MojAndroid

Svet smartfónov prešiel obrovským vývojom. Každý smartfón je svojim spôsobom originálny a je v podstate malou prenosnou skrinkou, do ktorej si používatelia môžu odložiť svoje dôležité informácie. Ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým, ktoré modely smartfónov ovplyvnili históriu tohto priemyslu najviac, portál DigitalTrends prináša zoznam tých najvýznamnejších.

1. iPhone

V roku 2007 predstavil Steve Jobs prvý iPhone. Ten bol v tom čase obrovským prekvapením. Výnimočná bola jeho funkcia, ktorá zabezpečovala internetovú komunikáciu. Práve iPhone bol v tom čase jediný smartfón svojho druhu. Na trh prišiel bez klávesnice, ktorú nahradila moderná dotyková klávesnica, ktorú používame až do dnes.

iPhone | Zdroj: DigitalTrends
iPhone | Zdroj: DigitalTrends

Jednou z najdôležitejších zmien, ktoré iPhone priniesol, bol mobilný prehliadač. Ten umožnil inštaláciu webových aplikácií, ktoré si používatelia mohli pridať na domovskú obrazovku. Aj napriek tomu, že smartfón nebol oproti dnešným dokonalý, značne ovplyvnil svet smartfónov.

2. HTC Dream známy aj ako T-Mobile G1

Ako prvý Android smartfón prišiel na trh v roku 2008, o rok neskôr ako iPhone, HTC Dream. Ten vznikol v rámci spolupráce spoločnosti HTC a T-Mobile. Práve spoločnosť HTC bola v tej dobe známa vďaka svojej výrobe Windows mobilných zariadení. To im prinieslo aj túto spoluprácu, ktorá sa vryla do pamäte mnohých Android fanúšikov.

Smartfón dokázal zaujať hlavne svojim dizajnom. Aj napriek tomu, že mal menší displej, jeho čaro sa skrývalo pod ním. Smartfón sa dal “vysunúť“. Pod jeho displejom sa ukrývala klávesnica, ktorú dopĺňalo až 6 skratkových tlačidiel na spodnej brade. Tie mali používateľom umožniť rýchlejšiu orientáciu.

HTC Dream | Zdroj: DigitalTrends
HTC Dream | Zdroj: DigitalTrends

Tento smartfón je však podstatný hlavne z dôvodu, že išlo o prvý model, ktorý disponoval operačným systémom Android. Cieľom bolo vytvoriť mobilné aplikácie ako sú napríklad Google Mapy alebo Gmail. To sa im podarilo a momentálne si väčšina z nás bez Androidu nevie život predstaviť, rovnako ako aj výrobcovia smartfónov.

3. Samsung Galaxy Note

V roku 2011 prišiel na trh ďalší zaujímavý model smartfónu, ktorý bol unikátny hlavne svojou veľkosťou. Práve jeho 5,3-palcový displej mu zabezpečil miesto v tomto rebríčku. V čase jeho príchodu išlo viac o tablet ako smartfón. Ďalšou novinkou bolo aj S-Pen, teda oficiálne prvý stylus od spoločnosti Samsung.

Samsung Galaxy Note | Zdroj: DigitalTrends
Samsung Galaxy Note | Zdroj: DigitalTrends

4. Nokia Lumia 1020

Tento smartfón prišiel na trh pred desiatimi rokmi no v dnešnej dobe už ho nekúpime. Práve Nokia Lumia 1020 disponovala systémom Windows. Najväčším plusom tohto modelu bol však jeho fotoaparát. Ten bol v rozlíšení 41 Mp a ponúkal optickú stabilizáciu obrazu. Výrobcovia použili šošovku Carl Zeiss, čo bolo v tej dobe unikátne. To svedčilo o tom, že práve tento model bol oproti konkurencii o niekoľko krokov vpred.

Nokia Lumia 1020 | Zdroj: DigitalTrends
Nokia Lumia 1020 | Zdroj: DigitalTrends

5. Google Nexus 5

Spoločnosť Google sa rozhodla spojiť so spoločnosťou LG a práve z tejto spolupráce vznikol model smartfónu Google Nexus 5. Práve tento smartfón patril do strednej cenovej kategórie a na svoju cenu disponoval všetkými potrebnými funkciami. Google sa rozhodol do tohto modelu implementovať nový operačný systém Android 4.4 s názvom “KitKat“. To zožalo veľký úspech.

Google Nexus 5 | Zdroj: DigitalTrends
Google Nexus 5 | Zdroj: DigitalTrends

6. OnePlus One

Tento smartfón mal perfektné špecifikácie, ktorými v roku 2014 disponovali smartfóny vyšších kategórií. Prekvapiť vás mohol napríklad svojim 5,5-palcovým displejom s Full HD rozlíšením. Interné úložisko vo veľkosti 64 GB a doplnila spoločnosť o 3 GB RAM. Jeho cena sa pohybovala na úrovni 350 € a predstavoval absolútnu špičku v pomere ceny a výbavy, pretože vo svojich útrobách ukrýval vlajkový procesor Qualcomm Snapdragon 801.

One Plus One | Zdroj: DigitalTrends
One Plus One | Zdroj: DigitalTrends

Jeho dizajn sa niesol v minimalistickom duchu, pretože sa na prednej strane nenachádzali žiadne prvky odkazujúce na značku, ako napríklad logo. Práve tento smartfón donútil konkurenciu sústrediť sa na vylepšovanie svojich produktov a zároveň aj znižovanie cien. Zaujímavý bol operačný systém Cyanogen OS, teda komerčná verzia bývalej komunitnej alternatívnej ROM CyanogenMod, ktorú dnes nahrádza Lineage OS.

7. HTC One

HTC One bol prvým smartfónom s kovovým telom. Týmto spôsobom spoločnosť nastavila pre konkurenciu vysokú latku. Model dokázal zaujať nie len svojim dizajnom, ale taktiež aj procesorom Snapdragon 600. Ten bol skombinovaný spolu s dotykovou obrazovkou od spoločnosti Apple.

Týmto mu výrobcovia zabezpečili výkon, ktorý bol omnoho lepší ako výkon ostatných dostupných smartfónov. Ďalším plusom boli aj reproduktory, ktoré boli umiestnené na spodnej brade telefónu a zvuk z nich smeroval dopredu. Niektoré modely dokonca prišli v spolupráci so spoločnosťou Beats s vysokokvalitnými a hlasnými reproduktormi.

HTC One | Zdroj: DigitalTrends
HTC One | Zdroj: DigitalTrends

8. BlackBerry Bold 9900

Tento smartfón prišiel na trh v roku 2011 a zaujal hlavne svojim dizajnom. Výrobcovia sa totiž rozhodli spojiť dotykovú obrazovku a trackpad. Jeho hrúbka, iba 10,5 mm, ho spravila jedným z najtenších smartfónov na trhu. Keďže sa spoločnosť rozhodla použiť kovovú elegantnú konštrukciu, smartfón pôsobil luxusne a aj vďaka tomu sa stal populárnym.

BlackBerry Bold 9900 | Zdroj: DigitalTrends
BlackBerry Bold 9900 | Zdroj: DigitalTrends

BlackBerry Bold 9900 prišiel na trh s operačným systémom BlackBerry 7 OS, ktorý ponúkol používateľom perfektný zážitok z používania a lepšiu grafiku. Pravdepodobne ide o jeden z najlepších modelov v histórii spoločnosti BlackBerry.

9. Motorola Moto G

Ďalším z dôležitých smartfónov je práve prvý model spoločnosti Motorola. Jeho cena bola na jeho kvalitu primeraná, aj napriek tomu, že bola veľmi nízka. Práve tento model sa stal po šiestich mesiacoch najpredávanejším smartfónom na trhu. Za jeho úspech môže práve jeho cena, ktorá sa pohybovala na úrovni 200 €.

Moto G | Zdroj: DigitalTrends
Moto G | Zdroj: DigitalTrends

Výhodou bol aj 4,5-palcový LCD displej s rozlíšením 720 p. Aj napriek tomu, že išlo o LCD displej, jeho farby boli natoľko pestré, že si mnohí mysleli, že ide o OLED alebo AMOLED displej. Aj vďaka modelu Moto G sú dnešné smartfóny lacnej kategórie na vyššej úrovni.

10. Huawei Mate X

V roku 2019 prišla spoločnosť Huawei na trh s ich prvým skladacím smartfónom, ktorý nazvali Huawei Mate X. V tom istom roku prišiel na trh aj model Galaxy Fold od spoločnosti Samsung.

Huawei Mate X | Zdroj: DigitalTrends
Huawei Mate X | Zdroj: DigitalTrends

Huawei sa poučil na chybách konkurencie a snažil sa vytvoriť lepší skladací smartfón ako Samsung. Spoločnosť sa rozhodla zvoliť odolnejší displej a tiež aj lepší chladiaci systém. O výkon smartfónu sa v tomto prípade postaral čipset Kirin 990 5G. Práve vďaka tomu, že sa spoločnosť rozhodla vylepšiť odolnosť modelu Huawei Mate X, podarilo sa jej prekonať skladací smartfón od spoločnosti Samsung.

Náš tip
Toto je 5 najpreceňovanejších funkcií smartfónov

28.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+