MojAndroid

Viete, ktorý je najlepší fotoaparát? Presne ten, ktorý máte práve v ruke. Fotoaparát je pre mnohých ľudí tým najdôležitejším kritériom pri výbere nového smartfónu. Mal som možnosť zúčastniť sa výletu na Islande, kde sme dôkladne preverili možnosti novinky Galaxy Note 8 od Samsungu. Ako sa podeliť o fotky tak, aby to nevyzeralo ako chválenie sa parádnymi zábermi, ale aby aj čitateľ mal z toho niečo zaujímavé? Rozhodol som sa, že pripravím seriál na tému “Ako fotiť s mobilom”, kde si všetky nové funkcie fotoaparátu Galaxy Note 8 naživo vyskúšam. Pokračujeme druhou časťou.

Náš tip
Ako fotiť s mobilom portrét a selfie – Tipy s Galaxy Note 8 (1.časť)

Dva zadné fotoaparáty

V oblasti fotoaparátov inštalovaných v mobilných telefónoch patrí Samsung medzi to najlepšie, čo na trhu nájdete. V telefóne Galaxy Note8 ponúka doposiaľ svoj najvýkonnejší fotoaparát. Galaxy Note8 disponuje dvoma zadnými fotoaparátmi s rozlíšením 12 megapixelov. Oba fotoaparáty, t.j. fotoaparát so širokouhlým objektívom a s teleobjektívom, sú vybavené optickou stabilizáciou obrazu (OIS). Fotoaparát telefónu sa tak vyznačuje 2-násobným optickým zoomom, ktorý približuje bez rozmazania. Aj vďaka tejto výbave vám fotoaparát umožňuje zachytiť ostrejšie snímky.

Tipy pre fotenie prírody

Pri tvorbe článku s tipmi pre lepšie fotenie mobilom nám radí fotograf Rado:

Pred tým než začnete fotografovať prírodu zamyslite sa nad tým, či budete svoje fotografie ďalej upravovať v grafických editoroch alebo ich priamo bez editácie uploadovať na sociálne siete a galérie. Ak zo svojich fotografií chcete vyťažiť maximum a ďalej ich ešte upravovať, určite fotografujte do RAWu. Tento formát vám umožní vytiahnuť z fotografie maximum informácií.

Ak ste editačný lenivec alebo nemáte skúsenosti s úpravou fotografií, fotografujte do formátu JPEG so zapnutou funkciou HDR buď napevno ON alebo na AUTO. Funkcia HDR vám nahradí spracovanie fotografií v grafických editoroch a fotku spracuje v maximálnom možnom dynamickom rozsahu, ktorý snímač (čip) ponúka.

Príroda a panoramatické fotky

Ak chcete mať pekné fotky z prírody, mali by ste fotografovať pri východe alebo západe slnka alebo v skorých ranných hodinách a večer cca 1-2 hodiny pred západom slnka. Najnevhodnejšie obdobie fotografovania v prírode je poludnie, keď je slnko priamo nad vami. Svetlo je v tej chvíli veľmi silné a dynamicky rozsah fotoaparátu to veľmi nezvláda.

Ako som už spomínal, vo fotoaparáte si nastavte režim HDR, ktorý ešte môžete podporiť kompenzáciou expozície +-1EV podľa svetelných podmienok. Moderné fotoaparáty v smartfónoch majú aj možnosť zamknutia zaostrenia a expozície AF/AE lock. Pomôže to hlavne pri slnečnom počasí tak, aby ste vedeli prekomponovať fotografiu bez toho, aby fotoaparát opäť všetko automaticky nastavoval a zmenil tak nechcený výsledný vzhľad fotografie. Túto funkciu aktivujete jednoducho kliknutím na obrazovku fotoaparátu a pridržaním pokiaľ sa neobjaví Lock oznámenie.

Pri fotografovaní prírody sa snažte dostať do fotky maximum zaujímavého. To znamená napríklad aj to, aby polovica fotografie nebola modrá obloha. Je to najčastejšia chyba pri fotografovaní v exteriéri. Je krajšie a pre oko zaujímavejšie, ak vidíte na fotke hory a modrá obloha je len ako doplnok v hornej časti fotografie. Pri fotografovaní sa snažte držať fotoaparát v rovine, najjednoduchší spôsob je porovnávať to stromami tak, aby rástli vo fotke vodorovne hore.

Proti slnku

Veľmi zaujímavé sú fotografie proti slnku. Fotoaparát však v takýchto prípadoch nevie správne zaostriť ani odmerať scénu. Odporúčam preto namieriť na slnko, skomponovať scénu a slnko si pred fotografovaním zakryť prstom, zaostriť a locknut meranie, ako som spomínal, odkryť slnko prstom a scénu odfotiť. Dodatočne môžete ešte upravovať celkový vzhľad korekciou expozície EV+-. Proti slnku odporúčam fotiť v PRO režime a nastaviť si vždy všetko manuálne. Chce to trochu cviku, ale výsledky potom stoja za to.

Zima

V zimných mesiacoch noste fotoaparát blízko tela tak, aby ste ho zohrievali a vyberajte ho len vtedy, keď idete fotografovať. Množstvo fotografov v zime pohorelo na tom, že im zamrzla uzávierka a museli počkať, pokiaľ sa rozmrazí a prišli tak o zaujímavú scénu. V zime si dávajte pozor aj na vyváženie bielej na snehu. Automatika sa často pomýli a na fotke je potom sneh modrý alebo do červena. V takomto prípade, ak ste si vyváženie bielej nenastavili správne, v prírode pri fotení budete musieť spracovať fotografiu v grafickom editore a ako prvú vec nastaviť práve vyváženie bielej.

Ak ste v prírode a zdá sa vám scéna zaujímavá, určite ju odfotografujte. Niektoré zábery, ktoré sa mi počas výletu nezdali zaujímavé, nakoniec na fotke vyzerali po niekoľkých dňoch super. Takže foťte čo najviac, digitálna fotografia je v tomto super. Aj keď odfotíte 1000 fotiek, nič vás to nestojí.
Ďalšie detaily k fotoaparátu nájdete v našej recenzii Samsung Galaxy Note8.
Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Samsung, ktorej ďakujeme za pozvanie na Island.
13.11.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+