MojAndroid

Ruská agresia na Ukrajine priniesla extrémy nárast cien energií, od ktorých závisia ceny väčšiny ďalších komodít, čo sa prejavilo na rekordnej inflácii.  Zvyšovanie cien sa v posledných mesiacoch bohužiaľ nevyhlo ani mobilným operátorom, ktorých služby využíva väčšina obyvateľstva. Podľa Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu (ALPI) a jej tlačovej správy by sa zníženie cien dalo dosiahnuť vstupom virtuálnych mobilných operátorov (MVNO) na náš trh.

Vstup virtuálnych mobilných operátorov na slovenský trh má v rukách Regulačný úrad

Prekážkou ich vstupu na trh je však stále to, že budúci MVNO sa nevedia dohodnúť s mobilnými operátormi na podmienkach požívania ich sietí. Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu (ALPI) preto dúfal, že Regulačný úrad (RÚ) túto situáciu vyrieši. Pri pripravovanom obnovení povolení pre mobilných operátorov by im mal podľa asociácie uložiť povinnosti, ktoré by MVNO uľahčili vstup na trh.

Regulačný úrad sa však rozhodol zatiaľ postupovať inak. V nedávno ukončenej konzultácii predstavil plán obnoviť mobilným operátorom povolenia pre frekvenčné pásmo 1800 MHz bez výberového konania. Argumentoval aj tým, že pôjde o zachovanie súčasného stavu bez vplyvu na hospodársku súťaž. Cieľom zákona, ktorým je úrad zriadený, je zabezpečiť rozvoj odvetvia elektronických komunikácií a tým efektívne poskytovanie a prístup ku kvalitným, cenovo prijateľným a bezpečným službám a sieťam a tiež podporovať udržateľnú a efektívnu hospodársku súťaž.

Voči obnoveniu povolení síce Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu (ALPI) nemá námietky. Navrhuje však, aby regulačný úrad v podmienkach povolení uložil mobilným operátorom opatrenie týkajúce sa povinnosti poskytovať veľkoobchodný prístup, národný alebo regionálny roaming. Slovensko je v súčasnosti už pravdepodobne posledným členským štátom Európskej únie, v ktorom na trhu nepôsobí žiadny MVNO. A to napriek tomu, že nový zákon o elektronických komunikáciách posilnil kompetencie regulačného úradu v tomto smere.

Slovenskí mobilní operátori sa brania ďalšej konkurencii

Mobilní operátori sa logicky naďalej snažia vzniku MVNO zabrániť. Podľa Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu (ALPI) by bola veľká škoda nevyužiť príležitosť a uložením jasných povinností pre mobilných operátorov situáciu zmeniť. RÚ však vo vyhodnotení konzultácii uviedol, že tento návrh neakceptuje. Zároveň pripúšťa existenciu problému veľkoobchodného prístupu na slovenskom trhu a plánuje to riešiť, ale nie v tomto procese obnovy povolení.

Už v predchádzajúcich rokoch sa v médiách objavovali správy o plánoch vstupu MVNO na slovenský trh. V apríli 2020 médiá prvý raz informovali o aktuálnom projekte MVNO s názvom Unimobile, ktorý to napriek komplikovaným rokovaniam s mobilnými operátormi doteraz nevzdal. Ani jemu sa však doteraz  nepodarilo dohodnúť s mobilnými operátormi, preto sa obrátil na RÚ so žiadosťou o riešenie sporu medzi ním a mobilnými operátormi. Prvý spor úrad právoplatne rozhodol minulý mesiac, ďalších sedem sporov na právoplatné rozhodnutie ešte čaká.

Náš tip
Skladací iPhone je realitou. Nadšenci spravili vlastný prototyp

15.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+