MojAndroid

Rok 2020 sa nezadržateľne blíži ku koncu. Tohtoročné oslavy pre mnohých z nás budú úplne iné ako v uplynulých rokoch. A pre niekoho sa toho zas tak veľa nezmení. Napriek tomu, že niektoré mestá tento rok nebudú organizovať tradičný novoročný ohňostroj, to ešte neznamená, že sa toho vzdajú aj ľudia vo vašom okolí. Je preto vysoko pravdepodobné, že dnešná obloha bude stále posiata vizuálnymi efektami rôzneho druhu.

Rozlúčka so starým rokom a vítanie roka nového je jednoducho úzko spojená s ohňostrojom. Pre tých, ktorí by si toto silvestrovské divadlo chceli zvečniť svojim smartfónom prinášame niekoľko jednoduchých tipov. V tomto návode si proste povieme ako fotiť ohňostroj smartfónom, a čo k tomu budete potrebovať.

Statív ako dobrý pomocník

Keďže budete fotografovať po tme, určite vám odporúčame použiť statív. Aj keď má váš telefón dobrú optickú stabilizáciu, statív je obrovská pomoc. V prvom rade vám umožní meniť nastavenia fotografie podľa vlastného uváženia, no k tomu sa dostaneme neskôr. Zároveň vám však zabezpečí ostré fotografie aj pri minime svetla, čo je pre fotenie ohňostrojov typické.

Správne zachytiť svetelné záblesky v úplnej tme je umenie aj s profesionálnym fotoaparátom, nie to ešte s telefónom. Nebudete pritom potrebovať žiaden obrovský statív, stačí možno aj menší tripod do ruky – základ je ale umiestniť telefón do statickej polohy.

ako fotiť ohňostroj

Zoznámte sa s aplikáciou fotoaparátu

Fotenie ohňostrojov môže byť skutočne frustrujúca skúsenosť. Keď sa vám už konečne podarí všetko dobre nastaviť, ohňostroje zatiaľ možno aj skončia. Preto spravíte najlepšie, ak sa pripravíte dopredu. Absolútnym základom je, aby ste dokonale poznali aplikáciu fotoaparátu na vašom telefóne. Aké má funkcie, kde sa ukrývajú nastavenia a režimy, ako medzi nimi najrýchlejšie prepnete a ako čo najrýchlejšie skontrolujte výsledky.

ako fotiť ohňostroj

Ešte pred polnocou si môžete všetko vyskúšať na nečisto. Jednoducho choďte von a skúste čo najlepšie zachytiť napríklad vianočné osvetlenie na dome či chate, kde práve oslavujete. Je to oveľa náročnejšie, ako sa môže zdať. Dobrou pomôckou vám bude napríklad blikajúca vianočná reťaz okolo vianočného stromčeka v úplnej tme. Skúste odfotiť stromček tak, aby ho bolo vidieť a zároveň aby sviečky vyzerali čo najprirodzenejšie.

Vyskúšajte si manuálny režim

Dnes už takmer každý nový telefón ponúka v aplikácii fotoaparátu manuálny režim fotografovania. Ak ho váš smartfón nemá, skúste napríklad aplikáciu Camera FV-5 Lite alebo podobnú, ktorá umožňuje meniť parametre fotografovania. Práve pri fotení ohňostrojov je veľká šanca, že automatický režim nespraví takú peknú fotografiu, akú by ste si predstavovali.

ako fotiť ohňostroj

Na väčšine smartfónov budete korigovať dva hlavné faktory – uzávierku a ISO. Ak máte k dispozícii statív, môžete nastaviť aj dlhšiu uzávierku, aj na niekoľko sekúnd. Presne taký dlhý čas bude trvať zachytenie fotografie. Výsledkom môžu byť pekné svetelné stopy, ktoré ohňostroje zanechajú na oblohe.

Hodnota ISO zasa mení citlivosť snímača na svetlo – čím je hodnota vyššia, tým viac svetla dokáže snímač zachytiť, avšak za cenu digitálneho šumu. Preto manipulujte s touto hodnotou opatrne – čím nižšie ju budete mať nastavenú, tým menej šumu bude vo výsledných fotografiách.

Vyskúšajte prednastavené režimy na nočné fotenie

Rovnako ako pri manuálnom režime, aj pri nočných režimoch platí, že dnes sú súčasťou mnohých smartfónov. Niektoré modely majú pokročilé nočné režimy, ktoré sú predurčené na to, aby ste do fotografie zachytili čo najviac svetla. To nemusí byť pri fotení ohňostrojov vždy vítané, no je dobré o týchto možnostiach aspoň vedieť a mať ich poruke v prípade, že ich budete potrebovať.

ako fotiť ohňostroj

Zároveň niektoré telefóny disponujú špeciálnymi režimami pre zachytenie spomínaných svetelných stôp či iných nočných fotografií. Aj keď sa pri fotení telefónom týmto funkciám vo vašom mobile vyhýbate, pri tejto špeciálnej udalosti im určite dajte šancu. Možno budete prekvapení tým, aké skvelé výsledky dosiahnete. Ak váš telefón disponuje možnosťou natáčania spomaleného či extra-spomaleného videa, určite vyskúšajte aj toto – pri krásnych efektoch ohňostrojov môžete zachytiť naozaj neopakovateľné momenty.

Bez blesku, prosím

Fotografovať v noci s bleskom objekty vzdialené niekoľko desiatok metrov nedáva absolútne žiadny zmysel. Dávajte si na to pozor a rozhodne sa tomu vyhnite. Pri snahe o zachytenie ohňostrojov vám to vôbec nepomôže, dokonca vám to môže celý výsledok poriadne pokaziť.

Dávajte pozor na zašpinené sklíčko fotoaparátu

Hoci to znie ako úplná banalita, pri fotení svetiel v noci to môže narobiť poriadne nepríjemnosti. Práve šmuhy na sklíčku fotoaparátu sú zodpovedné za nepekné roztečenie svetla na fotografii, čo môže mať na fotky ohňostrojov katastrofálne následky. Preto sa vždy ubezpečte, že je sklíčko na fotoaparáte čisté ešte pred fotením, ideálne pred každou fotkou, ak beriete telefón do ruky. Pozor dajte aj na prípadné zarosenie, napríklad od pary z pohárov s horúcim punčom či medovinou.

ako fotit ohnostroj

Buďte trpezliví, no prispôsobte sa situácii

Ak zvládnete všetky technické prvky a nastavenia, neostáva nič iné, iba počas fotografovania kontrolovať výsledky. Môže sa stať, že ohňostroj bude extrémne jasný a bude potrebné znížiť hodnotu ISO či skrátiť uzávierku tak, aby neboli fotografie zbytočne prepálené. Alebo počas fotografovania zbadáte, že výsledky sú tmavšie ako ste predpokladali a uzávierku bude potrebné predĺžiť či zvýšiť ISO.

Ohňostroje sú však extrémne premenlivé a zachytiť ich čo najkrajšie nie je vôbec jednoduché. Môžete sa aspoň dopredu pripraviť a premyslieť si, ako ich chcete odfotiť cez polnoc, potom budete mať o to menej starostí. Nič si ale nerobte z toho, keď sa vám najskôr nepodarí zachytiť pekné fotografie na prvýkrát – skúšajte ďalej, meňte nastavenia a hľadajte optimálne hodnoty pre vaše konkrétne podmienky.

Ako fotiť ohňostroje: Zhrnutie

Fotenie ohňostrojov skutočne nie je jednoduchá záležitosť ani pre pokročilých fotografov. Ak k tomu pripočítame obmedzenia fotoaparátov na smartfónoch, môže sa zdať, že ide o nesplniteľnú úlohu. Opak je však pravdou, hoci to chce dobrú prípravu.

  • Vyčistite si objektív
  • Zoznámte sa s aplikáciou na fotenie
  • Pohrajte sa s ISO a expozíciou
  • Doprajte si dostatok času na prípravu
  • Vypnite blesk
  • Ak môžete, tak použite statív
  • Skúste nočný režim

Ak sa chystáte niekam, kde očakávate skutočne veľkolepý ohňostroj, určite spravíte dobre, ak sa naň dopredu pripravíte. Alebo možno oslavujete s priateľmi alebo v kruhu rodiny. Aj tí však určite ocenia, ak im s odstupom času pripomeniete vítanie roku 2021 peknými fotografiami ohňostroja. Ak sa vám podarí zachytiť pekné fotografie ohňostrojov, môžete ich pridať aj do našej FOTOmánie.

ako fotiť ohňostroj

31.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+