MojAndroid

Rovnako dôležitá ako cena smartfónu pri jeho kúpe vie byť aj jeho hodnota napríklad po dvoch rokoch používania. Rozhodne ho prípadne predáte za menej, no celková čiastka, ktorú zaň dostanete, sa líši od výrobcu k výrobcovi a od konkrétneho modelu k modelu. Ktorá značka je teda so zachovaním hodnoty najlepšie a ktorá naopak najhoršie?

Chvost rebríčka obsadila značka Motorola, vrchol zas Apple

Ako ste už mohli hádať, najlepšie si svoju hodnotu po dlhšom čase uchovávajú zariadenia od amerického giganta Apple. iPhony sú telefóny, ktoré aj po zopár mesiacoch používania môžete predať bez toho, aby ste mali nejakú obrovskú peňažnú stratu. Ročne stratia len 31,7 až 43,8 percent svojej pôvodnej ceny, v závislosti od konkrétneho modelu. Najlepšie sú na tom verzie s označením “Pro” a “Pro Max”. Základné iPhony a “Mini” verzie idú s cenou nadol trochu rýchlejšie, no nejde o nič drastické.

Ktoré značky smartfónov si svoju hodnotu zachovávajú najlepšie a ktoré najhoršie? - rebríček
Ktoré značky smartfónov si svoju hodnotu zachovávajú najlepšie a ktoré najhoršie? – Rebríček | Zdroj: CryptoMonday.de

Naopak, na chvoste tohto rebríčka sú telefóny značky Motorola. Tie za rok podľa portálu CryptoMonday strácajú až 85,7 percent svojej pôvodnej ceny. Rebríček desiatich najpredávanejších smartfónov z druhej ruky až z 90 percent obsadili iPhony. Najlepšie sa z druhej ruky predáva iPhone 11. Druhým je iPhone XR a tretím potom iPhone 12 Pro Max.

Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro fotoporovnanie
Apple iPhone 13 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

V zachovaní hodnoty sa najlepšie darí sérii iPhone 12. Napríklad hodnota takého iPhonu 12 Pro Max medziročne klesla iba o 31,7 percent. Na našej počudovanie sa celkom dobre drží aj Google Pixel 5, ktorý za rok prišiel o 50 percent svojej pôvodnej ceny. Čo robí iPhony také dobré, pokiaľ ide o faktor predajnej ceny z druhej ruky? Veľa robí samozrejme aj popularita či dlhá podpora operačného systému iOS.

Motorola edge 30 pro fotoaparat
Motorola edge 30 pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Podľa nášho názoru je to však tým, že Apple ročne predstaví v porovnaní s výrobcami Android zariadení extrémne málo telefónov, zvyčajne štyri, zatiaľ čo napríklad taký Samsung, Xiaomi a ďalší ročne dajú do predaja desiatky smartfónov. Samozrejme, úlohu zohráva však i mnoho ďalších dôležitých faktorov.

Náš tip
Toto sú aktuálne najvýkonnejšie smartfóny na trhu

11.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+