MojAndroid

Ako vypnúť VoLTE? S touto funkciou sa dennodenne stretávame takmer pri každom telefonickom hovore, ide ruka v ruke so 4G (LTE) sieťami a zaručuje najmä efektivitu pri telefonovaní. Skratka VoLTE (Voice over LTE), už sama hovorí o princípe tejto služby prenášať hlas pomocou LTE siete.

Celá problematika spočíva predovšetkým v kvalite a rýchlosti spojenia prenášaného hovoru. Pre porovnanie, v bežnej 3G/2G sieti, trvá proces vytočenia a spojenia hovoru aj niekoľko sekúnd a veľmi to závisí aj od vyťaženia siete. V prípade VoLTE však prebieha spojenie takmer okamžite a vo väčšine prípadov netrvá dlhšie ako dve sekundy. Hlavnou výhodou je najmä HD kvalita hovoru.

VoLTE orange
VoLTE I Zdroj: Orange

Okrem toho je vďaka tejto funkcii možné využívať dátové pripojenie aj počas hovoru.  Ak sa nachádzate na hranici pokrytia LTE (v dnešnej dobe je takýchto oblastí už pomerne málo) a budete telefonovať cez VoLTE, k prerušeniu hovoru nedôjde. Váš operátor v takomto prípade plynule zvolí 2G sieť, a spomínaný prechod do klasickej mobilnej siete nepocítite.

Ďalšou podstatnou vlastnosťou VoLTE, je ako bolo spomenuté, kvalita hovoru. Tá je vzhľadom na väčšiu kapacitu siete a objemnejší prenos dát oproti GSM sieťam znateľne vyššia. Pre porovnanie s bežnými sieťami je prenosová rýchlosť vyššia až o tretinu. Túto funkciu sa oplatí mať zapnutú aj v prípade, že chcete predĺžiť výdrž batérie, nakoľko váš smartfón nemusí počas telefonovania prepínať na 3G sieť. Cez VoLTE môžete taktiež vykonávať aj videohovory s nižším objemom spotrebovaných dát, no je potrebné mať nainštalovanú aplikáciu, ktorá takýto typ hovorov podporuje.

Aj VoLTE so sebou však nesie niekoľko nevýhod a obmedzení. Prvou z nich je najmä to, že pre plné využitie je potrebné, aby mali obe strany hovoru VoLTE zapnuté. V opačnom prípade voláte stále v rámci štandardnej siete. Druhou nevýhodou je, že nie každý telefón túto funkciu podporuje a týka sa to najmä starších, či jednoduchších modelov. VoLTE však podporuje takmer každý 4G smartfón, či už od výroby, alebo v prípade tých starších až po aktualizácii softvéru.

Niektorí operátori majú pre všetkých svojich zákazníkov túto funkciu automaticky aktívnu, no u niektorých to tak nie je. Preto je potrebné si ju manuálne aktivovať či už pomocou SMS, internetového portálu alebo priamo na pobočke.

Ako vypnúť VoLTE na vašom smartfóne?

Aj napriek tomu, že VoLTE so sebou nesie viac výhod ako nevýhod, niektorí používatelia smartfónov sa rozhodnú si túto funkciu vypnúť. Jej vypnutie je naozaj jednoduché a nepotrvá viac ako minútu.

V nastaveniach smartfónu stačí vojsť do nastavení pripojení. V prípade, ak vlastníte smartfón Samsung, stačí ťuknúť na “Mobilné siete” a následne si prepínačom vypnúť alebo zapnúť funkciu pre jednotlivú SIM kartu. Pri smartfónoch iných výrobcov sa môže postup mierne líšiť, no prístup k vypnutiu tejto funkcie bude v prípade každého smartfónu podobný.

My však odporúčame nechať si túto funkciu zapnutú, nakoľko jej využívanie vôbec nie je na škodu. Vďaka obrovskému 4G pokrytiu operátorov si tak môžete zabezpečiť kvalitné a efektívne telefonické hovory “bez obmedzení”.

Náš tip
ColorOS 12 v globálnej verzii je tu. Ktoré modely dostanú aktualizáciu?

12.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+