MojAndroid

Dnes večer sa nám naskytne pohľad až na dve mimoriadne astronomické úkazy. Jednou z nich je zatmenie Mesiaca, ktoré potrvá až 104 minút, čím sa zapíše do histórie ako najdlhšie v tomto storočí. Čiastočné zatmenie Mesiaca začne o 20:24. V tom čase ešte bude obloha pomerne jasná. Úplné zatmenie začne o 21:30 a skončí o 23:13. Čiastočné zatmenie sa skončí v sobotu, 28. júla, 19 minút po polnoci.

Náš tip
FOTOmánia: Najlepšie fotografie týždňa + SÚŤAŽ! (29/2018)

Druhým úkazom je to, že počas zatmenia bude planéta Mars najjasnejšia za posledných 15 rokov. Ja teda plánujem na večer “romantiku”, usadiť sa večer na nejaké nerušené miesto a pozorovať Mesiac, a prípadne zozbierať lajky na Instagrame za fotky z tejto udalosti (aj keď zrejme slovenský Instagram nimi bude priam zaspamovaný).

Lenže roztrasená fotka kruhu na čiernej oblohe asi veľkú slávu nezožne, a to ani nevlastním zrkadlovku, či poriadny foťák. Ani vy? Poďme sa teda spolu pozrieť, ako pomocou štyroch jednoduchých trikov urobíme peknú spomienku iba pomocou fotoaparátu na Android smartfóne.

Prvoradé je ideálne miesto na fotenie

Profesionálny fotografi používajú mapy a rôzne aplikácie, aby mali pre svoje zábery ten najlepší uhol. Nám postačí len pokojné miesto a jednoduchý trik – odfotiť Mesiac spolu s porovnávacím bodom, nejakým “pozemným” objektom. A teda na fotke nezvečníme iba Mesiac samotný, ale spolu s ním aj zaujímavé prírodné či mestské objekty v okolí.

Nedržať smartfón v roztrasených rukách, ale…

Mesiac sa síce nehýbe nejako obzvlášť rýchlo, aby bol rozmazaný, ale fotka bude pôsobiť kvalitnejšie, ak sa použie statív. Pri zachytávaní vzdialenejších objektov kvalitu narúšajú aj tie najmenšie záchvevy. Ak nemáte statív (ako ja), postačí položiť smartfón na pevnú podložku, kde bude dostatočne stabilný.

Zoom si radšej odpustite

Digitálny zoom narúša jednotlivé pixely, a tým samozrejme znižuje výsledný efekt. Ak však veľmi chcete detailný záber, odfoťte Mesiac bez zoomu a až potom ho priblížte a vystrihnite.

Vhodné nastavenie svetelnosti

Síce by bolo vhodné ísť fotiť na miesto s čo najväčším svetelným smogom, mestské osvetlenie však môžu fotografii pridať zaujímavé osvetlenie. Výsledok však výrazne ovplyvní aj zaostrenie.

Total lunar eclipse at dawn above Lolo Peak and the Bitterroot Mountains in Florence, Montana, USA

Ak ste dosť vysoko, aby ste zachytili Mesiac nad mestom, zaostrenie na mesiac môže poskytnúť dosť svetla pre budovy. Zaostrením na tmavšie budovy a prispôsobením clony sa môže mesačné svetlo premeniť na nočné slnko. – hovorí odborník Leigh Stark.

Na smartfónoch sa zväčša zaostruje dotknutím miesta, na ktoré je potrebné sa zamerať. Podržaním prsta na displeji a pohybom hore a dole sa zosvetľuje alebo stmavuje expozícia.

A už len nájsť vhodné miesto, nabiť smartfón a 20:24 sa môže začať fotenie :-)

27.7.2018
Zdroj: tech.sme.sk, accuweather.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+