MojAndroid

Návrh na sprísnenie trestov za používanie mobilu za volantom bol schválený túto stredu. Ministerstvo vnútra chce tiež riešiť nehody, ktoré spôsobia mladí, neskúsení vodiči, informoval portál zive.sk. Telefonovať budete môcť aj za volantom, ale len s použitím handsfree. Držanie mobilu v ruke bude zakázané. Práve nepozornosť z dôvodu venovania sa telefónu patrí medzi najčastejšie príčiny dopravných nehôd na Slovensku. Toto pravidlo sa bude vzťahovať nielen na telefóny, ale aj iné podobné elektronické zariadenia.

Pokuty za porušenie týchto pravidiel budú dvojnásobné.

Bezpečnosť na prvom mieste

Vyhláška hovorí jasne. Vodič sa má počas šoférovania plne sústrediť na vedenie motorového vozidla. Mobilné telefóny spôsobujú, že vodiči nie sú sústredení dostatočne na to, aby dokázali predvídať situácie a včas reagovať. Používanie telefónu za volantom je nebezpečné a mnoho vodičov sa o tom už presvedčilo. Maily či správy si nevybavujte počas šoférovania, ale počkajte, kým sa dostanete do cieľa, prípadne zastavte.

Je síce dokázané, že aj počas telefonovania pomocou handsfree sa vodiči plne nedokážu sústrediť na cestu, avšak je to oveľa bezpečnejšie, ako telefonovanie s mobilom pri uchu, alebo nebodaj esemeskovanie.

Novinky pre mladých vodičov

Rezort chce tiež rozšíriť vodičské oprávnenia pre mladých vodičov. Vodičské oprávnenie skupiny C by mohlo byť udelené už v 18 rokoch (pôvodne 21) a oprávnenie skupiny D v 21 rokoch (oproti 24). V pláne sú aj preventívne opatrenia pre vodičov s nízkou praxou. Konkrétne o aké sa jedná, zatiaľ nie je známe. Práve vodiči s nízkou praxou sú často súčasťou dopravných nehôd.

20.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+