MojAndroid

Dnešné smartfóny sa vyznačujú funkciami, o ktorých sme pred pár rokmi mohli len snívať. Niekedy je však už pre výrobcov ťažké zaujať a snažia sa vymyslieť zlepšenia, ktoré v skutočnosti možno ani nestoja za to. Toto je 5 najpreceňovanejších funkcií smartfónov. To, že sú preceňované, ale nutne neznamená, že ide o zlé veci. Ide len o niečo, čo v konečnom dôsledku používateľ ani nevyužije alebo si danú “výhodu” nemusí všimnúť. Témou sa zaoberala stránka GizChina.

Rozpis 5 najpreceňovanejších funkcií smartfónov

144 Hz obnovovacia frekvencia

Čo i len malé navýšenie obnovovacej frekvencie obrazovky dokáže spraviť viditeľný rozdiel, no nie je tomu tak vždy. Výrazný skok aj po malých navýšeniach zo štandardných 60 Hz, no čím vyššie sa s touto frekvenciou dostávame, tým je rozdiel menej badateľný. Extrémny rozdiel predstavuje posun na 90 Hz. Prechod na 120 Hz je potom už len malý. Navýšenie na 144 Hz predstavuje iba zanedbateľný rozdiel, ktorý si na mobilnom telefóne všimne iba to najpozornejšie oko.

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022
Samsung Galaxy Z Flip4 a Motorola razr 2022. Motorola má 144 Hz ohybný displej | Zdroj: Tomáš Kanálik

120 Hz displeje prišli do módy približne v roku 2019, kedy došlo k predstaveniu vlajkového smartfónu OnePlus 7 Pro. Ten disponoval 90 Hz obnovovacou frekvenciou. Prvým telefónom, ktorý disponoval 120 Hz panelom, bol herný Razer Phone z roku 2017.

Bezdrôtové nabíjanie

Či už bezdrôtové nabíjanie na svojom podporovanom smartfóne používate alebo nie, ide o funkcionalitu, ktorá tu je už niekoľko rokov. Málokto si však našiel k tejto metóde nabíjania pozitívny vzťah a dôvodov by sa našlo hneď niekoľko. Je napríklad veľmi nepríjemné, keď pred spaním položíte svoj telefón na nabíjaciu podložku a ráno zistíte, že sa batéria nenabila kvôli nesprávnemu umiestneniu.

recenzia Huawei Mate 50 Pro
Huawei Mate 50 Pro sa vyznačuje podporou pre bezdrôtové nabíjanie | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Tento spôsob dopĺňania energie je taktiež veľmi neefektívny. Extrémne množstvo elektrickej energie (približne 50 %) sa stratí a premení na teplo, ktoré smartfónu navyše nerobí dobre a skracuje dlhodobú životnosť jeho akumulátora. Počas bezdrôtového nabíjania je mobil prakticky nepoužiteľný. Keď ho dobíjate káblom, môžete ho zodvihnúť a používať. Bude sa pritom aj naďalej nabíjať. To isté o bezdrôtovej forme nabíjania povedať nemožno.

Obrazovky s rozlíšením Quad HD a vyšším

Telefóny s Quad HD+ obrazovkami sú v dnešnej dobe úplne bežné, najmä pokiaľ ide o vyššiu triedu. Tak vysoké rozlíšenie na smartfóne je ale zbytočné. Jednotlivé zobrazovacie body si nevšimnete ani na Full HD paneli. Navyše sa šetrí aj energiou, keďže batéria nemusí napájať tak veľké množstvo pixelov.

Sony Xperia 1 IV
Sony Xperia 1 IV disponuje 4K displejom | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Dôležitejšia je celková hustota pixelov na palec (ppi – pixel per inch), ktorá sa líši z uhlopriečky na uhlopriečku. Za zmienku stojí pojem “Retina” pre obrazovky používaný spoločnosťou Apple. Keď je ich displej označený ako “Retina”, znamená to, že má dostatočnú hustotu na to, aby si ľudské oko počas používania nevšimlo jednotlivé pixely zobrazovača.

Fotoaparáty s extrémne vysokým rozlíšením

Je všeobecne známe, že viac pixelov neznačí pre krajšie výsledné fotografie. Výrobcovia smartfónov však radi hrajú preteky, kto predstaví telefón s fotoaparátom s najviac megapixelmi. Megapixely hovoria iba o počte bodov, z ktorých sa bude výsledný obrázok skladať. Snímka s vysokým rozlíšením vyprodukovaná 108 MP alebo 200 MP snímačmi bude zaberať relatívne veľkú časť pamäte a zvyčajne sa výsledné fotky “downscalujú”, respektíve sa skladajú 4, 9 alebo prípadne viac pixelov senzoru do jedného pre zachytenie väčšieho množstva svetla. Táto stratégia je rozumnejšia a našťastie ju výrobcovia aj uplatňujú v praxi.

Samsung Galaxy S23 Ultra fotoaparat
Samsung Galaxy S23 Ultra má 200 MP primárny fotoaparát, ktorý však fotí fantasticky | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Za výhodu fotoaparátu s veľkým počtom megapixelov je možné považovať ešte kvalitný digitálny zoom. Lepšie je však nasadiť primárny senzor s veľkými fyzickými rozmermi a nižším rozlíšením. Doplňovať ho môže samostatný teleobjektív s viacnásobným optickým priblížením, ktoré je v porovnaní s digitálnym zoomom podstatne kvalitnejší. Koniec koncov, dnes zohráva asi najväčšiu úlohu softvér s post-processingovými algoritmami pre vyhotovenie na oko krajších finálnych obrázkov.

Natáčanie 8K videa

Už skoro dekádu nahrávame svojimi telefónmi 4K videá. Preto sa možno viacerí pýtajú, prečo sme doteraz neprešli na vyššie rozlíšenie. Podporu natáčania 4K videozáznamu priniesli telefóny ako Acer Liquid S2, Samsung Galaxy Note 3 či Samsung Galaxy S5 už v rokoch 2013 až 2014. Toto rozlíšenie je dnes akýsi štandard. Málokto dnes vlastní 4K monitor k počítaču, nie to ešte 8K televízor. Skok na 8K by teda ani nemal z pohľadu na bežného používateľa zmysel.

Xiaomi 13
Xiaomi 13 podporuje natáčanie 8K videa | Zdroj: Tomáš Kanálik

Smartfóny, ktoré nahrávanie 8K videí podporujú, túto funkciu používajú ako reklamu a ukážku toho, ako pokročilé je ich zariadenie. V praxi stále ostanete pri 1080p či 4K záznamoch, ktoré zaberú aj menej ukladacieho priestoru. Myslíme si, že ešte niekoľko rokov ostane 4K rozlíšenie tým najvyšším praktickým štandardom.

Náš tip
Obrovské prekvapenie: OPPO, OnePlus a Realme chystajú odchod z európskych trhov. Ako je to so Slovenskom?
27.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+