MojAndroid

Blížia sa letné prázdniny. Čas dovoleniek na chorvátskej pláži, čas teplého piva, čas grilovačiek a čas stratených mobilov. Áno, aj takéto nepríjemnosti sa za posledné desaťročie stali súčasťou výletov, ale i bežného života. Čo ale robiť v situácii, keď svoj mobil naozaj nenájdete ani vo vrecku, ani v ruksaku, ani u suseda, ani nikde inde? Prinášame vám jednoduchý návod, ktorý by vám mohol pomôcť, ak sa raz ocitnete v podobnej situácii.

O prevenciu sa postará Google

Hoci existuje veľké množstvo spôsobov, ako nájsť stratený smartfón, asi najlepšie riešenie ponúka Google. Jeho služba Find My Device (Nájdi moje zariadenie) výborne spolupracuje s vaším Google účtom a je to tak oveľa jednoduchšie, než nastavovanie rôznych aplikácií tretích strán. Nastavenie Find My Device vyžaduje len niekoľko krokov.

strateny mobil
Služba Nájdi moje zariadenie je azda najspoľahlivejšou možnosťou

Najprv sa potrebujete dostať do časti Google v Nastaveniach smartfónu. Následne otvoríte sekciu Security (Zabezpečenie). V nej uvidíte hneď navrchu voľbu Find My Device (Nájdi moje zariadenie).

Vrátite sa do nastavení Google, kde treba nájsť časť Location (Poloha). Tam je nutné povoliť sledovanie vašej polohy. Áno, je to istým spôsobom zásah do súkromia, ale raz sa vám to môže zísť. Presnosť určovania sa dá prípadne zvýšiť, no nutné to nie je. Nakoniec ešte treba v možnosti Google Location History (História polohy Google) zapnúť ju. To je všetko.

Čo robiť, keď sa mobil naozaj stratí?

Ak už naozaj dôjde k takej situácii, že ste svoj mobil jednoducho stratili, alebo vám ho niekto ukradol, ale máte na ňom nastavené vyššie spomenuté veci, nemusíte sa báť. V pár jednoduchých krokoch získate plnú kontrolu nad strateným zariadením a môžete sa rozhodnúť, čo s ním urobíte.

  1. Otvorte webový prehliadač na počítači alebo náhradnom smartfóne. Budete potrebovať zariadenie, na ktorom sa môžete prihlásiť do konta Google.
  2. Otvorte si stránku google.com/android/find a podľa potreby sa prihláste do vášho Google konta.
  3. Nájdite v zozname zariadení to, ktoré sa vám stratilo.

Čo s ním teraz môžem urobiť?

Po splnení predošlých krokov by ste mali mať pomerne presnú informáciu o tom, kde sa váš stratený mobil nachádza. Teraz máte na výber niekoľko možností, podľa toho, čo s ním chcete urobiť.

  • Ak sa poloha mobilu aspoň približne zhoduje s vašou aktuálnom polohou, pravdepodobne ste ho len nechali zapadnúť za gauč alebo je zabudnutý v pivnici. Odporúčame zvoliť možnosť Prehrať zvuk, ktorá na 5 minút spustí zvonenie vášho smartfónu.
  • Ak viete, kde asi sa váš mobil stratil, ale potrebujete čas sa k nemu dostať, zvoľte druhú možnosť – Zabezpečiť zariadenie. Odporúčame to hlavne v prípade, že ste predtým nepoužívali žiadnu formu zabezpečenia (napr. PIN kód obrazovky alebo odtlačok prsta). Môžete takisto nechať nálezcovi odkaz na obrazovke uzamknutia.
  • Ak ste si istý tým, že svoj mobil už neuvidíte, zvoľte tretiu možnosť. Vymazať zariadenie urobí presne to, ako sa volá: vymaže všetko, čo ste mali na smartfóne. Nerobte to, pokiaľ to nie je naozaj súrne a vy nemáte zálohu. So zálohou sa toho báť netreba a prípadný nálezca sa k ničomu citlivému nedostane.

Existuje ešte ďalšie množstvo iných spôsobov, ako stratené zariadenie nájsť. Dá sa tak urobiť aj pomocou rôznych aplikácií tretích strán. Ak aj vy poznáte takú, ktorá stojí za zmienku, napíšte nám o nej do diskusie pod článkom. Potešíme sa každému odporúčaniu a vy zas pomôžete niekomu, kto sa chce vyvarovať nepríjemnej situácie.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Prichádza leto, teploty stúpajú. Čo na to naše smartfóny?
Náš tip
Mobilný operátor a vyhľadávanie odcudzeného telefónu | TÉMA
20.6.2019
Zdroj: Android Central

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+