MojAndroid

Spoločnosť Google netreba nikomu predstavovať. Internetový gigant pôsobí na trhu už pomerne dlho a za ten čas sa o ňom nazbieralo niekoľko zaujímavých faktov. Tie sme zhrnuli najskôr v článku ešte v roku 2014 a potom aj vlani. Teraz tu máme novú zbierku zaujímavostí o Google, z ktorých mnohé budú pre vás možno novinkou.

Android začal ako operačný systém pre fotoaparáty

Nie je to tak dávno, čo sa na trhu začali objavovať foťáky so systémom Android. Brali sme to ako zaujímavosť, no v skutočnosti to bol návrat prapôvodu tohto dnes najrozšírenejšieho mobilného operačného systému na svete. Andy Rubin, otec Androidu, chcel najskôr vytvoriť systém práve pre fotoaparáty. Uvedomil si ale, že v roku 2004 nebol po takýchto zariadeniach dostatočne veľký záujem. Až o pár mesiacov neskôr začal Rubin prezentovať Android ako systém pre mobilné zariadenia, ktorý by konkuroval Symbianu a Microsoft Windows Mobile.

Samsung Galaxy CAmera 2

V prvom štvrťroku mal Android 85% trhový podiel

Android na trhu s mobilnými zariadeniami dominuje a doslova drví svoju konkurenciu. To je z väčšej miery spôsobené aj jeho open-source náturou, ako aj faktom, že je dostupný vo všetkých cenových kategóriách zariadení. V prvom štvrťroku tohto roku dosiahol až 85% trhový podiel a niektorí analytici predpokladajú, že vďaka expanzii v Číne a Indii pokorí začiatkom budúceho roku 90% hranicu.

Microsoft zarába ročne možno až 6 miliárd dolárov z Android zariadení

Veru, ani nám sa to nezdalo pravdepodobné, no toto číslo zrejme nie je ďaleko od reality. Aj na našom webe často píšeme o rôznych patentových súbojoch, ktoré medzi sebou vedú veľké firmy. Nechýba medzi nimi Microsoft, ktorému sa podarilo pár súdov vyhrať. Vďaka tomu dostáva podiel z predaja mnohých Android smartfónov. Keď si predstavíme, koľko smartfónov sa ročne predá, dostaneme skutočne vysoké číslo. Hoci Microsoft z predaja niektorých smartfónov dostáva iba do 10 USD za kus, v celkovom meradle môže byť táto hodnota blízko k spomínaným 6 miliardám.

Samsung mal možnosť kúpiť Android v roku 2004

Toto je trošku známejší príbeh, no niektorí z vás ho možno budú počuť prvýkrát. Ako sme už spomínali, Andy Rubin so svojim skromným tímom vývojárov začal v roku 2004 oslovovať veľké firmy, aby zastrešili OS Android. Ešte pred tým, ako bol systém kúpený spoločnosťou Google a naštartoval jednu z najväčších technologických revolúcií v histórii, však Rubin šiel do Samsungu. Tam ho podľa jeho vlastných slov vysmiali, pretože v systéme nevideli žiaden potenciál a ani šancu na realizáciu. O dva týždne neskôr šiel Rubin s rovnakým návrhom do Google.

Nokia v roku 2007 nepovažovala Android za hrozbu

Tak, ako Samsung mohol byť jediným výrobcom Android smartfónov, mohla byť teraz Nokia jedným z najväčších. V čase nástupu inteligentných telefónov to bol práve systém Symbian, ktorý patril medzi najpopulárnejšie. Nokia začala svoje problémy riešiť neskoro a už sa z nich takmer nedostala. Teraz mobilnú divíziu zastrešuje výrobca HMD, ktorý má našliapnuté vrátiť legendárnej značke jej zašlú slávu.

CEO Nokie si pri zmienke Androidu nebral servítku pred ústa

História spoločnosti Nokia je tak zaujímavá, že v tomto zozname ju spomenieme ešte raz. Konkrétne jej vtedajšieho CEO, ktorým bol Anssi Vanjoki. Ten vehementne obhajoval systém Symbian aj v čase, keď sa Android stával svetovou jednotkou a vytláčal smartfóny Nokia z trhu. Výrobcov, ktorí poľahky naskočili na vlak s menom Android, označil za fínskych chlapcov, ktorí si v zime cikajú do nohavíc, aby sa zohriali. Bez komentára.

Google Mapy počítajú plynulosť premávky z Android zariadení

Jedna z takík Gooogle, ktoré sú pre mnohých používateľov na hranici narúšania súkromia, je využívanie dát o polohe Android zariadení pre sprostredkovanie užitočných informácií. Výsledkom sú okrem iného aj reálne dáta o plynulosti cestnej premávky v Google Mapách, ktoré mnohí z nás využívajú každý deň. Google je schopný tieto dáta poskytovať na základe rýchlosti pohybu Android smartfónov v autách šoférov.

Android využívajú 2 miliardy ľudí na celom svete

Iba nedávno sme vás informovali, že aplikácia Služby Google Play bola z obchodu Play stiahnutá už päťmiliárdkrát. Samozrejme, nie každé zariadenie, na ktoré bola kedy stiahnutá je ešte aktívne, no podľa rôznych odhadov má Android dnes vyše 2 miliardy aktívnych používateľov. To je naozaj obrovský úspech pre operačný systém, ktorý má sotva 10 rokov.

Nexus One bol vypustený na obežnú dráhu Zeme ako satelit

Smartfóny sú vo svojej podstate počítače a keď si vezmeme, aký výkonný počítač sa nachádzal na palube rakiet, ktoré pristávali na mesiaci, ide o skutočne výkonné zariadenia. Aj preto bol smartfón Nexus One vypustený na našu obežnú dráhu v rámci satelitu, kde plnil skutočnú úlohu kontroly. Šlo tiež o experiment toho, ako si budú počíňať naše bežné technológie v špeciálnych podmienkach vesmíru.

Zdroj: Phandroid

9.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+