvérové DPI je pri Android zariadeniach s QHD displejom nastavené na hodnotu 640. Tiež sa môžete odpichnúť od skutočného rozlíšenia displeja vášho zariadenia a skúšať, ako bude vyzerať softvér s novým DPI.
Ide ale o pomerne veľký zásah do systému, ktorý by síce nemal nijako poškodiť zariadenie, no môže sa stať, že nie všetky aplikácie budú pracovať správne. Najlepšie je v tomto smere skúšať a hľadať to nastavenie, ktoré bude na vašom zariadení fungovať správne.
Zdroj: Android Beat
Nepoužíva sa DPI pre tlač a PPI pre zobrazovaciu jednotku?
Aj ked programujes tak zadavas dpi a nie ppi :) takze v tomto pripade to maju spravne napisane
Je to už prakticky synonymum :)
Jednoduchsie to je v spravcovy pre vyvojarov.
Hlavne keď človek používa Marshmallow a staršie verzie, že áno?
Máte niekto nejakú overenú hodnotu na Xperiu Z3? :) zatiaľ všetky čo som skúšal úplne pokašlali fotky v appke Viber, či už profilové fotky alebo prijaté fotky. a nedá sa s tým nič urobiť.
A to ste už nemohli obohatiť tento návod aj o screenshoty? Ako nič v zlom, ale ľudia na fórach dokážu vytvoriť kvalitnejší návod a bez nároku na odmenu. Vy to robíte za peniaze a vyprodukujete takýto grc…