MojAndroid

4G sieť už síce nie je na Zemi témou číslo jeden, no čo taký Mesiac? A presne toto si povedal jeden z najväčších sieťových poskytovateľov – Nokia. Podľa portálu cnbc.com by mal Mesiac dostať pokrytie 4G sieťou už do konca tohto roka.

4G sieť na Mesiac prinesie misia Artemis 1

Internet by mal na Mesiac doraziť spoločne s misiou Artemis 1, ktorá bude po dlhých rokoch ďalšou s ľudskou posádkou. Konkrétne na to bude použitá raketa od firmy SpaceX. Cieľom je ukázať, respektíve zistiť, že telekomunikačné siete, ktoré poznáme u nás, by mohli byť dôležitým bodom pre splnenie komunikačných potrieb budúcich vesmírnych misií.

Mohlo by vás zaujímať:

Sieť by mala byť poháňaná základňovou stanicou s anténou, ktorá sa bude nachádzať v lunárnom pristávacom modeli Nova-C, pomáhať by malo tiež lunárne vozidlo (rover) so solárnymi panelmi. LTE spojenie bude vytvorené práve medzi pristávacím modulom a roverom. Infraštruktúra bude vybudovaná na kráteri Shackleton v južnej časti Mesiaca.

Postaviť niečo také mimo planétu Zem je poriadnou výzvou, no Nokia tvrdí, že technológia je už pripravená a navrhnutá tak, aby prežila náročné podmienky, ktoré panujú na Mesiaci. Či už sú to extrémne výkyvy teplôt, vákuum, absencia tlaku a podobne.

4G sieť na Mesiaci má okrem iného umožniť astronautom jednoduchšiu komunikáciu medzi sebou a riadením misie, ale aj ovládať rover na diaľku či dokonca livestream priamo na Zem.

Náš tip
Výrobcovia smartfónov sa spojili, aby urobili to, čo mal Google urobiť už dávno
31.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+