MojAndroid

Spoločnosť Samsung prináša tento rok na náš trh hneď päticu nových slúchadiel AKG. Slúchadlá tejto značky už dlhšie nachádzame v balení vlajkových lodí spoločnosti Samsung a teraz sa k nám dostávajú aj vyššie verzie slúchadiel tejto populárnej značky. Aktuálne najlepšie vybaveným modelom sú slúchadlá AKG N700NC, ktoré ponúkajú prémiovú kvalitu zvuku, vysoký komfort v podobe aktívneho potláčania okolitých ruchov.

Konštrukcia a dizajn: Ľahké a spratné

Slúchadlá AKG N700NC na prvý pohľad nijako nevytŕčajú z radu. Ide o klasický headset cez uši, čiže už prirodzene ponúkajú dobré tlmenie okolitých ruchov. Náušníky majú menšie rozmery, no svoj účel plnia výborne. Sú veľmi pohodlné aj pri dlhšom používaní. Pomáha tomu aj koženkové prevedenie, ktoré sme strpeli aj pri horúčavách v posledných dňoch. Poteší aj mäkká pena v časti, ktorá sa dotýka hlavy. Aj vďaka nej je používanie slúchadiel skutočne pohodlné, aj keď si ich pol dňa nezložíte z hlavy.

Zvyšok konštrukcie je vyslovene praktický. Slúchadlá vážia iba 261 gramov, za čo vďačia z veľkej časti plastovej konštrukcii. Nájdeme tu niekoľko hliníkových prvkov, ako napríklad pri kolajničkách pre nastavenie veľkosti slúchadiel, alebo pri prstencoch, ku ktorým je upevnená konštrukcia okolo hlavy. Vytvára to pocit prémiovosti, pričom bolo možné zachovať skutočne nízku hmotnosť.

Aj keď je veľká časť konštrukcie plastová, nemali sme žiadne obavy o poškodenie slúchadiel. Nijako sme ich nešetrili, poriadne ohýbali a testovali a nepočuli sme pritom žiadne nepríjemné zvuky.

Slúchadlá potešia aj svojou ohybnosťou. Môžete ich zložiť dovnútra a uložiť do praktického a odolného puzdra, ktoré je k slúchadlám pribalené. Keď ich napríklad položíte na stôl, môžete ich otočiť o 90 % tak, aby ste zbytočne neškrabali ich rám. Vďaka tomu ich tak môžete otáčať prakticky všetkými smermi a uložiť presne podľa vašich potrieb. Praktické kĺby tiež pomáhajú aj pri ergonómii používania, a tak vás skutočne nebudú nikde tlačiť.

Oceňujeme aj jednoduchosť nastavenia veľkosti – na oboch stranách je 10 číselných indikátorov, podľa ktorých si viete zapamätať, aká veľkosť vám presne sedí. Ak niekomu slúchadlá požičiate, viete ich dať do pôvodného stavu bez zdĺhavého skúšania a nastavovania počas používania.

Celkovo nemáme konštrukcii slúchadiel čo vytknúť. Sú praktické, nevytŕčajú z radu a veľmi dobre fungujú. Najviac ale oceníte ich pohodlnosť, keď vám nebudú prekážať ani pri dlhodobom počúvaní. Ide tak o ideálne slúchadlá do kancelárie či kaviarne, alebo kdekoľvek, kde chcete odizolovať hudbu od okolitých zvukov.

Pripojenie a funkcie: Jednoduché ovládanie a šikovná aplikácia

Slúchadlá AKG N700NC sa pripájajú primárne prostredníctvom Bluetooth v4.2. Trošku nás mrzí, že nepodporujú moderný štandard v5.0, no to by aj tak väčšina používateľov nevyužila naplno. V prémiovom zariadení by sme však privítali najmodernejšie riešenie. Aj toto pripojenie však funguje veľmi dobre – párovanie bolo zakaždým jednoduché a už raz spárované slúchadlá sa pripoja vždy skutočne expresne bez akéhokoľvek zaváhania. Výhodou je aj možnosť pripojenia audio kábla. Ušetríte tým poriadnu časť batérie a zároveň môžete slúchadlá pripojiť aj k zariadeniam, ktoré Bluetooth nepodporujú.

Ovládanie slúchadiel zabezpečujú hardvérové tlačidlá. Napravo nájdete tlačidlo napájania a tlačidlo pre ovládanie funkcií tlmenia okolitých ruchov. V aplikácii si viete naprogramovať, či chcete týmto tlačidlom ovládať funkciu Ambient Aware (reprodukcia okolitých zvukov do slúchadiel) alebo TalkThru (možnosť konverzácie s okolím aj pri používaní slúchadiel). Rozdiel je najmä v tom, že pri druhej možnosti sa takmer úplne zníži hlasitosť prehrávanej hudby, pri prvej možnosti je stále dominantná hudba a okolité ruchy sú reprodukované ako pozadie.

Na ľavom slúchadle sa ešte nachádzajú tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a prepínanie skladieb. Ich rozloženie je rozumné, no ako obyčajne, aj tu si budete musieť zvyknúť, kým budete schopní na prvýkrát nájsť presne to tlačidlo, ktoré práve hľadáte.

Keď už sme pri aplikácií, tá okrem možnosti prepínania funkcií špeciálneho hardvérového tlačidla ponúka možnosť nakonfigurovať si vlastný ekvalizér, čo ocenia najmä skúsenejší používatelia. Nastavenie je však skutočne jednoduché a experimentovať s ním tak môže ktokoľvek. Na aplikácii oceňujeme aj fakt, že v nej nie je potrebné nijako zvlášť vyhľadávať už raz pripojené slúchadlá – jednoducho aplikáciu spustíte a môžete sa hrať s nastaveniami. Stačí, keď ste pred tým slúchadlá pripojili klasicky cez Bluetooth.

Pochváliť musíme aj skvelú výdrž batérie, ktorá sa pohybuje na úrovni 20 hodín v režime Bluetooth + Active NC a až okolo 35 hodín v režime pripojenia cez audio kábel so zapnutým potláčaním okolitých ruchov. Vďaka tomu budú aj tí najnáročnejší poslucháči slúchadlá nabíjať možno iba niekoľkokrát do mesiaca. Drobným sklamaním je ale použitie microUSB portu pre nabíjanie. Opäť platí, že v prémiových slúchadlách s prémiovou cenovkou by sme určite privítali modernejšie riešenie v podobe USB-C.

Zvuk a aktívne potláčanie okolitých ruchov: Výborné vlastnosti

Samozrejme, pri slúchadlách s cenovkou 349 EUR je extrémne dôležité aj zvukové prevedenie. To majú,  našťastie, slúchadlá AKG N700NC zvládnuté veľmi dobre. Ponúkajú impedanciu 16 Ohmov a senzitivitu 98dBSPL/1mW @1kHz. Výsledkom je veľmi verné podanie naprieč celým spektrom frekvencií. Pri neutrálnom nastavení ekvalizéru potešia veľmi čisté vysoké a stredné tóny, ale zároveň výrazné basy.

Ak ste zvyknutí na lacnejšie slúchadlá, veľmi ľahko sa môže stať, že pri používaní tohto headsetu budete v niektorých z vašich obľúbených skladieb počuť niektoré nástroje či tóny prvýkrát v živote. Všetky časti spektra sú totiž veľmi dobre oddelené a vy tak budete môcť oveľa jednoduchšie rozpoznať komponenty, z ktorých sa skladá zvuk, ktorý počujete.

Veľmi dobre je na tom aj aktívne potláčanie okolitých ruchov. V tomto smere však slúchadlá za špičkou trošku zaostávajú. Funkcia Active NC je príjemná a nevtieravá, no neplatí nič také, že slúchadlá môžete mať na ušiach vypnuté a nebudete počuť nič z okolia. To je výsadou niektorých z najlepších slúchadiel v tejto cenovej kategórii. Chýbala nám tu aj možnosť manuálne meniť intenzitu tohto efektu, čo je tiež súčasťou niektorých konkurenčných modelov.

Celkovo sme však so zvukovým podaním skutočne spokojní. Či počúvate POP, rock, hip-hop alebo klasickú hudbu, oceníte široké frekvenčné rozpätie slúchadiel a krásnu izoláciu jednotlivých častí spektra. Rovnako dobre sa so slúchadlami počúva hovorené slovo, či už vo videách, filmoch alebo podcastoch.

AKG N700NC: Záverečné hodnotenie

Slúchadlá AKG N700NC patria do vyššej výkonnostnej triedy. Presvedčia vás o tom už na prvý pohľad precíznym spracovaním a použitím prémiových materiálov. Svoju cenovku 349 EUR potvrdia aj v momente, ako si pustíte prvú skladbu. Majú skutočne bohatý zvuk bez vážnejších nedostatkov. Ak aktuálne používate lacnejšie slúchadlá a uvažujete o investícii do drahšieho headsetu, určite vás nesklamú. Okrem toho potešia skutočne fantastickou výdržou batérie, vďaka čomu nebudete musieť myslieť na nabíjanie a jednoducho si budete môcť užívať prémiový zvuk. Trošku nás mrzí, že napriek prémiovej cenovke chýbajú pokročilé nastavenia aktívneho potláčania okolitých ruchov či použitie staršieho microUSB konektora. Ide však iba o drobnosti, ktoré pri používaní preváži napríklad aj pohodlie pri dlhšom používaní.

21.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+