MojAndroid

Viete, ktorý je najlepší fotoaparát? Presne ten, ktorý máte práve v ruke. Fotoaparát je pre mnohých ľudí tým najdôležitejším kritériom pri výbere nového smartfónu. Mal som možnosť zúčastniť sa výletu na Islande, kde sme dôkladne preverili možnosti novinky Galaxy Note 8 od Samsungu. Ako sa podeliť o fotky tak, aby to nevyzeralo ako chválenie sa parádnymi zábermi, ale aby aj čitateľ mal z toho niečo zaujímavé? Rozhodol som sa, že pripravím seriál na tému “Ako fotiť s mobilom”, kde si všetky nové funkcie fotoaparátu Galaxy Note 8 naživo vyskúšam.

Náš tip
Samsung Galaxy Note 8: To najlepšie stojí viac | RECENZIA

Dva zadné fotoaparáty

V oblasti fotoaparátov inštalovaných v mobilných telefónoch patrí Samsung medzi to najlepšie, čo na trhu nájdete. V telefóne Galaxy Note8 ponúka doposiaľ svoj najvýkonnejší fotoaparát. Galaxy Note8 disponuje dvoma zadnými fotoaparátmi s rozlíšením 12 megapixelov. Oba fotoaparáty, t.j. fotoaparát so širokouhlým objektívom a s teleobjektívom, sú vybavené optickou stabilizáciou obrazu (OIS). Fotoaparát telefónu sa tak vyznačuje 2-násobným optickým zoomom, ktorý približuje bez rozmazania. Aj vďaka tejto výbave vám fotoaparát umožňuje zachytiť ostrejšie snímky.

Funkcia Dynamické zaostrovanie

Moja obľúbená funkcia fotoaparátu je Dynamické zaostrovanie, pri ktorom fotoaparát spraví dve snímky, ktoré vzájomne prekryje. Po odfotení je možné si nastaviť zaostrenie pozadia podľa želania. Pri použití tejto funkcie samotný fotoaparát ponúka inštrukcie, ako čo najlepšie odfotiť záber. Stačí zostať približne 1,2 metra od objektu, ktorý chcete nasnímať v tomto režime.

Tipy pre dokonalé fotky

Pri fotení portrétov odporúčam zaostriť objektív na oči. Je to prvá vec, na ktorú sa človek pozrie na fotografii. Automatické zaostrenie, ktoré často býva spustené, tak treba správne nasmerovať na oči človeka.

Pri fotení neodporúčam používať blesk, najlepšie je prirodzené svetlo. Dôležité je podotknúť, aby sme mali svetlo za sebou. To znamená, že nefotíme proti svetlu, ale svetlo dopadá na predmet alebo osobu.

Pri fotení a točení sa často spomína pojem zlatá hodinka – vtedy je najkrajšie prirodzené svetlo a je to približne hodinu po svitaní alebo hodinu pred západom slnka. Pri rôznych zmenách počasia, čo sa na Islande dialo pravidelne, sme si vyskúšali aj vodeodolnosť Galaxy Note8. Po krátkej prehánke sa však vždy objavila dúha, čo veľmi pekne obohatilo každú fotografiu.

Pre dobrú fotografiu je dôležitá správna kompozícia. Ak ste nikdy nepočuli o pojme “Zlatý rez” vedzte, že sa jedná o rozdelenie fotografie na tretinky. Fotená osoba by mala byť v priesečníku horizontálnych a vertikálnych virtuálnych priamok. V Note8 som mal zapnuté mriežky, ktoré mi tak fotenie uľahčili.

Nastavenie mriežky na Galaxy Note8

Ak by som to mal vysvetliť ešte jednoduchšie, väčšinou je osoba v strede fotky, čo je kompozične najmenej zaujímavá poloha. Ideálne je, ak je osoba vľavo alebo vpravo, aby viac vynikla nad pozadím, ktoré len dotvorí celkovú atmosféru fotky. Podstatné je aj to, aby osoba nebola orezaná na fotke.

Pre náročnejšie fotografovanie podporuje telefón Galaxy Note8 funkciu Live Focus, ktorá vám umožňuje mať pod kontrolou hĺbku ostrosti nastavením efektu rozostrenia v režime náhľadu aj po odfotení snímky.

Fotky odfotené s Galaxy Note 8

Zadný fotoaparát dokáže fotiť v rozlíšení od 2160×2160 až po rozmer 4032×3024 pixelov. Ponúka aj rôzne možnosti nastavenia pomeru strán a s tým sa mení aj počet pixelov. Moje fotky vznikali pri rozlíšení 4032×3024 a pomerom strán 4:3 alebo obľúbený bol aj pomer 18,5:9 s rozlíšením 4032×1960 pixelov. Pre rýchlejšie zachytenie snímky je možné nastaviť tlačidlo hlasitosti, ktoré po stlačení odfotí fotku.

Ak sa chcete fotením seriózne zaoberať, určite si uložte fotky aj vo formáte RAW, ktoré Galaxy Note8 podporuje. Musíte mať však nastavený Pro režim, kde sa uloží komprimovaná kópia (JPEG) a kópia s formátom RAW. Ostatné snímky sa nedajú uložiť ako súbory vo formáte RAW. Pri tomto formáte máte k dispozícii fotku v bezstratovom formáte, kde ľahšie nastavíte vyváženie bielej farby či expozíciu a farby.

Nasledovné fotografie sú publikované bez ďalších dodatočných úprav.

Selfie fotky

Pri fotení selfie platia podobné pravidlá ako spomínam v článku vyššie. Jedna rada za všetky však hovorí, že sa neodporúča fotiť si selfie zospodu, aby nevznikala druhá brada. Telefón by mal byť na úrovni očí prípadne vyššie nad hlavou.

Predná kamera má rozlíšenie 8 MPx a podporuje snímky v pomere 4:3 s maximálnym rozlíšením 3264×2448 pixelov.

Ďalšie detaily k fotoaparátu nájdete v našej recenzii Samsung Galaxy Note8.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Samsung, ktorej ďakujeme za pozvanie na Island.

4.10.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+