MojAndroid

Batérie smartfónov sú jednoznačne ich najrýchlejšie sa opotrebovaným komponentom. Máloktorý používateľ smartfónu však vie, ako sa o ňu starať. A veľa z nich pritom navyše robí základnú chybu, na ktorú teraz podľa portálu TheSun upozornila spoločnosť Google.

Nedávajte smartfón na nabíjačku až po úplnom vybití

Veľa používateľov si z čias starých mobilných telefónov s NiMH a Li-Pol batériami zvykli úplne vybíjať mobilné zariadenie. Pri starších typoch batérií išlo o bežný postup, pretože mali takzvaný “pamäťový efekt,” takže ich bolo potrebné nakalibrovať. Čiže úplne nabiť a úplne vybiť.

Toto už dávno neplatí pri súčasných batériách typu Li-ion a úplne vybitie im naopak škodí. Kapacita batérie totiž výrazne klesá po určitom počte (niekoľko stoviek) nabíjacích cyklov.

Batéria
Batéria | Zdroj: Pexels.com

Myslí sa tým samozrejme plný nabíjací cyklus, od plného nabitia až do úplného vybitia. Preto je dobre sa tiež vyhýbať plnému nabíjaciemu cyklu, pokiaľ to je možné. Ideálne je dať nabíjať smartfón ešte pred tým, ako jeho kapacita klesne pod 20 % alebo aj skôr. Zároveň je ho následne dobre odpojiť od nabíjačky, keď nabíjanie dosiahne 80-90 % kapacity. Netvrdíme ale, že to tak musíte robiť. Smartfón má byť v prvom rade pomocníkom, takže ak jednoducho tých 100 % batérie v určitých dňoch potrebujete, nie je dôvod, prečo ho nenabiť doplna.

Mohlo by vás zaujímať:

Niektorí výrobcova ako Samsung a Sony dokonca ponúkajú v nastaveniach funkciu, ktorá nabíjanie pri tejto hodnote vypne. Vďaka tomu sa môže výrazne predlžiť životnosť batérie. Ďalším spôsobom jej predĺženia je obmedzenie rýchleho nabíjania. Využívajte ho len v prípadoch, keď je to nutné. Napríklad pri nabíjaní počas noci je výhodnejšie ho v nastaveniach smartfónu vypnúť.

Aké sú ďalšie možnosti starostlivosti o batériu?

Podľa stránok oficiálnej podpory spoločnosti Google je tiež dobré obmedziť veci, ktoré zbytočne vybíjajú smartfón. Napríklad hlasité zvuky a vibrácie. Je dobre sa tiež pozrieť na funkcie a aplikácie, ktoré na pozadí výrazne spotrebovávajú energiu a vy ich pritom nepoužívate. Príkladom je nepretržité identifikovanie pesničiek na pozadí. Používateľ by mal tiež občas využívať aj šetriaci režim smartfónu.

Náš tip
Nová funkcia pre WhatsApp je inšpirovaná Telegramom
27.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+