Napredovanie hard diskov a solid state diskov mohlo v posledných rokoch vyvolať dojem, že páskové médiá už nie sú vhodné na ukladanie dát a upadli do zabudnutia. V úzadí sa však stále používajú korporáciami a vládnymi agentúrami pre archívne účely kvôli ich nižšej cene, úspore energie a spoľahlivosti. To, že vývoj magnetických médií stále napreduje dokázala spoločnosť Sony, ktorá predstavila magnetickú pásku s rekordnou kapacitou 185 TB.
Tradičná forma magnetických pások využíva vrstvu magnetického prachu o veľkosti desiatok nanometrov, ktorý je aplikovaný na hornú časť filmu. Hustota záznamu týchto médií bola doteraz zvyšovaná vylepšovaním technológie, ktorá umožňovala zmenšovať veľkosť magnetických častíc, na ktorých sú uložené dáta. Vývoj tejto technológie sa však v poslednej dobe stal veľkou výzvou. Spoločnosť Sony napriek tomu prišla s metódou, ktorá je schopná tvoriť veľmi jemné kryštálové častice a zaviesť tak budúcu generáciu páskových médií.
Technológia využíva magnetické naparovanie k vytvoreniu niekoľkých vrstiev kryštálov s jednotnou orientáciou na polymérovej fólii s hrúbkou menšou ako 5 mikrometrov. Pri použití magnetického naparovania sa v minulosti vytvárala zmena orientácie kryštálov nad podkladovou vrstvou. To zabraňovalo zvýšenie záznamovej hustoty. Optimalizáciou podmienok rozprašovania a vytvorenie veľmi jemnej podkladovej vrstvy umožnilo Sony vytvoriť pásky s hustotou záznamu až 148 Gb na palec štvorcový, čo je približne 74 násobne väčšia hodnota, než v prípade konvenčných páskových médií.
Nová technológia výroby však ešte nie je pripravená na komerčné využitie a masovú produkciu. Kapacitne sa však jedná o obrovské médium, ktoré bude smerovať do korporátnych sfér. Využitie v domácnostiach nečakajte.
Vy ste teda pekní amatéri, v tom článku je viac blbostí ako v Novom Čase za týždeň. To nemôžete myslieť vážne!
A kto to tu vôbec čítava, keď tie články majú takú amatérsku úroveň?
Ahoj Joe, vieme, že nie všetkým sa našimi článkami zavďačíme, vždy sa nájde niekto kto rád kritizuje a v modernom jazyku povedané hejtuje. Ak máš nejaké konkrétne pripomienky ku článku (čo je zle alebo nepresné), tak napíš a my sa radi priučíme a opravíme :)
Ahoj, forma vyzvy je sice slusna, ale je nekonecne arogantne dovolit si vypustit takyto clanok a potom namiesto opravy vyzvat citatelov, nech vam to opravuju…
Autor evidentne netusi o com pise. Okrem ineho je napriklad uplna nepravda, ze Sony predstavila 185 TB pasku. Autor evidentne nema sajnu, ze HDD su magneticke media. Dalsie “mensie blbosti” vypisovat nejdem.
Co ste preboha za medium, toto by si naozaj nedovolili ani v Novom Case a to myslim vazne. A kto Vas cita, ze si taketo nieco mozete dovolit? (Podla komentarov nizsie zrejme rovnaki nevzdelanci, takze to je asi v pohode… )
Nekonečne arogantne je poukazovať na chyby, ktoré podľa mňa v článku nie sú. Kde prosím ťa tvrdíme, že HDD nie je magnetické médium?
Zjavne narazal hned na prvu vetu, kde ma pravdu:
“Napredovanie hard diskov a solid state diskov mohlo v posledných rokoch
vyvolať dojem, že magnetické médiá už nie sú vhodné na ukladanie dát a
upadli do zabudnutia.” – aj HDD je magneticke zaznamove medium. Vy ste zjavne mali na mysli paskove. Ale ani to nie je pravda. Pretoze pasky sa stale pouzivaju na backup – existuju obrovske sila, kde su zasobniky s paskami na ktore sa presuvaju starsie backupy – povacsine zo snapshotov vseliakych storage arrays, ci filerov, alebo aj zo samotnych backupov OS a podobne.
Priznavam, ze sposob, ktory zvolil je podla mna nespravny, nakolko je tento portal zadarmo. A taktiez si myslim, ze je lepsie upozornit presne na chyby, ktore by mali byt odstranene. Ale je to jeho nazor a ten mu nechcem a ani nebudem brat :-)
Áno, mal som na mysli páskové médiá a nie všeobecne magnetické médiá. Ďalej uvádzam, že sa ešte stále používajú. Ďakujem za komentár, slovo som vymenil. :-)
Joe keď sa ti nepáči tak vypadni nikto ťa to čítať nenúti chalani sa tu snažia dávať stále niečo nové a ty na ich mieste by si tiež nebol rád keby nejaká lama tvojou prácou pohŕdala. Mne osobne sa článok veľmi páči aspoň viem že pásky ešte nezanikli.
Ty si mi inakší debko…tento článok je oproti iným článkom hoc i na renomovaných stránkach na úrovni a popisuje omnoho viac ako v iných článkoch kde len okopčili znenie článku na inej stránke…
viď tento článok…http://www.theverge.com/2014/5/4/5681066/sony-blows-away-record-with-185tb-cassette-tape
Ja si myslím, že článok na mojandroid je profesionálnejšie napísaný a dozvedel som sa 5x viac informácií…
Joe: dana paska (ak sa nemylim) je urcena iba na zvukove zazanamy co znamena ze clanok od veci nie je. V sucasnom elektronickom svete sa ryhclo zabuda napr. ze platne (LP-čka) su stale najlepsim prenasacom zvuku a ziadny digitalne formy sa im nevyrovnaju (ani subor FLAC ani nic ine). Taktiez ze magneticke pasky su fakt odolne a zvuk sa v nich udrzi na dlho (samozrejme ak sa nedostanu do kontaktu s magnetom). amaterska urovena je akurat vidiet na tvojom komente
Tato paska nikdy nebola urcena len na zvukove zaznami,uz pred 20 rokmi som na tychto kazetach hraval videohry a co sa tyka LP-ciek 100 pro suhlasim.
Ako si povedal zajac1888 – ja som dávnejšie vytiahol starý (hodne starý počítač) pripojil na televízor a z pásky som spustil program. Páska sa na zvukový záznam používala u bežných ľudí. A s LP tiež súhlasím :)
Sony OZNÁMILO, že vyvíja novú technológiu pre výrobu magnetických pások a nie že PREDSTAVILO pásku.
Poprosil by som o udaj, ze aku ma strednu pristupovu dobu k datam tato paska. No ked uz ide zahanbit moj disk, aby som vedel na co sa mam pripravit…
Toho sa nemusis bat. Kazde medium ma ine vyuzitie podla svojich prednosti…jasne, ze ak budes nieco hladat na tak velkej paske, tak len samotne mechanicke pretacanie bude dlhe. Ja si nemyslim, ze to ma byt prevratna revolucia pre obycajnych spotrebitelov, skor posun vo vyvoji ako vo vsetko – rychlejsia RAM, vykonnejsie CPU a pod.
Ved prave na to narazam. Podla nadpisu a’la “Novy Cas” to vyzera tak, ze mozeme disky zacat vyberat a zahadzovat. Pritom v niektorych parametroch zase disk “zahanbi” akukolvek pasku…
Joe nam urcite rad napise clanok z ktoreho si vsetci sadneme na rit. :) redakcii Dik za clanok, nevedel som ze este tato vetva zalohovania preziva. Dnes je aj v domacnosti problem udrzat zalohy fotiek, filmov, ktore rastu do obrovskych rozmerov. Ma niekto tip ako odzalohujem 20 terabajtov?