MojAndroid

Výskumníci bezpečnostnej spoločnosti Upstream nedávno upozornili na záškodnícku kampaň, ktorú identifikovali v aplikácii “ai.type”. Aplikácia je alternatívnou virtuálnou klávesnicou s množstvom možností.

V jednej z verzií ale mala pod povrchom vykonávať pokusy o uskutočnenie nevyžiadaných transakcií s prémiovými službami. Takže používateľovi dokázala značne navýšiť faktúru u operátora. Štandardne išlo o použitie takzvaných prémiových SMS správ, ktoré boli odoslané bez vedomia majiteľa smartfónu.

Klávesnica na miliónoch zariadení

Aj napriek tomu, že spoločnosť Google zasiahla a ešte v júni aplikáciu v problematickej verzii odstránila z ponuky Google Play, odborníci z Upstreamu upozorňujú, že tým to neskončilo. Klávesnica sa podľa odhadov dostala na približne 10 miliónov zariadení, pričom na veľkej väčšine sa naďalej nachádza. Z dostupných informácií ale nie je jasné, koľko používateľov je v reálnom ohrození.

Nekalé aktivity totiž boli zaznamenané len pri malom počte nainštalovaných aplikácií z celkového objemu. Upstream uvádza, že k podozrivým aktivitám došlo približne na 110 000 unikátnych smartfónov. Kriminálnici si aj pri tomto počte mohli prísť na nemalé peniaze.

Ochranná platforma Secure-D mala zablokovať viac ako 14 miliónov požiadaviek na nekalé finančné transakcie pochádzajúce z 13 krajín. Keby k tomu podľa spoločnosti Upstream nedošlo, používatelia by prišli o finančné prostriedky v celkovom objeme 18 miliónov dolárov.

Zaujímavé je však to, že objem vykonávaných transakcií prepojených s aplikáciou dramaticky narástol práve po jej odstránení z obchodu Google Play. Či išlo len o prostú náhodu alebo si kriminálnici mysleli, že im je niekto na stope a tak chceli rýchlo využiť príležitosť, nie je známe.

Okrem toho, že sa aplikácia snaží ľudí pripraviť o peniaze, k zisku si má pomáhať aj cez automatizované generovanie preklikov a “neviditeľné” sledovanie reklamného obsahu. Do pozornosti odborníkov sa dostala po tom, čo zaznamenali abnormálne vysoký počet transakčných požiadaviek.

V súčasnosti sa v obchode Google Play nachádza bezplatná verzia klávesnice ai.type z októbra 2019, ktorá podľa odborníkov nevykazuje žiadne známky podozrivej aktivity.

Nakoľko zatiaľ nie je celkom jasné, čo presne sa v prípade problematickej verzie vlastne stalo, rozumné bude aplikáciu obísť poriadnym oblúkom. Ak ju náhodou máte vo svojom smartfóne nainštalovanú, tak sa jej rýchlo zbavte. Veď načo zbytočne riskovať.

Náš tip
Pozor! Objavil sa nový zákerný malvér, ktorý nie je možné odstrániť, nepomôže ani hard reset
16.11.2019
Zdroj: PhoneArena

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+