MojAndroid

Startup Zipline International chce drony používať k doprave dôležitých surovín v miestach, kde to nedovoľuje miestna infraštruktúra. Už toto leto začnú lietať v Rwande, kde spoločnosť spolupracuje s miestnou vládou na tom, aby drony doručovali dôležité zásoby do nemocníc a zdravotných stredísk. Rwanda je jednou z najchudobnejších krajín na svete, kde je jedna z najväčších úmrtností novorodencov spôsobená najmä chorobami, ako sú HIV, tuberkulóza a malária. Tieto sú ale v poslednom desaťročí na ústupe aj vďaka programu zdravotnej starostlivosti. Najväčším problémov v pomerne hornatej krajine je však stále doručovanie liekov a krvných jednotiek do miest, kde chýbajú najviac.

Vďaka systému od Zipline si však nemocnice budú môcť objednať krv alebo lieky len prostredníctvom textovej správy. Zásoby im následne budú odoslané a doručené do niekoľkých minút prostredníctvom dronu, ktorý bol spoločnosťou navrhnutý špeciálne pre tento účel. Každý takýto dron (Zip), váži 10 kg a dokáže niesť náklad s hmotnosťou do 1,4 kg. O navigáciu sa stará GPS a mobilná sieť, ktoré navedú drona na miesto doručenia. Náklad je následne zhodený v kartónovej krabici za pomoci padáka. Spoločnosť tvrdí, že sieť ich dronov dokáže v krajine doručiť zásoby už do 30 minút, čím sa eliminuje aj potreba palubnej izolácie alebo chladenie. Tzv. Zipy sú navyše dostatočne odolné, aby vydržali zle poveternostné podmienky prípadne dážď.

Zdroj: theverge

5.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+