MojAndroid

Vítajte v našom starom známom seriáli, v ktorom si predstavujeme jednotlivé smartfóny a hovoríme si o kvalite ich fotoaparátov. S niektorými sem spokojní viac, s inými zas o čosi menej. Nami nedávno testovaný Samsung Galaxy A71 sa však rozhodol nesklamať a ponúka várku kvalitných snímačov, a to ako na zadnej, tak aj na prednej strane. Mnohým však bude chýbať dedikovaný teleobjektív. Poďme si už niečo povedať o kvalitách tých ostatných snímačov.

Heureka Samsung Galaxy A71
Samsung Galaxy A71
hej sk affiliate Samsung Galaxy A71
alza affiliate Samsung Galaxy A71

Samsung Galaxy A71 sa fotiek nebojí

Samsung Galaxy A71 disponuje hneď štyrmi snímačmi na jeho zadnej strane. Piaty sa nachádza vpredu, v “hole-punch” výreze. Primárny senzor má 64 MP, svetelnosť f/1.8 a fotí v predvolenom režime v rozlíšení 16 MP veľmi dobre. Jeho kvalita sa však so strácajúcim sa zdrojom svetla postupne degraduje, avšak nejde o žiadnu katastrofu. Režim nočnej fotografie dokáže veľa vecí pozachraňovať. Pripravte sa však na zdĺhavejšie vytváranie fotografie, keďže senzor musí zachytávať obraz po dlhšiu dobu.

Druhý fotoaparát je má široký uhol záberu. Fotografie z neho vyzerajú veľmi dobre, avšak boli sme už svedkami aj podstatne lepších ultra širokouhlých objektívov na smartfóne. Jeho clonové číslo sa zastavilo na hodnote f/2.2. Tretia kamera slúži na vytváranie fotografií s portrétovým režimom, respektíve slúži na korektné rozmazanie pozadia. Má 5 MP a svetelnosť f/2.2.

O správnom fungovaní portrétového režimu vieme povedať toľko, že problémy nespôsobuje a určite pomocou neho vyhotovíte pekné obrázky. Posledným snímačom zadnej strany je makro objektív, ktorý nás svojou kvalitou príjemne prekvapil. Zaostriť dokáže z veľkej blízkosti prakticky na čokoľvek.

Hlavný fotoaparát má až 64 MP

Nanešťastie, stretli sme sa s vcelku nepríjemnou situáciou, kedy procesor, alebo optimalizácia foto aplikácie jednoducho nedovolila kompletné uloženie fotografie v plnom, 64 MP rozlíšení. To sa mimochodom zapína v hornej lište fotoaparátu, konkrétnejšie pri nastavovaní pomeru strán. Symbol “H” tak značí pre 64 MP režim.

Zvyčajne tento spôsob fotenia problémy nespôsoboval, no spracovanie výslednej fotografie trvalo pokojne aj pár sekúnd. Podobným prípadom je aj konkurenčný model Xiaomi Mi Note 10, ktorý disponuje prakticky veľmi podobným procesorom. Jeho fotoaparát má však až 108 MP, čo je ešte väčšou výzvou pre samotný čip. Vráťme sa však späť k Samsungu. Veľmi nás sklamal režim “Pro”. Ten v sebe nemá možnosť dlhej uzávierky.

Každopádne, tento 64 MP snímač tvorí úchvatné fotografie, aj keď má na tom pomocnú ruku softvérová úprava. Za to však farby vyzerajú živé, fotografie majú skvelý kontrast a excelentný dynamický rozsah. Celkovo tento fotoaparát hodnotíme aj v tejto cenovke na jedničku. Mimochodom, fotky v plnom, 64 MP rozlíšení sú po zobrazení na veľkej obrazovke počítača úplne super aj po priblížení. Samsung, dobrá práca! Pripájame aj odkaz na fotografie bez komprimácie.

Výborná predná kamera

Predná, 32 MP “selfie” kamerka so svetelnosťou f/2.2 vytvára skutočne pekné fotografie. Tá dokáže fotografovať v dvoch režimoch – v tom základnom a širokouhlom. Senzor je na prednej strane iba jeden, takže treba to brať tak, že ten pomyslený, širokouhlý režim, je vlastne tým základným. Mód, v ktorom vám fotoaplikácia ponúkne robiť fotografie, je vlastne iba vyrezanou a priblíženou časťou.

Zmysel v tomto nevidíme, no odporúčame vám používať ten druhý prípad, do ktorého sa na “selfie” fotografiu zmestí viac ľudí. K dispozícii sú aj rôzne nálepky na tvár, ktoré sú známe napríklad z aplikácií Snapchat, Messenger či Instagram. Výsledné fotky majú skvelý dynamický rozsah, dobrú ostrosť a excelentné farby. Táto vecička sa proste podarila. Spomenieme, že predný snímač podporuje aj nahrávanie videa v úctyhodnom 4K rozlíšení, čo je všeobecne pri smartfónoch raritou. Na svoje si teda prídu milovníci vlogov a jednoducho tí, ktorí radi nahrávajú videa prednou kamerou.

Video zadnou, 64 MP kamerou je možné nahrávať až do 4K, vždy však len v 30 fps, čo je škoda. Širokouhlým snímačom sa nahráva Full HD video, pri tej istej snímkovej frekvencii. Vo foto aplikácii je prístupný aj super stabilizovaný režim, ktorý extrémne degraduje kvalitu a vzhľad videa, no výsledné video má extrémne dobrú stabilizáciu, aj keď iba tú elektronickú.

Teraz nasledujú ukážkové snímky, ktoré iba podčiarkujú kvalitu zadných snímačov vo dne či v noci. Samozrejme, nejde v žiadnom prípade o vlajkovú loď, no na danú cenovku vlastnosti výsledných fotografií rozhodne potešia. Pokiaľ ste vlastníkom Samsungu Galaxy A71, určite neváhajte a pridajte vaše vydarené zábery do našej FOTOmánie.

Ukážkové fotografie z modelu Samsung Galaxy A71:

5.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+