MojAndroid

V seriáli 8 dní s Galaxy S8 vám do detailov predstavíme novinky Samsung Galaxy S8,  Samsung Galaxy S8+ a všetky funkcie a vlastnosti, ktoré ponúkajú. Mnohí hovoria, že ide o najlepšie vybavené Android smartfóny súčasnosti, a tak vám ich chceme priblížiť touto sériou článkov. V minulej časti sme predstavili operačný systém a novú nadstavbu Samsung Experience. Dnes vám v ďalšej časti tohto seriálu popíšeme do detailov desktopový režim DeX.

Čo je Samsung DeX? 

Samsung DeX je dokovacia stanica, ktorá vám po pripojení smartfónu Samsung Galaxy S8 alebo S8+ umožňuje pracovať na monitore, TV alebo projektore pripojenom cez HDMI ako na počítači. Vďaka USB portom je možné ku Samsungu DeX pripojiť aj klávesnicu, myš, či externú pamäť.

Seriál 8 dní s Galaxy S8:

  1. časť: 8 dní s Galaxy S8: Konštrukcia a snímače. Čo všetko ponúka novinka od Samsungu?
  2. časť: 8 dní s Galaxy S8: Infinity displej a jeho funkcie – opäť najlepší na trhu
  3. časť: 8 dní s Galaxy S8: Výkon, ktorý mu môžu závidieť
  4. časť: 8 dní s Galaxy S8: Samsung Experience je skutočným zážitkom

Dokovacia stanica DeX

Na pripojenie Samsungu Galaxy S8 a S8+ ku desktopovej stanici DeX slúži USB-C konektor, ktorý sa ukrýva vo vnútri doku. Po tom, ako zariadenie vložíte do dokovacej stanice a tú pripojíte originálnou nabíjačkou z Galaxy S8 do siete, ste pripravení na používanie rozhrania DeX. Stačí, aby ste pripojili svoj monitor cez HDMI konektor a príslušenstvo cez 2 x USB port. Okrem toho nájdete na konštrukcii samotného doku aj konektor pre pripojenie do LAN siete pomocou sieťového kábla a zabudnúť nesmieme ani na aktívne chladenie, ktoré zaručí, aby sa váš smartfón počas používania desktopového režimu DeX neprehrial.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk
Náš tip
Samsung Galaxy S8 a dokovacia stanica Dex | UNBOXING

Pripojte si externé zariadenia

Dokovacia stanica DeX obsahuje 2 USB porty, cez ktoré si môžete pripojiť externé príslušenstvo. Základom je rozhodne klávesnica a myš, najlepšie bezdrôtové a ešte lepšie s jedným USB prijímačom. Do druhého USB portu potom môžete vložiť externé pamäťové médium (USB, externý disk, …), či ďalšie podporované príslušenstvo. Pokojne aj ďalší smartfón, ktorý si týmto spôsobom môžete dobíjať.

Pri pripojení USB diskov a externých HDD je potrebné, aby boli naformátované na FAT formát. V inom prípade vás Samsung DeX po ich pripojení upozorní na to, že disk je poškodený a je potrebné ho formátovať. Ak však používate na disku správny formát, môžete s ním jednoducho pracovať priamo cez Správcu súborov, ktorého nájdete v menu svojho smartfónu, či pomocou niektorej alternatívnej aplikácie z obchodu Play.

Možnosti ako na desktope

Práca v desktopovom režime DeX je pre používateľa ozajstným zážitkom. Prostredie DeX je v mnohom podobné s klasickými desktopovými systémami. Jednotlivé aplikácie, ktoré sú spustené, nájdete v spodnej časti obrazovky v špeciálnej lište. Po otvorení s nimi pracujete v klasických oknách. Ikony obľúbených aplikácií môžete mať umiestnené priamo na ploche, môžete ich premiestňovať, či priamo z plochy aplikácie aj odinštalovať.

K dispozícii máte všetky aplikácie, ktoré máte nainštalované na svojom smartfóne. Nie všetky tituly sú ale prispôsobené pre použitie v desktopovom režime Samsung DeX, a tak sa niekedy stane, že sa zobrazia len vo formáte smartfónovej obrazovky. Ich funkcionalita však nie je nijak ovplyvnená. Veľkou výhodou je možnosť pracovať s kancelárskym balíkom Office, v ktorom môžete využívať aj skratky z vašej klávesnice.

Samostatným zážitkom je prehliadanie internetu. Vlastný internetový prehliadač Samsungu túto prácu zvláda naozaj dobre, s otvorenými stránkami môžete pracovať ako s kartami. Celkovo máte z prehliadača pocit, ako by ste pracovali na vašom počítači alebo notebooku. Samozrejmosťou sú možnosti ako ukladanie stránok medzi záložky, či kopírovanie textu z aplikácie do aplikácie.

Priamo v desktopovom režime môžete spravovať aj vaše aplikácie. Môžete si inštalovať nové tituly, aktualizovať existujúce aplikácie, ako aj odinštalovať aplikácie, ktoré už nepotrebujete. Celkovo možno povedať, že DeX umožňuje využívať všetky aplikácie vášho smartfónu, avšak na veľkej obrazovke a s výhodami klávesnice, myši a ďalšieho príslušenstva.

Komunikácia bez problémov

Výhodou toho, že DeX je vlastne len akousi prepracovanou aplikáciou vášho smartfónu, je aj to, že priamo z pohodlia vášho kancelárskeho kresla môžete plnohodnotne komunikovať. Ak máte prichádzajúci hovor, môžete ho zodvihnúť priamo v DeX-e a volať cez hlasitý odposluch vášho zariadenia, prípadne cez bezdrôtové slúchadlá, ktoré máte pripojené k zariadeniu. Káblové slúchadlá nie je možné využívať, pretože 3,5 mm jack sa nachádza v spodnej časti zariadenia a počas pripojenia k dokovacej stanici Samsung DeX nie je dostupný.

Výhodou je aj možnosť prijímať a odosielať SMS správy. Na písanie samozrejme môžete použiť pripojenú klávesnicu a Samsung DeX vám umožní aj rýchle odpovede na prijaté správy. Samozrejmosťou je aj možnosť online komunikácie cez známe aplikácie ako WhatsApp, Viber, či Facebook Messenger. A to všetko bez toho, aby ste sa dotkli svojho smartfónu.

Veľkou výhodou je to, že môžete komunikovať priamo cez Wi-Fi vo vašom okolí, ale aj cez lokálnu sieť, ku ktorej sa dokážete pripojiť pomocou sieťového kábla. Výkon Samsungu Galaxy S8 a S8+ vám dokonca umožňuje pracovať aj s aplikáciami v cloude. Stačí, aby mali natívnu aplikáciu pre Android. To ocenia najmä zamestnanci väčších spoločností a medzinárodných korporácií, ktoré využívajú výpočtovú silu cloudu.

Jeden alebo dva?

Hoci nie je príslušenstvo Samsung DeX najlacnejšie, ako najpraktickejšie sa nám javí používanie dvoch týchto dokov, prípadne prenášanie jedného doku so sebou. Ak totižto s jednou prácou začnete v robote, môžete si ju dokončiť pohodlne aj doma. Výhodou je tiež spojenie Samsung DeX-u a veľkej obrazovky vášho televízora, na ktorej si môžete prezerať nielen internet, ale aj zábavné videá, filmy, seriály, prípadne na ňom môžete využívať Android aplikácie. Celkovo hodnotíme DeX ako veľmi praktický doplnok, najmä pre ľudí, ktorý využívajú svoje mobilné zariadenie aj na prácu.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

V ďalšej časti tohto seriálu vám predstavíme fotoaparát Samsungu Galaxy S8 a S8+. 

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Samsung.

19.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+