MojAndroid

Snáď nie je vo svete taká spoločnosť, ktorá by sa dala prirovnať ku gigantovi menom Facebook. Iste, táto sociálna sieť má mnohé primáty a neustále láka investorov a platiacich klientov, avšak jej schopnosť prežívať a dokonca rásť na vlne neustálych pochybení a škandálov, je skutočne jedinečná. V negatívnom význame.

Realita a jej zľahčovanie a následky

Ako je možné, že Facebook, ktorý okrem zábavy a priestoru pre milióny ľudí, je aj zdrojom neustálych nezákonných praktík a aktivít? A keď sa už mnohé publikujú, nie je proste sila, ktorá by dokázala tento trend zvrátiť. Iste, ukladané pokuty, o ktoré sa snaží tak Európska únia, ako aj USA sú realitou. Nič však nemenia na fakte, že prejdú ďalšie týždne alebo v lepšom prípade mesiace a je tu ďalší problém. Ich závažnosť, ako to vyzerá aj pri pohľade na ten ostatný spojený s Facebook Files, má stúpajúcu tendenciu. The Washington Post zoradil prehľadne celý obsah týchto dokumentov.

Keď sa v septembri spustila kauza bývalej zamestnankyne (Frances Haugen) a jej kolegov, ktorí odhalili pozadie správania sa spoločnosti voči mladistvým, kde na úkor ziskov z reklamy ide všetko bokom, vyzeralo to na chvíľu, že to snáď Facebook už neustojí. Avšak aj táto vlna prešla a zatiaľ to okrem pokuty nevyzerá na nič iné. A takto sa spoločnosť naučila fungovať, v podstate si môže dovoliť čokoľvek, vie, že vo výsledku bude niekoľko týždňov trochu rušno, snáď nejaká pokuta, avšak vlak ide ďalej.

Stačí si iba robiť prepočet toho, či je to stále ekonomicky výhodne (čo istotne je) a potom je akákoľvek snaha o nápravu a zlepšenie správania sa manažmentu zbytočná (alebo skôr jediného muža v pozadí, ktorý robí všetky zásadné rozhodnutia). Veď prečo by Facebook mal niečo meniť? Keď mu jeho konanie a nezákonné aktivity dlhodobo prechádzajú. Snáď sa to už stáva akýmsi zvykom, o ktorom sa neustále píše, to je však všetko.

Facebook sa len ta ľahko nedá zastaviť. Má silnú oporu inzerentov a používateľov

Zásah cez Facebook Files zo septembra tohto roka vyvolal mierny otras na akciách spoločnosti, ktoré začali od septembra klesať, avšak pohľad na polročnú prognózu hovorí jasnou rečou, ktorou je nárast o 6,61 percentuálnych bodov. Opäť nie je dôvod na obavy. Už zaznievajú aj názory, že Facebook je vlastne samostatným politickým systémov, v ktorom je reklama, násilie, zábava, podvody, ovplyvňovanie politiky a volieb, proste všetko, čo nás napadne.  A s presahom do sveta reálneho. Napríklad americká justícia má problém aj s tým, že sa nedarí definovať Facebook ako monopol na trhu a teda prísne ho regulovať. Jeho správanie je tak posudzované, ako iného na trhu pôsobiaceho subjektu, čo začína byť nekontrolovateľné.

Zatiaľ nie je vízia, akou cestou sa vydať. Celý problém Facebooku má navyše jednu oporu a tou sú inzerenti a používatelia. Tí proste Facebook potrebujú a chcú, čo je hranica, ktorú nevie prekročiť žiadna vláda.

Náš tip
Facebook končí s automatickým rozpoznávaním a vymaže databázu miliardy tvárí

5.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+