MojAndroid

Za posledný rok prepustili popredné technologické spoločnosti tisíce svojich zamestnancov, čo bolo dôsledkom hlavne ekonomickej krízy a znižovania nákladov. V najbližších rokoch by mal trend hromadného prepúšťania v IT odbore pokračovať a to hlavne kvôli zavádzaniu AI technológií. Podľa portálu AlJazeera chce americký gigant IBM v nasledujúcich 5 rokoch prepustiť až takmer tretinu zamestnancov a nahradiť ich AI nástrojmi.

IBM prepusti kvôli AI až 7800 zamestnancov

AI nástroje ako ChatGPT od spoločnosti OpenAI sú schopné pracovať s dátami tak pokročilým spôsobom, že prakticky môžu nahradiť každú pracovnú pozíciu, na ktorej sa pracuje s textom a informáciami. K tomu tu máme AI nástroje, ktoré dokážu vytvárať obrázky, fotografie, videá, hudbu alebo umelecké diela.

Obavy z nahradenia zamestnancov umelou inteligenciou (AI) sú preto určite opodstatnené. Momentálne ich určite majú zamestnanci IT spoločnosti IBM, ktorá chce zmraziť nábor nových zamestnancov na niektoré pozície. Očakáva totiž, že umelá inteligencia (AI) v nadchádzajúcich rokoch nahradí približne 7 800 pracovných miest v spoločnosti.

IBM
Generálny riaditeľ IBM Arvind Krishna | Zdroj: BloombergNews.com

V rozhovore pre portál BloombergNews to uviedol generálny riaditeľ IBM Arvind Krishna. Tvrdí, že môžu v nasledujúcich piatich rokoch poľahky nahradiť takmer jednu tretinu pracovných pozícii spoločnosti, ktoré nie sú orientované na zákazníka. Na takýchto pracovných pozíciách v tejto spoločnosti momentálne pracuje približne 26 000 pracovníkov.

Samozrejme bude firma pokračovať v prijímaní nových zamestnancov. Bude však veľmi selektívna pri obsadzovaní pracovných miest, ktoré sa priamo nedotýkajú jej klientov alebo technológií. Určite však takýto krok nezníži obavy niektorých analytikov, podľa ktorých by umelá inteligencia (AI) by mohla čoskoro viesť k hromadnému prepúšťaniu vo viacerých odvetviach.

Náš tip
Recenzia Roborock S8+: Robotický vysávač s osobnosťou
5.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+