MojAndroid

Dávnejšie ľudí okrádali lúpežníci v lesoch, v digitálnej dobe je revírom internet. Dnes máte možnosť vidieť varovania pred podvodníkmi na dennej báze. Aj napriek početným radám ľudia padajú za obeť veľmi často. Veď len nedávno sa riešil prípad, keď si Slovenka chcela dobiť kredit a prišla o 10 000 €. Pokusom o podvod sa naozaj nevyhne už nikto, takže je potrebné sa na internete riadiť niekoľkými pravidlami. Najnovšie tipy ako sa vyhnúť podvodníkom prináša 4ka na svojom blogu.

Rozoznať phishing nemusí byť ťažké

Phishing predstavuje situáciu, kedy sa podvodníci snažia pôsobiť ako nejaká známa firma alebo značka. Najčastejšie to skúšajú prostredníctvom e-mailov a webových stránok. Otvoríte e-mail, ktorý je zdanlivo od vašej banky a končí to ukradnutím osobných údajov. Prípadne kliknete na link, ktorý sa tvári ako presmerovanie na Facebook a zrazu majú podvodníci vaše heslo.

webstránky na zistenie phishingu
webstránky na zistenie phishingu | Zdroj: checkphish.ai

Preto treba vždy kontrolovať, na čo klikáte. Podvodné webstránky a e-maily majú často v názve zamenené poradie písmen, čísla nahrádzajú písmená, prípadne majú podozrivo vyzerajúcu koncovku. Možností je veľa, treba sa mať na pozore. Pokiaľ si nie ste istí, odporúčame využiť služby rôznych webstránok na kontrolu phishingu. Na internete ich nájdete mnoho. Na linky z e-mailov taktiež neklikajte, je lepšie si ich takto najprv tiež vyhľadať.

Zabezpečené weby a súkromné údaje

Na súkromné údaje treba dávať pozor hlavne pri platení. Ukradnutý účet na sociálnych sieťach sa nevyrovná zmiznutým financiám na vašom bankovom účte. Preto pokiaľ navštevujete vám neznámy e-shop, treba dávať pozor hneď na niekoľko faktorov. Najdôležitejšie je zabezpečenie webu. V ľavom hornom rohu pri názve stránky by ste mali vidieť ikonu uzavretej zámky (fotografia nižšie). Pokiaľ to tak nie je, pre istotu web rovno opustite.

ikona zabezpečeného webu
ikona zabezpečeného webu | Zdroj: Facebook

Ďalším poznávacím znakom sú recenzie. Jednoducho do Google zadáte názov stránky a slovo “recenzie” a vo väčšine prípadoch si môžete prečítať skúsenosti ostatných zákazníkov. Dôveryhodnejšie sú weby tretích strán a nie recenzie priamo na stránke. Tie môžu byť totiž falošné. Pokiaľ nenájdete nič, tiež to nie je dobré znamenie a takého predajcu radšej nevyužívajte. Každopádne, predtým ako budete kamkoľvek zadávať vaše bankové a súkromné údaje, treba rozmýšľať.

Komunikujte s bankami a operátormi cez oficiálne aplikácie

Aj keď tento tip môže znieť pre niektorých komplikovane, hlavne pre staršie generácie, opak je pravdou. Všetci mobilní operátori a banky majú v dnešnej dobe svoju vlastnú oficiálnu aplikáciu, cez ktorú môžete vykonávať väčšinu úkonov. Veľakrát ide dokonca o jednoduchší proces ako keby ste sa mali s niekým dohadovať polovicu dňa.

mobilní operátori majú oficiálne aplikácie
mobilní operátori majú oficiálne aplikácie | Zdroj: 4ka

Po stiahnutí aplikácie z oficiálneho zdroja ako napr. Google Play si môžete byť istí, že vás už nikto neoklame. Pre “4károv” je jednoznačne nevyhnutná aplikácia Moja 4ka, podobné však majú aj všetci ostatní operátori. Rovnaké pravidlá platia aj pre banky, či poisťovne. Okrem bezpečnosti na vás budú pravdepodobne čakať aj iné výhody ako platenie pomocou smartfónu a iné.

Moja 4ka
Moja 4ka
Developer: SWAN, a.s
Price: Free
  • Moja 4ka Screenshot
  • Moja 4ka Screenshot
  • Moja 4ka Screenshot
  • Moja 4ka Screenshot
  • Moja 4ka Screenshot

Náš tip
Narodeninová súťaž: Vyhrajte Creative Zen Hybrid

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+