MojAndroid

Takmer v každom odvetví majú konkurenčné spoločnosti tendenciu si navzájom kopírovať svoje stratégie, návrhy alebo dokonca aj produkty. Výrobcovia Apple a Google sú takisto dobrým príkladom toho, ako si už niekoľko rokov navzájom kopírujú niektoré funkcie vo svojich zariadeniach. Prinášame vám päť funkcií systému iOS, ktoré by sme čoskoro chceli vidieť aj v operačnom systéme Android. Téme sa venoval portál xda-developers.

1. Automatické vyrezávanie objektov z fotografií a videí

S iOS 16 a iPadOS 16 môžu používatelia zariadení Apple bez námahy vystrihnúť rôzne predmety alebo odstrániť pozadie fotografií a videí. Na využitie funkcie stačí jediný dotyk a nie sú samozrejme potrebné žiadne zručnosti na úpravu fotografií alebo pokročilé aplikácie.

Stačí na konkrétnu osobu alebo predmet kliknúť a podržaním ho môžete presunúť bez pozadia do inej aplikácie. Funkcia beží offline a spracovanie fotografií či videí sa vykonáva výlučne na zariadení.

Automatické vyrezávanie objektov | Autor: Michal Kováčik

Aj keď to môže znieť ako nepodstatná funkcia, využitie nájde napríklad pre miniatúry videí na YouTube. Môžete sa rýchlo vystrihnúť a prilepiť na iné pozadie vedľa príslušnej grafiky či textu. Časy, keď ste potrebovali na podobné úkony čarovnú paličku z Photoshopu, sú zrejme minulosťou.

Používatelia telefónov Samsung v prípade One UI 5.1 môžu tiež využívať podobnú funkciu, stále sa však nestala oficiálnou funkciou operačného systému Android. Okrem toho nie je zatiaľ k dispozícii na iných telefónoch ako Samsung Galaxy S23 Ultra či ďalších modeloch Samsung z rovnakej série.

2. Tvorba vlastného pozadia

Ďalšou zmenou v systéme iOS 16 je prispôsobiteľná obrazovka uzamknutia. Používatelia môžu vytvárať tapety výberom niekoľkých emotikonov, farieb pozadia či celkového štýlu. Výsledkom je možnosť vytvárať tapety s rôznou zložitosťou, hustotou a tvarmi vybraných predmetov, farbami a štýlmi.

Vlastné pozadia | Zdroj: www.xda-developers.com

Aj keď existujú pre Android podobné aplikácie, používanie na úrovni systému v prípade iOS je určite pre používateľov jednoduchšie. Používatelia si okrem iného môžu všetky vytvorené tapety a samotné rozloženia uzamknutej obrazovky uložiť a využívať ich podľa vlastných preferencií či nálady.

Podľa prvých náznakov vývojárskej ukážky operačného systému by podobnú funkciu mal obsahovať aj Android 14. Či však konečná zostava systému Android 14 prinesie takúto možnosť, uvidíme až pri jeho oficiálnom predstavení.

3. Vylepšené opatrenia na ochranu súkromia a bezpečnosti

Spoločnosť Apple sa neustále chváli skutočnosťou, ako ich zariadenia chránia súkromie ich používateľov a aké sú bezpečné. Pokiaľ vlastníte iPhone, máte k dispozícii napríklad možnosť núdzového resetu, ktorý umožňuje rýchlo zrušiť povolenia udelené ľuďom alebo aplikáciám. K dispozícii je tiež režim uzamknutia, ktorý blokuje prichádzajúce správy a pripojenia od neznámych osôb alebo zariadení, či už ide o káblové alebo bezdrôtové pripojenie.

Ďalším významných ochranným opatrením je funkcia Nájsť moje zariadenie. Tá funguje aj v prípade, že je iPhone vypnutý. Ak vám teda niekto ukradne iPhone 14 Pro Max, stále ho môžete sledovať na mape, a to aj v prípade, keď ho zlodej vypne. Čo sa týka operačného systému Android 13, ak je zariadenie vypnuté, nemožno ho nájsť prostredníctvom služby Google. Vďaka tomu je vypátranie zlodeja a opätovné získanie Android zariadenia oveľa ťažšie.

4. Zaujímavejšia softvérová podpora

Apple zariadenia sú známe dlhou softvérovou podporou. Okrem toho, že aktualizácie sú väčšinou dostatočne vyladené, sú kompatibilné aj so starými modelmi iPhone. V prípade, že si napríklad Iphone zadovážite od operátora, nový iOS máte k dispozícii v momente jeho uvedenia pre verejnosť.

Na rozdiel od operačného systému Android, kedy operátori tieto aktualizácie nekontrolujú, nevyladia a veľakrát používatelia čakajú na aktualizáciu aj niekoľko mesiacov.

apple magsafe pexels
Prvý technológiu MagSafe začal používať Apple | Zdroj: Pexels

Ďalšia výhoda v prospech Apple je registrácia v beta programe operačného systému. Ak chcete svoj telefón Pixel zaregistrovať do beta programu, musíte navštíviť konkrétnu webovú stránku, prihlásiť sa a následne sa zaregistrovať ako beta tester.

Od iOS 16.4 môžete na svojom iPhone prijímať beta aktualizácie jednoduchým prepínačom v aplikácii Nastavenia. Opustenie beta programu je rovnako jednoduché a vyžaduje, aby ste inštaláciu beta verzií operačného systému deaktivovali.

5. Sofistikovanejší správca hesiel

Aj keď existuje veľa správcov hesiel, Apple si do iOS zabudovalo správcu vo vlastnej réžii. Používatelia si môžu ukladať používateľské mená, heslá, generovať dvojfaktorové overovacie kódy a dokonca si robiť aj poznámky. Tieto informácie sú šifrované end-to-end a sú dostupné na všetkých zariadeniach cez iCloud.

Správca hesiel | Zdroj: www.xda-developers.com

Google už okrem samostatného vstavaného správcu hesiel ponúka aj aplikáciu na dvojfaktorovú autentifikáciu. Tieto dve služby však nie sú vzájomne integrované. Používatelia tak nemôžu skontrolovať používateľské meno, heslo a kód dvojfaktorovej autentifikácie na jednom mieste.

Nehovoriac o tom, že používatelia Androidu nemôžu pridávať poznámky k svojim heslám. Do budúcnosti snáď Google zlúči vstavaného správcu hesiel a svoju aplikáciu Authenticator, aby zjednodušil proces prihlasovania sa a mal tak všetky relevantné informácie na jednom mieste.

Oba operačné systémy, iOS aj Android OS majú čo ponúknuť svojim používateľom a množstvo funkcií si môžu vzájomne závidieť. Aj vďaka takémuto konkurenčnému boju si môžu byť všetci užívatelia istí, že každý z výrobcov sa bude vždy snažiť ponúkať tie najlepšie funkcie a rôzne inovácie. Okrem udržania si už existujúcich zákazníkov tak môže vďaka nim prilákať nových zákazníkov práve na svoju stranu.

Náš tip
Štvorkári majú dôvod na radosť. Na ich iPhonoch im už funguje 5G sieť
29.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+