MojAndroid

Smart home alebo inteligentná domácnosť. Pojem, ktorý ktorý v ostatných rokoch naberá na vážnosti. Čoraz častejšie si nejaká tá “smart vecička” nachádza miesto v našich domácnostiach, no jej praktické možnosti často zostávajú prehliadané. 

Človek k tomu jednoducho zvykne pristupovať povrchne. Nad reálnou pomocou zvykne prevážiť zvedavosť. Je to celkom logické. Stále ide o relatívne čerstvé technológie, ktoré si najskôr chceme omakať a až neskôr začneme riešiť otázku ako pre nás niečo také vlastne môže byť prínosom. 

Šetrenie je maratón, nie šprint

Hoci samotná investícia do smart domácnosti predstavuje dosť vysokú položku, pri vhodnom návrhu a výbere správnych produktov dokážeme docieliť zaujímavé výsledky. Dôležité je pri tom myslieť na fakt, že ide o maratón, nie šprint. 

Ak sa napríklad pozrieme na energie, ktoré využívame na kúrenie, časom zistíme, že šikovné technológie nám v tomto prípade dokážu postupom času ušetriť nemalé finančné prostriedky. Navyše stačí začať úplne zľahka. 

Homey smart home

Začať sa dá úplne zľahka

Už kúpa a nasadenie inteligentných radiátorových hlavíc dokáže pri vhodnom nastavení a regulácii odľahčiť mesačnú faktúru za energie. Hlavice sa nasadia na ventil radiátora, nastaví sa požadovaná teplota a o nič viac sa už vlastne nemusíte starať.

Teplotu je pritom možné nastaviť manuálne pomocou tlačidiel alebo prostredníctvom smartfónu a aplikácie. Hlavica navyše obsahuje displej, ktorý zobrazuje teplotu, aby ste mali aj pri manuálnom nastavovaní mali vždy prehľad. Jednoduché a účinné.

Ak pristúpime ku kombinácii s centrálnou riadiacou jednotkou, tak sa celý systém vykurovania posúva opäť o niečo vpred. Pánovi domácnosti sa tak do rúk dostáva veľmi silný nástroj. 

Teplotu domácnosti, ale hlavne jednotlivých miestností si môže nastaviť presne podľa svojich predstáv, a to aj pohodlne zo svojho smartfónu. Kúri sa len vtedy, keď je to potrebné, a len na takú teplotu, akú si nastaví. Radiátory nemusia bežať “na plný kotol” a spotreba energií sa znižuje. Niekedy až o desiatky percent. 

Veď načo by ste doma kúrili, keď ste pol dňa v práci. Systém si nastavíte tak, aby radiátory spustil až vtedy, keď to pre vás má zmysel. Prípade si kúrenie zapnete zo smartfónu v momente, kedy opúšťate prácu, aby vás pri príchode privítalo príjemné teplo domova. 

Smart domácnosť zariadenia

Smart domácnosť zvláda podlahové kúrenie aj kotol

Obdobné riešenia samozrejme existujú aj pre majiteľov domov a bytov s elektrickým alebo teplovodným podlahovým kúrením. Dokonca si môžete vybrať špecializované termostaty pre ovládanie kotla, ktorý sa stará o vykurovanie domu. Aby toho nebolo málo, aj starej klimatizačnej jednotke dokážete vhodným riešením pridať trochu inteligencie. Nech už využívate akúkoľvek kombináciu tepelných riešení, centrálna riadiaca jednotka ich dokáže skrotiť na jednom mieste.  

Dnes je proste ponuka široká a každý si dokáže vybrať presne to, čo domov potrebuje. V princípe ide o kombináciu teplotných senzorov, ktoré vyhodnocujú aktuálnu teplotu a riadiacej jednotky, ktorá dokáže podľa definovaných nastavení reagovať.

24.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+