MojAndroid

O kybernetických nástrahách toho denne čítame viac než dosť. Ak nič iné, tak aspoň toto by nás malo prinútiť zamyslieť sa nad tým, ako si chránime vlastné dáta. Dobrým prvým krokom je zabezpečiť náš smartfón tak, aby sa doň nemohol dostať nikto nepovolaný. Dlhú dobu sme to robili prostredníctvom niekoľkých štandardných nástrojov – PIN kódu, hesla či vzoru. Práve kreslenie vzoru mnohí výrobcovia obhajujú ako jednu z najbezpečnejších foriem ochrany smartfónu alebo tabletu. Najnovšie štúdie však ukazujú, že to nemusí byť celkom tak.

Radšej PIN

Výhodou kreslenia vzoru je obrovské množstvo kombinácií a zároveň jednoduchá zapamätateľnosť pre toho, kto vzor vymyslel. Zároveň ale s kreslením vzoru na displej vznikajú výrazné bezpečnostné riziká. Je totiž oveľa ľahšie “odkukať” nakreslený vzor ako zadaný PIN kód či heslo. Dokazuje to aj najnovší výskum univerzít US Naval AcademyUniversity of Maryland Baltimore County, ktorý porovnal, aké náročné je zapamätať si zadané heslo či pin v porovnaní so vzorom. Práve nakreslenie vzoru sa z tohto hľadiska javí ako najmenej bezpečná forma zaheslovania telefónu.

Vzor odkukajú až dve tretiny ľudí

Podľa štúdie až dve tretiny ľudí dokáže zreprodukovať nakreslený vzor po prvom pozretí aj z diaľky takmer dva metre. To znamená, že na zadávanie vzoru na verejných priestranstvách môže so sebou niesť značné bezpečnostné riziko. Pri zadávaní šesťmiestneho PIN kódu bola úspešnosť prizerajúcich sa respondentov po prvom pozretí z rovnakej vzdialenosti iba 10 %.

Samozrejme, toto všetko rieši používanie biometrických údajov pre odblokovanie mobilného zariadenia. Táto forma zabezpečenia ešte ale stále nie je dostupná na všetkých modeloch, a tak je dobré mať na pamäti, že zadávanie vzoru naozaj nemusí byť najlepšie riešenie.

Zdroj: USNA, Gizmodo

25.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+