MojAndroid

Mobilné telefóny sú našimi vernými spoločníkmi. To znamená, že ide tiež o veľmi osobné zariadenia, v ktorých máme množstvo citlivých informácií. Nie vždy je ale náš telefón iba v našich rukách. Úmyselne, alebo aj nedopatrením, sa môže dostať do cudzích rúk. Tu potom môžu citlivé údaje napáchať veľa škody. Našťastie, môžeme proti tomu bojovať. Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako môžeme na našom mobilnom zariadení ukryť alebo zabezpečiť aplikácie a súbory. Vďaka tomu už budete môcť pokojne dýchať aj vtedy, keď sa váš telefón ocitne v cudzích rukách.

Čo ponúka systém Android

Veľa toho nie je. Ak máme na mysli čistý systém Android v niektorej z najnovších verzií, nenájdeme tu prakticky žiadne možnosti na ukrývanie aplikácií a súborov. Iné to je už potom v nadstavbách výrobcov, kde sa takéto funkcie nájdu. Žiaľ, tu vám nevieme ponúknuť jednoduchý a univerzálny návod, keďže ukrývanie či zabezpečovanie súborov a aplikácií môže na každom zariadení fungovať úplne inak. Na každom zariadení ale môžete aspoň skryť predinštalované aplikácie, ktoré nemôžete odinštalovať. Spraviť tak môžete v nastaveniach v časti Aplikácie, kde pri každej vybranej aplikácií môžete daný titul aspoň zakázať, aby nefungoval na pozadí.

Čo ponúkajú alternatívne launchery

Mnohí z vás využívajú niektorý z alternatívnych launcherov a tu sú už možnosti pre ukrytie či zabezpečenie aplikácií oveľa bohatšie. Napríklad obľúbený Nova Launcher umožňuje ukryť jednotlivé aplikácie tak, že sa nezobrazia ani v menu s aplikáciami. Žiaľ, táto funkcia je dostupná iba v platenej verzii aplikácie.

Verzia: 2017
Aktuálna cena: 5,25 €
Verzia: 2017
Aktuálna cena: 5,25 €

Ak by ste za túto funkciu platiť nechceli, alebo nie ste už súčasným používateľom platenej verzie Nova Launcheru, máte aj inú možnosť. Napríklad ďalší obľúbený Apex Launcher tiež umožní ukryť tituly aj v menu s aplikáciami. Stačí, keď v nastaveniach nájdete nastavenia menu s aplikáciami a tu už iba vyberiete tituly, ktoré majú zostať v menu ukryté.

Verzia: 3.3.3
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.3.3
Aktuálna cena: Zdarma

Ako zabezpečiť aplikácie a súbory

Ak nechcete aplikácie iba ukryť, ale chceli by ste ich aj zabezpečiť, máte ďalšie zaujímavé možnosti. Tou prvou je aplikácia AppLock. Tá umožní zabezpečiť prístup k vašim aplikáciám pomocou ochranného prvku tak, ako na zamknutej obrazovke. Vďaka tomu si už budete môcť byť istý, že nikto nepovolaný sa nedostane k vašim citlivým aplikáciám a nebude môcť vo vašom mene pridať “vtipný” status na sociálnej sieti. Ak by sa váš telefón dostal aj do skúsenejších rúk, môžete aplikáciu zabezpečiť proti odinštalovaniu špeciálnym heslom, takže budete mať dvojnásobnú istotu.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Skvelou alternatívou je aj App Lock – Fingerprint, ktorá umožňuje zabezpečiť aplikácie odtlačkom prsta na tých zariadeniach, ktoré sú týmto bezpečnostným prvkom vybavení. Tiež môžete odstrániť reklamy v aplikácii, a to pomerne lacným jednorazovým in-app nákupom.

Verzia: 7.1.2
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 7.1.2
Aktuálna cena: Zdarma

Zabezpečte svoje aplikácie a súbory ako agent 007

Pre mnohých používateľov môžu doteraz spomínané možnosti dostačujúce, no určite sa nájdu aj takí, ktorí chcú svoju bezpečnosť posunúť na novú úroveň. Ak sa totiž súbor alebo aplikácia zobrazí v zozname a aj keď budú zabezpečené, existuje možnosť, že niekto nepovolaný vaše heslo pozná a použije ho. Preto je najlepšie vôbec nedať cudzím ľuďom vedieť, že nejaké súbory alebo aplikácie vôbec ukrývate. Tu vám môže pomôcť aplikácia Hide it Pro. Tá sa v menu s aplikáciami tvári ako prehrávač hudby a keď ju otvoríte, objavia sa rôzne nastavenia zvuku.

Verzia: 6.2
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 6.2
Aktuálna cena: Zdarma

Iba vy ale budete vedieť, že po dlhom stlačení loga v aplikácii sa objaví skutočný funkcionalita a vám sa zobrazia vaše ukryté súbory a aplikácie. Ak by aj niekto poznal tento spôsob zabezpečenia, nebude poznať vaše heslo, ktorým ste si tieto súbory ochránili.

Podobne funguje aj aplikácia Smart Hide Calculator. Tá funguje ako plnohodnotná kalkulačka, no ak do nej zadáte špeciálne heslo a stlačíte znak “=”, objavia sa vami ukryté súbory. Veľmi šikovné, čo poviete?

Verzia: 1.3.7
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.3.7
Aktuálna cena: Zdarma

Ako si chránite súkromie vy?

Veríme, že niektorý z týchto spôsobov ochrany súkromia sa vám bude zdať užitočný a dáte mu šancu. Je ale zrejmé, že súbory a aplikácie v telefóne či tablete môžeme ochrániť množstvom ďalších spôsobov. Ktorý využívate najradšej vy? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom a možno tak inšpirujete aj ostatných čitateľov k tomu, aby dbali o svoje súkromie a bezpečnosť.

Zdroj: Android Pit

3.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+