Tiesňová linka 158 na Slovensku slúži ako rýchly a spoľahlivý spôsob nahlásenia a vyriešenia rôznych núdzových situácií, ako napríklad nehody na cestách, prírodné katastrofy, trestné činy, ohrozenie života, požiare a podobne.
Nemali by ste prehliadnuť:
- Elektromobily čakajú skvelé časy. Predaje majú prudko rásť
- Google radí: Úplné vybitie batérie je to najhoršie, čo môžete urobiť
- Samsung Galaxy S24 zmení procesor. Snapdragon nahradí Exynosom
Linka poskytuje okamžitú pomoc a koordináciu rôznych zložiek integrovaného záchranného systému. Operátori na nej majú špecializovanú prípravu a sú schopný poskytnúť aj primerané rady a inštrukcie. Linka je k dispozícii nonstop, no jej zneužívanie sa rozhodne neoplatí.
Zneužívanie tiesňovej linky môže mať fatálne následky
Slúžiť by mala výlučne pre občanov, ktorí ju naozaj potrebujú. Jej zneužívanie môže viesť k tomu, že pomoc sa v konečnom dôsledku nedostane včas tam, kde je potrebná. A to určite nechceme, no aj napriek tomu sa to deje.
Polícia na sociálnej sieti informovala o novele zákona o integrovanom záchrannom systéme zo začiatku apríla tohto roka, na základe ktorej sa linka 158 stala tiesňovou linkou.
“Žarty zo zneužívania tiesňovej linky 158 môžu stáť život toho, ktorý pomoc skutočne potrebuje,” informovala polícia v statuse na Facebooku.
Na základe tejto novinky vás zbytočné volanie na linku 158 môže vyjsť poriadne draho, pretože vám môže byť uložená pokuta za zneužitie linky tiesňového volania do výšky 1 659 eur.
Muž volal na tiesňovú linku 15-tisíc krát
Len nedávno sme informovali o mužovi, ktorý počas uplynulých rokov zneužíval viacero dôležitých liniek, ako napríklad 112, 150 a 158. Skončilo to tak, že mu na dvere zaklopali kukláči. Kuriózne je to, že na tieto linky celkovo zavolal takmer 15-tisíc krát. Teraz mu v prípade preukázania viny hrozí trest odňatia slobody na 3 roky. Viac informácií nájdete v článku VIDEO | Slovákovi na dvere zaklopali kukláči, na tiesňové linky volal 15-tisíc krát.
Ona niekedy tiesnova nebola? Resp. aj 150 a 155?