MojAndroid

Krádeže telefónov sú stále sa vyskytujúci jav našej spoločnosti. Napriek tomu, že máme v telefóne čoraz viac sofistikované prvky zabezpečenia, ani otlačky prstov alebo možnosti lokalizácie telefónu na diaľku, prípadne jeho zablokovanie neodradia “potencionálneho nového majiteľa”, aby to aspoň nevyskúšal. A čo hovorí štatistika? Ročne sa na Slovensku ukradnú tisíce telefónov, aj keď musíme uviesť že to obsahuje aj počty stratených mobilov, kde nie je evidentné, že bolo zariadenie skutočne ukradnuté.

Polícia využíva IMEI iba pri vážnych udalostiach

Ako prvé napadne majiteľa, že nechá jednak zablokovať SIM kartu, aby mal pod kontrolou svoj paušál a jeho výdavky. Toto dokáže vykonať vlastník karty, stačí to nahlásiť svojmu operátorovi a z karty si zlodej nezavolá. No predpoklad, že telefón bol ukradnutý práve kvôli využitiu jej SIM karty je nízky. Vo veľkej väčšine prípadov ide zlodejom o samotné zariadenie. SIM kartu preto zahadzujú ako prvú, ak býva chránená heslom, bolo by zbytočne riskantné ju odblokovať. Čiže nám ostáva ešte jedna možnosť, a to je identifikácia telefónu a jeho polohy cez IMEI. Túto službu však operátor neposkytuje bežné svojim zákazníkom a napriek tomu, že technicky to spraviť vie, na moju žiadosť príde negatívna odpoveď. Dôvod je vraj ukrytý v tom že operátor nevie určiť a identifikovať so sto percentnou istotou, že ukradnutý telefón bol skutočne môj. Aj napriek tomu, že ho máme evidovaný na mojom paušály, telefón som mohol dávno predať, teda už nie som jeho vlastníkom.

stratený telefón

Preto sa lokalizácia cez IMEI robí iba na požiadanie polície a to dokonca nie vždy. Policajný zbor siaha po tomto nástroje pri závažnej trestnej činnosti, prípadne, ak sa pátra po nezvestnej osobe. V opačnom prípade nemáte nádej, že sa bude vášho operátora na lokalizáciu cez toto jedinečné číslo pýtať. No a stále je dôležité pamätať, že pri organizovanom zločine, ktorý sa na krádeže mobilných telefónov špecializuje, existujú možnosti a nástroje, ako samotné IMEI zmeniť a zmiasť tak aj operátora a jeho lokalizáciu. Teda žiadny nástroj nie je zaručený a vždy účinný. Polícia však uvádza, že využíva svoje spôsoby pátrania a vlastné formy, ktoré verejne neprezentuje. Čiže nahlásim krádež, nechám zablokovať SIM kartu a čakám.

Objasnenosť krádeží

Zaujala ma štatistika kriminality na Slovensku. Z čísiel, ktoré poznám už z minulosti a rokov 2014 a 2015 vyplýva, že ak vás napríklad okradnú v dopravnom prostriedku, tak na počet zhruba 300 krádeží pripadne necelých 10 objasnených. A to sa týka aj ukradnutých mobilných telefónov. Čiže celkom nízke číslo. Existuje aj štatistika k osobitným číslam, ktoré sa týkajú výlučne mobilných telefónov, ako predmetu krádeže. A to cez viaceré formy, ako je lúpež, krádež a podobne. No a v neposlednom rade ide aj o definovanie mobilného telefónu a spôsobu jeho ukradnutia. Od toho sa potom do štatistiky dostane evidencia buď vo forme trestného činu alebo iba priestupku.

Pri bežnej krádeži, teda ak vás okradnú na ulici, v obchode a podobne, pripadá úspešnosť objasnenia a vrátenia telefónu, prípade zistenia aspoň konkrétneho páchateľa na úrovni 23% z celkového počtu takýchto trestných činov, kde bol objektom mobilný telefón. Najväčšia šanca je paradoxne pri lúpeži, čo je už násilná forma krádeže, pri ktorej cez 50% prípadov, v rámci ktorých bol odcudzený aj telefón, sa podarí objasniť a vypátrať.

Lokalizácia a podobné vymoženosti

Zrejme každého napadne, že bude okamžite po krádeži lokalizovať svoj telefón. Ak sa to podarí, dokážete aspoň určiť, kde sa nachádza a na diaľlku ho zablokovať. Pri aktívnom telefóne sa mi to podarilo s presnosťou na necelý meter. Čiže s týmto problém nebude. No ak by ste napríklad zistili, že telefón sa nachádza v bytovom dome alebo inej budove, polícia nebude chodiť po jednotlivých priestoroch a prehľadávať ich. Samotná lokalizácia, ako som si ju otestoval za ostatných pár rokov ja osobne, je skôr pomocníkom, keď si mobil zabudnem alebo ho stratím. Takto som už raz našiel telefón na chalupe v tráve, čo bol zážitok a šťastie zároveň, keďže mobil bol stále nabitý a teda s lokalizáciou problém nebol. No pátrať po zlodejovi cez túto službu, zrejme nebude samostatne nikto.

Zablokovanie telefónu

Vyskytujú sa prípady, kedy sa polícii mobilný telefón podarí vypátrať a vrátiť späť jeho majiteľovi. Štatistika skôr nahráva závažným trestným činov, ako je lúpež, ktorej predmetom bol aj mobilný telefón. Teda v týchto prípadoch je takýto predpoklad navrátenia až 50%. No ostáva podľa mňa vždy možnosť lokalizovať telefón a ak som ho náhodou iba nezabudol, obrátiť sa na políciu a čakať. Ocením, ak uvediete vlastné skúsenosti s pátraním po ukradnutom telefóne a tiež využívaním lokalizačných služieb.

13.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

19 odpovedí na “Mobilný operátor a vyhľadávanie odcudzeného telefónu | TÉMA”

  1. No ja sa podelim so svojou skusenostou. V lete 2016 som opity stratil s7 edge. Stratu spolu s imei som nahlasil na policii, kde somnou spisali protokol a samozrejme, ze som neveril,ze sa najde. Je vsak dobre to nahlasit, ak by novy “majtel” s telefonom nieco spachal. Preslo pol roka a na to cele som uz zabudol, par dni pred vianocami mi volali z policie, ze si mam prist pre mobil. Nasli ho u niekoho v kosiciach a telefon zadrzali. (Som z BA) Detaily samozrejme neviem, ale v telefone ostali vsetky data cloveka co to pouzival, este bol aj nalogovany na FB, takze asi mu to zobrali dost narychlo.

  2. Ja mam skúsenosť takú ze teraz už mojej bývalej niekto ukradol mobil z kabelky na diskotéke. Išli sme na políciu nahlásili sme to teraz si už nepamätám ci sme dávali aj imei alebo si to zistili sami. Dokonca mi ukazoval na monitore telefónne čísla ktoré ten mobil používali do tej doby krádeže. Nakoniec mi volal o par týždňov ze sa mobil našiel u jednej tety ktorá ho zevraj kúpila od nejakého Róma. Dáta boli už preč ale hlavne ze sa mobil našiel.

  3. Moja skusenost: telefon ukradli na zaciatku februara. V lete po 5 mesiacoch prišla odpoveď z policie, ze sa tel. nepodarilo vypatrat. Lokalizacia nefungovala, kedze dotycny ihned telefon vypol a vybral SIM. Patraniu by pomohlo keby sa dopyty posielali naprieč europou. Takto sa necudujem, ze nic nevedia objasnit. Navyše niekedy operatori chrania osobne udaje a aj po vypatrani neposlu info o dotycnom. Je to oficialne info od policie Zilina.

  4. otazka: hra aj v tomto pripade nejaku rolu fakt, ze nad 266 Eur uz sa nejedna o priestupok, ale o trestny cin? je nejaky rozdiel v pristupe policie ak sa jedna o lacny/drahy telefon? podla zakona by v tom mal byt rozdiel. tiez by bolo zaujimave info ktore telefony sa kradnu “tazsie”. vdaka

      • Blbost. Aj ked je to priestupok riesi to policia ziadny okresny urad. A aj v clanku je blbost. Setri sa pri kradezi mt aj do priestupku a aj do tč. Akurát priestupok sa po mesiaci odlozi….ak sa nezistia nove skutočnosti. A aj ked je nizka skoda sa patra cez imei….staci do 266eur

  5. Vlastnu skusenost nemam, ale ked doniesli z Nemecka telefony s kodom na displeyi, tak z boot menu som dal format particie. 30 sekund a ani jedno heslo neostalo v tom…
    S Iphone je to horsie :) …

  6. V praci vyuzivame firemne mobily, ktore nam kazde 2 roky menia, vzdy dostaneme novy – nepouzivany telefon. Cca po 20 mesiacoch pouzivania sony z1 compact kolegyni volali z policie, ze telefon, ktory prave pouziva je kradnuty. Sme neverili…. :-) .. nasledne firma musela zdokladovat fakturami, ze mobil bol riadne uhradeny fakturou. Uz sa dalej neozvali….

Pridaj komentár

+