MojAndroid

Určite viete, že dnešné smartfóny sú multifunkčnými nástrojmi nielen pre komunikáciu so svetom. Už zopár rokov nám slúžia ako zdroj zábavy, vreckový počítač či čoraz častejšie ako fotoaparát. Leto konečne začalo a určite sa mnohí tešíte na dovolenky a rôzne výlety, na ktorých nepochybne budete fotografovať.

Nie každý je dostatočné zbehlý, aby dokázal zo smartfónu vyčarovať pekný záber. V tomto článku si povieme niečo o základných chybách pri fotografovaní mobilným telefónom a povieme si, ako sa im vyvarovať. Upozorňujeme, že tieto tipy sú určené pre úplných začiatočníkov a pre pokročilých pripravíme v budúcnosti špeciálny článok.

Viac svetla, kvalitnejšie fotografie

Aj keď vlastníte lacnejší smartfón, jeho fotoaparát dokáže za denného svetla v exteriéri zachytiť prinajmenšom slušné snímky. S čím je však pri smartfónoch večný problém, sú fotky za zhoršených svetelných podmienok. V tých často bádame zvýšené množstvo digitálneho šumu a výrazné rozmazanie. Pre tieto prípady niektoré modely majú nočný režim fotografovania, ktorý zväčša nočnú fotku zlepší.

Automatický režim (Motorola One Vision)

Rozmazanie fotografie je odôvodnené dlhšou expozíciou. To znamená, že senzor sníma daný obraz dlhšiu dobu a tak zaznamená viacej svetla, no na druhú stranu aj každé pohnutie rukou a potrasenie. Výrazne v takýchto prípadoch pomôže stabilný podklad, akým je statív. Telefón bude fotografiu stále snímať po dlhšiu dobu, no rozmazanie by už prítomné byť nemalo.

To platí aj pre fotografie za šera a v interiéri. Drahšie modely by s týmto problém mať nemali, predovšetkým tie, ktorých snímače disponujú optickou stabilizáciou obrazu. V každom prípade je použitie statívu vždy dobrý nápad. Ďalšia chyba, ktorej sa chceme vyvarovať, je používanie LED blesku. Ten zväčša nie je dostatočne silný na to, aby výsledná fotografia vyzerala dobre. Radšej by sme v tmavej izbe zapli lampu a dostatočne ju presvetlili.

Nočné videnie (Motorola One Vision)

Správne ostrenie

Snažíte sa vytvoriť takzvanú “macro” fotografiu, alebo ste na krásnej vyhliadke? Nezabudnite správne zaostriť. Prstom kliknite v hľadáčiku na predmet, ktorý má byť zaostrený. Ak sa nachádza blízko pri snímači, pozadie za ním by sa malo rozmazať. Skoro všetky súčasné smartfóny disponujú skvelo fungujúcim automatickým ostrením, no občas mu treba pomôcť.

Skvelo fotiace smartfóny kúpite aj za nižšie ceny (HONOR 20 Lite)

Pozor na správnu expozíciu

Prepaly môžu byť nepríjemným problémom. Vonku v prírode sa poväčšine prípadov fotia fotografie na priamom slnku. Podobne ako v prípade ostrenia, meňte bod zaostrenia podľa toho, ako sa mení presvetlenie fotografie. Keď zaostríte na zdroj svetla, okolité objekty budú poriadne tmavé.

Naopak, ak by ste zaostrili na na tmavší objekt, expozícia fotografiu upraví tak, že vznikne prepal. Slnku bude zrazu podstatne väčšie a žiarivejšie. Na podporovaných modeloch môžete po zaostrení posúvať ikonku slniečka nahor a nadol. Vyskúšajte si to sami a uvidíte, že vaše fotografiu budú hneď vyzerať lepšie.

Smartfóny s kvalitnejšími fotoaparátmi väčšinou ponúkajú lepší dynamický rozsah, čím sú prepaly väčšinou eliminované. Ale ani najlepší snímač na svete to neurobí nikdy stopercentne.

Nepoužívajte zoom

Toto pravidlo určite mnoho z vás pozná. Pokiaľ vaše zariadenie nedisponuje teleobjektívom s optickým zoomom, neodporúčame vám používať ten digitálny. Aj napriek tomu, že si fotku prajete mať priblíženú, odporúčame vám ju orezať neskôr v galérii alebo počítači. Fotografia bude ostrejšia a pravdepodobne s väčším množstvom detailov.

Huawei P30 Pro disponuje hybridným 10x zoomom

Čistite si sklíčko

Áno, môže sa to zdať ako banálna chyba, no dokáže skutočne porobiť problémy. Ak vlastníte prémiovejší smartfón a máte často doslova matné, neostré fotky, pravdepodobne máte nečistoty na šošovke, alebo môže byť orosená.

Extrémne lesklé smartfóny sú magnetom na nečistoty (HTC U Ultra)

Taktiež z osobnej skúsenosti vám môžem povedať, že ochranný obal môže jemne zhoršiť kvalitu fotografií. S nasadeným obalom som bádal menej svetlé fotografie, ako v prípade “nahého” zariadenia. Hrubý, kožený obal zrejme “zatienil” šošovku a tak bolo na fotke menej svetla.

Foťte za pomoci fyzického tlačidla

Teraz ide o vec, ktorá zabezpečí pohodlnejšie fotenie v horizontálnom otočení. Drvivá väčšina smartfónov po otvorení aplikácie fotoaparátu je schopná zachytiť fotografiu po stlačení tlačidla hlasitosti. Týmto spôsobom je možné vyhnúť sa zbytočnému prehmatávaniu za softvérovým tlačidlom spúšte. Predísť tak môžete prípadnému rozmazaniu fotky.

Sony Xperia 1 má samostatné tlačidlo pre vytváranie fotografií

Používajte formát 4:3

Síce ide o osobnú preferenciu, no ak fotografujete v širokouhlých formátoch, akým sú napríklad 16:9,18:9 či 19:9, nechajte to tak iba v prípade, že máte doma širokouhlý monitor. My by sme však aj napriek tomu zvolili pomer strán 4:3. Ten takmer vždy ponúkne vyššie rozlíšenie a po priblížení bude na fotografii viac detailov.

Vlajkové lode od LG sa taktiež vyznačujú skvelými snímačmi (LG G7 ThinQ)

Taktiež bude zachytená väčšia časť obrazu vo vertikálnej rovine. Ak sa zas rozhodnete fotiť “na výšku”, 4:3 ponúkne podstatne lepšie vyzerajúcu fotografiu. Na 16:9 pripnite len vtedy, ak napríklad chcete zachytiť obraz krajiny či západ slnka, poprípade niečo na pozadie.

HDR je dobrou voľbu

Či sa už rozhodnete urobiť záber v tmavších podmienkach alebo vonku, mali by ste mať zapnutý režim HDR. Ten zabezpečí lepší dynamický rozsah, predovšetkým na priamom slnku a v tme. Objekty v tieni budú podstatne lepšie viditeľné a naopak, príliš presvetlené objekty budú tmavšie. Chceli by sme však upozorniť, že vytvorenie takejto fotografie môže trvať aj nad jednu sekundu, takže nebude možné vytvárať veľké množstvo fotografií v jednom okamihu.

Smartfóny z radu Google Pixel sú majstrami vo vytváraní HDR fotografií (Google Pixel 3)

Vytvorte viac fotografií. Pre istotu

Či už sa nachádzate na nezabudnuteľnom mieste, alebo potrebujete rýchlo odfotiť nejaký dokument, vždy je dobré sa uistiť, že v tej rýchlosti ste fotografiu nechcene nerozmazali, alebo sa na nej nenachádzajú ďalšie nedokonalosti. Investujte čas do vytvorenia viacerých fotografií pre prípad, že by niektorá z nich nebola dobrá. Neskôr si ich v galérií alebo počítači potrieďte a vyberte tú najlepšiu.

Rad Samsung Galaxy S10 patrí k najlepšie fotografujúcim na trhu

Zálohuj, zálohuj, zálohuj

Fotografie a videá sú cennými dátami. Ich strata zväčša zabolí viac, ako pokazený smartfón. Všetky dôležité údaje nikdy nezabudnite zálohovať. Odporúčame robiť zálohu minimálne raz do mesiaca. Cenné dáta vždy majte minimálne na dvoch úložiskách. Osobne som zvykol využívať cloudové úložisko MEGA, ktoré ponúka 50 GB zdarma.

To mi už po čase nestačilo a fotografie mám uložené na microSD karte v smartfóne, na externom harddisku a pre istotu ešte na starom notebooku. Chcem si byť jednoducho istý, že keď mi zlyhá jedno úložisko, môžem sa spoliehať na ďalšie. Spôsob zálohy nechávame už na vás.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

V mene cele redakcie vám chceme zaželať príjemne strávené leto, plné krásne prežitých a na kameru zachytených momentov :) .

1.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+