MojAndroid

Spoločnosť Google zrejme netreba špeciálne predstavovať. Okrem toho, že je to vyhľadávací gigant či poskytovateľ OS Android, majiteľ množstva patentov, iných spoločností, je tu aj niekoľko faktov, ktoré o Google nie sú až také známe. Pozrite sa s nami na 10 faktov, ktoré stoja za prečítanie.

1. Google mal veľkosť 4 GB a bol uložený v rack-u z Lega

Celý “Google” bol pôvodne uložený na 10 diskoch s kapacitou 4 GB. Išlo o časy, kedy boli jeho zakladatelia Larry Page a Sergey Brin ešte len študentami na Stanford University. Ešte zaujímavejšie je to, že svoj prvý “rack” skonštruovala zakladateľský dvojica zo stavebnice Lego. Mohli ho vtedy zväčšovať podľa ľubovoľných potrieb – a bez výrazných nákladov.

Google-Lego-HDD-storage

2. Prvý patent Googlu kúpila univerzita

Stanford University je majiteľ prvého vyhľadávacieho patentu spoločnosti Google. Ako sme spomínali, dvojica zakladateľov tu študovala, a tak ich prvý vyhľadávací algoritmus PageRank (nazvaný po Larrym Pageovi) pripadol univerzite. Neskôr, keď Page a Brin začali budovať Google, dostal Stanford 1,8 milióna Google akcií ako výmenu za tento patent. PageRank nie je dnes jediný algoritmus, ktorý Google používa, no datuje sa ako prvý.

3. Google a T-Rex

Pred komplexom Google stojí kostra T-Rexa. V blízkosti centrály spoločnosti totiž pozostatky T-Rexa skutočne vykopali a v roku 2006 tu i pribudol do expozície.

Stan-the-T-Rex

4. Rýchlosť Googlu

Momentálne sme zvyknutí na raketovú rýchlosť vyhľadávania v Google, no v počiatkoch dokázal Google “prelistovať” za sekundu len asi 30-50 stránok. Dnes sa Google pozrie na milióny webových stránok v priebehu sekundy a zoraďuje ich v súvislosti s 200 rôznymi faktormi.

5. Namiesto kosačky kozy

Trávnik v okolí Mountain View majú na starosti – kozy. Spoločnosť vraj skutočne najíma 200 kôz z Kalifornie, ktoré strávia týždeň spásaním trávnikov. Okrem toho, že sa postarajú o dĺžku trávy, sa však starajú aj o hnojivo. Kozy sú navyše šetrnejšie k životnému prostrediu ako motorové kosačky a stoja zhruba rovnako ako by firma platila za kosenie trávnika.

Google-Goats

6. Odkiaľ vzniklo slovo “Google”?

Slovíčko Google sa stalo súčasťou našj bežnej reči, no pôvodne sa vyhľadávač na stanfordských serveroch volal Backrub. Meno pochádza z toho, že algoritmus hľadá a radí stránky na základe spätných odkazov (back links). Súčasný názov Google je odvodený zo slovnej hračky matematického výrazu googol, ktorý označuje číslo 1 nasledované 100 nulami. Zakladatelia tým chceli pomenovať svoju organizáciu obrovského množstva dát. Ďalšie vysvetlenie však vraví, že Google vzniklo zo slova googol iba ako pokus hľadať ešte dostupný názov pre svoju spoločnosť.

7. Korok ako izolant serverov

V roku 1998 mal Google svoje prvé servery v Menlo Park (Kalifornia) v garáži. Brint a Page sa v tej dobe snažili šetriť a jednotlivé servery boli od seba oddelené korkovými stenami, ktoré ich tepelne izolovali. Spoločnosť vraj objednala tisíce serverov uložených do korkových rackov. Spolu postavili 30 rackov, kde sa nachádzalo osem 22 GB harddiskov, ktoré bežali na štyroch počítačoch. Ďalšie pribudli neskôr.

Corkboard-servers

8. Google kupuje jednu spoločnosť za druhou

Spoločnsoť začínajúca s Legom, korkom a garážou to dotiahla až na jednu z najhodnotnejších firiem súčasnosti. Okrem rozvoja vlastných myšlienok skupuje aj firmy, ktoré majú sľubný potenciál a rozširuje si tak portfólio svojich záujmov. Podľa záznamov z Alphabet získa Google zhruba raz za týždeň jednu spoločnosť.

9. Aké motto má Google?

Heslom spoločnosti Google je “Nebuď zlý”. Navrhol ho v roku 2000 Paul Buchheit a od roku 2004 ho majú oficiálne zapísané v regulách. Cieľom hesla je vyhýbanie sa zaujatosti, konfliktom záujmov, podpora objektivity a zamestnancov. Po tom, čo Google prešiel pod spoločnosť Alphabet, heslom Alphabetu sa stalo “Rob správnu vec”. Samotný Google si však svoje motto stále drží vo firemnom kódexe.

10. Google kúpil YouTube vo fast foode

Malá zaujímavosť sa ešte týka významnej kúpy Google, ktorou bol YouTube. Zmluva sa nakoniec vyšplhala na 1,65 miliardy dolárov a spoluzakladateľ YouTube prezradil, že “rokovanie” prebehlo v reťazci Denny’s v Palo Alto. Táto reštaurácia bola vybratá ako neutrálna zóna pre obe strany.

dennys-breakfast

Zdroj: androidauthority.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+