MojAndroid

Dvojfaktorová autentifikácia používateľa nie je už žiadne tabu. Väčšina veľkých internetových služieb tento spôsob zabezpečenia konta dnes už bežne ponúka. Aktivovať ho môžete napríklad na Google účte, Facebooku, či na cloudovom úložisku Dropbox a ďalších. My si dnes ukážeme, ako si týmto spôsobom ochrániť osobné údaje na týchto weboch.

Čo je dvojfaktorová autentifikácia?

Ide o bezpečnostnú funkciu, ktorá zabezpečí prístup k vášmu kontu pomocou dodatočnej autentifikácie. Pre používateľa to znamená, že sa neprihlasuje len pomocou jedného, ale pomocou dvoch zariadení. Dvojfaktorové prihlasovanie určite poznáte napríklad z internet bankingu, kde sa prístup k webovému rozhraniu dodatočne overujete pomocou špeciálnej čítačky alebo SMS kódu. Podobne to funguje aj pri ďalších internetových službách, ako je Gmail, Dropbox, Facebook, Twitter a iných. Tu sa po aktivácii dvojfaktorovej autentifikácie aktivuje kontrola pomocou SMS alebo špeciálneho kódu, ktorý sa pravidelne obnovuje. Ten sa zobrazí len na jedinom zariadení, ktoré bolo autorizované používateľom. Bez neho sa do svojho konta jednoducho nedostanete. Svoje heslo a kód budete musieť zadať vždy, keď sa budete prihlasovať do nového zariadenia. To je síce zložitejšie ako v prípade bežného hesla, no zvýšená bezpečnosť, ktorú týmto dodatočným krokom získate, určite stojí za to.

Google

Google poskytuje možnosť zabezpečenia účtu pomocou dvojfaktorovej autentifikácie už niekoľko rokov. Aktivovať ju môžete na stránke zabezpečenia účtu v sekcii Prihlásenie a zabezpečenie. Tento proces pozostáva z niekoľkých krokov:

google

 • Po stlačení tlačidla začíname budete vyzvaní k zadaniu hesla k vášmu Google účtu. Nasledovať bude nastavenie telefónu, na ktorý budete dostávať overovacie správy. Po potvrdení vám príde SMS s kódom overenia, ktorý zadáte do formulára.

Google Dvojstupňové_overenie

 

 • Po úspešnom overení môžete zapnúť dvojstupňovú autentifikáciu účtu. V tejto chvíli je zapnuté overovanie prihlasovania prostredníctvom SMS správ.

Google Dvojstupňové_overenie 2

Google - Dvojstupňové_overenie 3

Viacerí z vás pred SMS správami (môžu byť v niektorých prípadoch spoplatňované) uprednostnia overovanie pomocou aplikácie. V obchode Play ich nájdete niekoľko, tá od Googlu však nesie názov Authenticator. Aplikáciu musíte najskôr autorizovať v nastaveniach dvojfaktorového prihlasovania.

Dvojstupňové_overenie

 • Vyberte si operačný systém vášho zariadenia – Android alebo iOS
 • Na obrazovke sa zobrazí QR kód, ktorý musíte načítať pomocou vybranej aplikácie v mobile
 • Na ďalšej obrazovke zadáte overovací kód, ktorý sa pre danú službu zobrazí v aplikácii

Dvojfaktorové prihlasovanie nemusí byť podporované všetkými aplikáciami. Problémy môžu mať s ním napríklad e-mailoví klienti alebo chatovacie aplikácie. V tomto prípade musíte pre ne vygenerovať tzv. heslo aplikácie.

sd

 • Po zadaní hesla účtu sa zobrazí zoznam aplikácií, ktorým bolo vygenerované heslo

Heslá_aplikácií

 • Novú aplikáciu pridáte po kliknutí na rozbaľovacie menu Vyberte aplikáciu, v ktorom zvolíte Iné (vlastný názov)
 • Po zadaní názvu aplikácie môžete stlačiť tlačidlo Generovať, ktoré vám vytvorí prihlasovacie heslo

google aplikacie

Facebook

Zapnutie dvojstupňovej autentifikácie na Facebooku je tiež veľmi jednoduché. Stačí ak sa prihlásite a aktivujete ju v nastaveniach v sekcii venujúcej sa bezpečnosti. Facebook túto funkciu nazýva ako Schvaľovanie prihlásenia.

 • Kliknite na checkbox “Require a logincode to access my account from unknown browsers”

fb

 • Po preklikaní sa niekoľkými stránkami vám Facebook na vaše tel. číslo zašle overovací kód. Zadajte ho do poľa

fb2

 • Po korektnom zadaní kódu budete vyzvaný k zadaniu vášho hesla
 • Úspešne ste nastavili dvojstupňové overovanie pomocou SMS

Ak nechcete ostať závislí len od SMS správ, aj tu môžete využiť možnosť autentifikácie pomocou kódu generovaného aplikáciou.

 • V rovnakých nastaveniach bezpečnosti zvoľte položku Generátor kódu a stlačte tlačidlo Nastavte

fb4

 • Do aplikácie pridajte Facebook oskenovaním  QR kódu

fb5

 

 • Generovaný kód z aplikácie zadajte do vyhradeného poľa na Facebooku
 • Ak autentifikácia aplikácie prebehla v poriadku, môžete svoje prihlasovania overovať už pomocou nej

V prípade ťažkostí s prihlasovaním, môžete aj pre Facebook vygenerovať heslá aplikácií. Vygenerovať si ich môžete v nastavení bezpečnosti v sekcii Heslá pre aplikácie.

DropBox

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše. DropBox aj dnes patrí medzi najpopulárnejšie cloudové úložiská a preto nie je nezvyčajné, že aj ten podporuje dvojfaktorové overovanie prihlasovania. Podobne ako v prípade Googlu a Facebooku, jeho nastavenie nájdete v nastaveniach konta v sekcii venujúcej sa bezpečnosti, a to pod nadpisom Two-step verification.

 • Kliknite na link click to enable, následne na Get started

Account_-_Dropbox

 • Zadajte heslo
 • Vyberte spôsob autentifikácie – na výber máte buď pomocou SMS alebo aplikácieAccount_-_Dropbox2
 • Pri voľbe aplikácie budete musieť z nej oskenovať zobrazený QR kód
 • Kód z aplikácie zadajte pre overenie do poľa vo webovom formulári
 • Pre prípad straty prístupu k aplikácií zadajte svoje tel. číslo
 • Zapnite dvojstupňové overovanie

 

Ostatné služby

Samozrejme, dvojstupňové overovanie prihlasovania nájdete v desiatkach ďalších populárnych služieb. Postup aktivácie tejto metódy zabezpečenia je pre väčšinu z nich rovnaký alebo prinajmenšom veľmi podobný. Stačí pohľad v nastaveniach konta. To, ktoré slúžby  dvojfaktorové zabezpečenie podporujú si môžete overiť na stránke twofactorauth.org.

13.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+