MojAndroid

Po dlhšej dobe sme mali možnosť testovať aj zástupcu z kategórie robotických vysávačov. Technológia z roka na rok pokročila, čoho dôkazom je nový model obľúbeného výrobcu Roborock. Dokáže fungovať úplne samostatne a vy tak ani nebudete vedieť, že ho doma máte. Toto je recenzia Roborock S8+.

Roborock predstavuje vyššiu triedu robotických vysávačov

Myslím si, že už väčšia časť verejnosti určite počula o tejto značke. Prináša na trh vysokokvalitné produkty, ktoré vám dokážu pomôcť udržať vašu domácnosť čistú a útulnú. Konkrétne s modelom S8+ prináša technologicky veľmi vyspelý vysávač s viacerými možnosťami nastavenia a zaujímavou cenovkou.

Verzia “+” prichádza spolu s vyprázdňovacou stanicou | Zdroj: Filip Spevár

Recenzia Roborock S8+: Tichý, no zároveň výkonný

Na trh prichádza s celkovou sacou silou až 6 000 Pa, ktorá zabezpečí, že vysaje aj najťažšie predmety nachádzajúce sa na podlahe. Okrem vysávania však ponúka (už tradične) aj funkciu mopovania. Nádržka na vodu s celkovou kapacitou 300 ml zabezpečuje, že Roborock S8+ má vždy dostatok vody na umývanie priestoru. Samotná spoločnosť však neodporúča používanie rôznych prípravkov priamo do nádoby s vodou. Mohlo by sa napríklad stať, že sa niečo upchá, prípadne zhrdzavie.

Roborock S8+
Roborock S8+ | Zdroj: Filip Spevár

Tento problém riešia svojsky. Ponúkajú špeciálne prípravky na umývanie, ktoré sú kompatibilné s vysávačom a nepredstavujú pre neho riziko. Umývanie podlahy prebiehalo podľa predstáv, aj keď som nemal k dispozícii spomínané prípravky. Musel som sa tak zaobísť len s vodou. Aj tak však bol výsledok veľmi uspokojivý. Čerstvú špinu dokázal vyčistiť už pri prvom prejdení, no poradil si aj s tou zaschnutejšou. Aj keď väčšinou na viackrát.

Mop dokonca “vibruje,”  čo umožňuje precíznejšie umytie všetkých povrchov. Môžete si nastaviť aj intenzitu týchto vibrácií spolu s množstvom použitej vody. K dispozícii máme možnosti Mild, Moderate a Intense.

test Roborock S8+
Roborock S8+ | Zdroj: Filip Spevár

Potešilo ma, že v aplikácii sa nachádzajú 4 možnosti intenzity vysávania, kde pri najslabšej môžete vysávať aj vo večerných hodinách a nikoho tým nebudete rušiť. Hlasitosť v tomto prípade predstavuje hodnotu 68 dB. Okrem režimu Quiet je k dispozícii aj Balanced, Turbo a Max. Zoradené sú samozrejme podľa intenzity sacej sily, no zároveň aj výšky hluku, ktorý vydávajú.

Recenzia Roborock S8+: V aplikácii nastavíte úplne všetko

K robotickému vysávaču patrí aj aplikácia, ktorú si jednoducho viete stiahnuť prostredníctvom vašich zariadení s operačným systémom Android alebo iOS. Nastavenie aplikácie trvá len pár minút a je veľmi jednoduché, a teda ani menej technologicky zdatní by nemali mať problém s jej používaním. Ako som spomenul, aplikácia je naozaj prepracovaná, jednoduchá a nájdeme v nej naozaj všetko potrebné. Akonáhle som si ju nainštaloval a spároval s robotom, od tej chvíle som sa ho ani nepotreboval fyzicky dotknúť.

Prostredníctvom upozornení sa dozviete, kedy Roborock S8+ dovysával, ak sa náhodou niekde zasekol, prípadne ak sa mu niečo zamotalo do kolies a podobne. Dozviete sa v nej úroveň nabitia vysávača, po vysávaní aj čas vysávania a celkovú oblasť vysávania v metroch štvorcových. Viete si dokonca veľmi presne pozrieť, kde sa práve vysávač nachádza, a to dokonca aj priamo pri vysávaní. V aplikácii nájdete aj zakreslenú trasu, kade vysávač prešiel, a tiež vám dokáže zobraziť prekážky, na ktoré natrafil.

Dokáže pomocou senzorov aj odhadnúť, čo predstavuje daná prekážka. Veľmi presne dokáže rozpoznať topánky, káble a stoličky. V jednom prípade sa mi však stalo, že namiesto bicykla sa pomýlil a v zobrazil, že sa jedná o stoličku. Nastaviť sa dá aj spôsob, akým má vysávať, a to určuje aj dĺžku celého cyklu. V režime vysávanie + mop je možné vybrať z dvoch trás, a to Fast a Standard. Pri klasickom mopovaní bez vysávania je na výber z možností trás: Fast, Standard, Deep a Deep+. Sú zoradené podľa taktiež podľa dĺžky cyklu a celkovej intenzity umývania podlahy.

Nechýba ani rozdelenie izieb, či vyprázdňovacia stanica

K veciam načo slúži aplikácia najlepšie, patrí najmä nastavenie časov automatického vysávania. Táto funkcia nie je žiadnou novinkou, no v prípade Roborocku je veľmi presná a jednoduchá na nastavenie. Poslúži najmä tým, čo chcú, aby vysával v pravidelných intervaloch každý týždeň. Na diaľku samozrejme viete spustiť vysávanie ihneď bez toho, aby ste to potrebovali dopredu nastaviť.

Po prvom vysávaní vám aplikácia ponúkne uloženie si mapy. Neodporúča však vytvorenie viac ako dvoch máp, a to z dôvodu, že by to mohlo mýliť vysávač. Vo vytvorených mapách sa potom automaticky rozdelia izby a vy si tak neskôr viete nastaviť upratanie len konkrétnej izby. V aplikácii sa jednoducho dostanete k histórii vysávaní a teraz len tak jednoducho neoklamete svoju polovičku, že ste nezabudli pustiť vysávač a upratať.

Už pri prvom spustení je nastavené, že vysávač sa po každom použití automaticky vyprázdni v stanici. To však robí trikrát taký hluk ako bežné vysávanie, a preto som si túto možnosť cez aplikáciu vypol. Nechcete predsa pri večernom vysávaní zobudiť všetkých susedov. Myslím si, že nikto z nás ani nemá doma toľko bordelu aby bol nútený vyprázdňovať zariadenie po každom vysávaní. Ako posledné z aplikácie spomeniem ešte dostupnosť funkcií Pin n Go, či Remote Control. Prvá menovaná prikáže vysávaču prísť na vami zvolené miesto a pomocou tej druhej si ho tam sami dokážete ovládačom doviezť.

Roborock S8+ parametre

Rozmery 35,3 cm / 9,65 cm
Hmotnosť 4,9 kg
Výdrž batérie a nabíjanie 180 minút / 69 W
Hlučnosť 68 dB
Maximálna výška prekážky 20 mm
Spôsob navigácie laser
Filter HEPA
Mopovanie áno

Test Roborock S8+: Senzory

Roborock S8+ používa na skenovanie priestoru v ktorom sa nachádza Laser Distance Senzor. Ten vám dokáže s veľmi vysokou presnosťou naskenovať celý byt, a to si potom uložíte ako základnú mapu. Ak však máte v izbe zrkadlo, v mape vám Roborock zaznačí aj akýsi nedosiahnuteľný priestor. V skutočnosti ide však iba o odraz miestnosti v zrkadle. Čo mi chýba je kamera. Tento model ju nedostal a majú ju iba vybavenejšie verzie robotických vysávačov tejto spoločnosti s prívlastkom MaxV. Nijak ma to však neobmedzovalo v používaní a považoval by som to len za akúsi vychytávku a nie niečo čo nutne potrebujem.

test roborock S8+
Predný senzor | Zdroj: Filip Spevár

Recenzia Roborock S8+: cena a dostupnosť

Na Slovensku sa zatiaľ k tomuto robotickému vysávaču so stanicou dostanete počas prvého mesiaca predaja exkluzívne len v e-shope Alza.sk. Postupom času, v priebehu júna, sa dostane aj do ďalších slovenských e-shopov. Cena je nastavená na 899 eur. Rovnako stoja obidve verzie, či už biela (naša testovacia) ale aj veľmi pekná čierna.

nádoba na vodu
Zásobník na vodu | Zdroj: Filip Spevár

Ak sa však rozhodnete si vysávač zakúpiť bez vyprázdňovacej stanice, ten už zoženiete aj teraz. Jeho cena sa pohybuje od 649 € do 699,90 €.

Recenzia Roborock S8+: Záverečné hodnotenie

S vysávačom Roborock S8+ som nadmieru spokojný. Počas testovania mi neraz pomohol udržiavať domácnosť čistú a dokonca povysával aj miesta, ktoré som možno klasickým vysávačom niekedy aj vynechával. Dokáže pracovať veľmi potichu, čo je pre mňa veľkou výhodou. Okrem toho zbytočne nenaráža do nábytku a stien a dokonca som bol veľmi milo prekvapený s tým, ako dokáže perfektne obkrúžiť nohy nábytku.

test roborock S8+
Vysávač Roborock S8 – spodná strana | Zdroj: Filip Spevár

Najviac si však pochvaľujem aplikáciu a všetky jej funkcie. Dokážete pomocou nej nastaviť takmer všetko, a to nemusíte byť ani v blízkosti vysávača. Všetko máte na dosah ruky aj na diaľku. Okrem vysávania aj slušne za sebou poumýva prostredníctvom funkcie mopovania. Batéria a jeho výdrž na jedno nabitie je tiež veľké plus, málokedy som končil upratovanie s menej ako 70 % batérie.

Preto tento vysávač bez sebamenších pochybností odporúčam všetkým, čo rozmýšľajú nad jeho kúpou. Je teda len na vás či sa rozhodnete pre verziu “+”, ktorá ponúka aj vyprázdňovaciu stanicu alebo verziu len s klasickou nabíjacou stanicou.

  • Aplikácia
  • Nízky hluk
  • Špičkové senzory
  • Celkové vysávanie a umývanie
  • Dizajn

  • Absencia kamery
  • Podpora bežných čistiacich prostriedkov

Náš tip
Prepisuje sa história. Bol uskutočnený prvý telefonát cez satelit použitím bežného neupraveného smartfónu

5.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+