MojAndroid

Prvý kvartál tohto roka je nenávratne za nami a tak sa spoločne pozrieme na to, ako sa darilo slovenským mobilným operátorom Orange, O2 a Telekom práve za prvé tri mesiace tohto roka.

Náš tip
NAJlepší mobilný operátor roka 2017: Vyberte najlepšieho operátora a vyhrajte smartfón podľa vlastného výberu!

Orange

K 31. marcu 2018 evidoval Orange 2,809 mil. aktívnych zákazníkov mobilných služieb a 194 tisíc zákazníkov fixných služieb, vrátane 67 tisíc zákazníkov digitálnej TV. Počet zákazníkov mobilných dátových služieb sa zvýšil na 1,39 milióna. Počet zákazníkov pevného internetu, či už prostredníctvom FTTH, DSL alebo 4G siete narástol o 10 % na 179 tisíc.

V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2017 preniesli zákazníci Orangeu v mobilnej dátovej sieti o 12 % viac dát, pričom 65 % dát z celkového objemu 5,3 mil. GB bolo prenesených v 4G sieti. Tá je aktuálne dostupná pre 90,3 % populácie Slovenska. Orange popri rozširovaní 4G siete intenzívne buduje aj svoju optickú sieť. Tú počas prvých 3 mesiacov tohto roku rozšíril do viac než 12 600 nových domácností a aktuálne ju môžu využívať zákazníci v 36 mestách.

Náš tip
Orange ponúka bonus k balíku Love: Rodinný bezpečnostný balík od ESETu

Výnosy spoločnosti Orange Slovensko k 31.3.2018 dosiahli 137,4 mil. eur, čo predstavuje medziročný nárast 2,6 %. Takmer 22 % z výnosov za mobilné služby tvorili výnosy z mobilných dátových služieb, ktoré dosiahli hodnotu 21,6 mil. eur. Stále významnejšiu časť výnosov tvoria výnosy z fixných služieb. Na celkových výnosoch tvoria 5,6 % a medziročne zvýšili o takmer 20 % na 7,7 mil. eur.

O2

Operátor O2 v úvodnom kvartáli aktuálneho roka zvýšil výnosy, zisk EBITDA, počet zákazníkov aj pokrytie 4G LTE siete. Počet zákazníkov v prvom štvrťroku dosiahol už vyše 1,94 mil. Výnosy medziročne stúpli o 8,4 % na vyše 69 mil. eur. Výrazne rástli najmä výnosy z dátovej prevádzky, a to o takmer 13 %. Zisk pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o približne 16 % na takmer 25 mil. eur.

Počet zákazníkov sa oproti porovnateľnému obdobiu vlaňajška zvýšil o 2,8 % na 1,944 mil. Najvýraznejšie rástol počet zákazníkov platiacich na základe faktúry, ktorých podiel na celkovej zákazníckej báze vzrástol na takmer 60 %Priemerný mesačný výnos na zákazníka (ARPU) dosiahol v prvom štvrťroku 2018 u zákazníkov platiacich na základe faktúry 12,9 eur a u zákazníkov s predplatenou kartou 4,7 eur

Náš tip
O2 dá každému zákazníkovi 5 GB dát zadarmo na vyskúšanie 4G siete. Aj vám!

V prvom kvartáli O2 opäť zvýšilo dostupnosť 4G signálu, keď k 16. marcu pokrývalo vlastnou 4G LTE sieťou už 93,56 % obyvateľov. Od septembra minulého roka, kedy O2 ohlásilo 90,6 % pokrytie, pribudol 4G signál do ďalších vyše 300 lokalít. Aj naďalej pritom platí, že O2 chce byť na operátorskej špičke v poskytovaní služieb v kvalitnej sieti dostupnej pre čo najviac ľudí na Slovensku. S rozšírením 4G LTE siete O2 pridalo vo februári do portfólia služby Internet na doma ďalšiu tarifu, ktorá je dostupná aj pre zákazníkov v pokrytí 4G siete, a tým sa služba stáva dostupná už pre 93,56 % obyvateľov.

Telekom

V prvom štvrťroku 2018 Telekom pokračoval v expanzii 4G siete a zvýšil jej pokrytie už na 93 percent populácie. Telekom navyše implementoval výraznú novinku v celej sieti na podporu rýchlejšieho posielania dát. Vďaka nasadeniu tzv. 64 QAM modulácie pre upload možno posielať dáta rýchlosťami až do 75 Mbps. V druhom roku poskytovania služieb inteligentnej domácnosti Smart Home pokračuje Telekom v rozširovaní či obmene zariadení. V marci zaradil do ponuky novú verziu interiérovej kamery, ktorá patri medzi bestsellery služby.

Počet zákazníkov digitálnej TV stúpol medziročne na 600 tisíc. Je to nový míľnik v histórii Skupiny a potvrdzuje vysoký záujem o ponuky Magio TV i DIGI TV na slovenskom trhu. Počet širokopásmových prístupov stúpol medziročne na 681 tisícK 31.3.2018 využívalo služby mobilnej siete Telekom 2 284 tisíc zákazníkov. Za prvý kvartál sa zvýšila báza o 41 tisíc zákazníkov, čo je výborný výsledok a medziročne stúpla báza dokonca o 54 tisíc zákazníkov.

Náš tip
Telekom uvádza nové paušály ÁNO: Prinášajú viaceré zmeny vo využívaní dát

Za prvý kvartál 2018 dosiahla Skupina Slovak Telekom celkové konsolidované výnosy 182,1 milióna eur. Uvádzané výsledky zohľadnili po prvý raz IFRS15 štandard a ten sa čiastočne podpísal pod nižší výsledok výnosov. Zároveň je pri medziročnom porovnaní prvého kvartálu vidieť aj vplyv roamingu, ktorý sa ešte vlani uplatňoval s menej striktnými pravidlami ako v prvom kvartáli 2018. Skupine sa darí udržiavať si výbornú profitabilitu – prevádzkový zisk EBITDA za prvý štvrťrok dosiahol 80,7 milióna eur a medziročný rast 5,4 percenta.

10.5.2018
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+