MojAndroid

38-ročný Linwei Ding z Číny bol obvinený z krádeže technológií umelej inteligencie od Googlu a z tajnej spolupráce s dvomi čínskymi spoločnosťami, informoval portál Android Central. Zatknutý bol v Newarku v Kalifornii a obvinili ho zo štyroch federálnych krádeží obchodného tajomstva. Každá z nich sa trestá odňatím slobody až na 10 rokov. Vyzerá to tak, že Ding si spoluprácou s čínskymi spoločnosťami zarobil na poriadne problémy.

“Dnešné obvinenia sú najnovšou ukážkou toho, ako ďaleko sú čínske spoločnosti ochotné zájsť, aby ukradli americké inovácie.”

Christopher Wray, riaditeľ FBI

Obžaloba tvrdí, že Ding pre Google pracoval od roku 2019 a na starosti mal vývoj softvéru nasadeného v superpočítačových dátových centrách americkej spoločnosti. Keďže v rámci svojej práce mal prístup k citlivým informáciám, mohol s nimi prakticky narábať ako sa mu zachcelo.

Toto konanie môže mať ďalekosiahle následky pre národnú bezpečnosť

Zatiaľ nie je jasné, čo za to dostal, ale približne pred dvoma rokmi informácie začal vynášať von. Celkovo mal odovzdať viac ako 500 jedinečných súborov, ktoré obsahovali dôverné informácie, uviedlo americké Ministerstvo spravodlivosti. Podľa šéfa FBI môže mať takéto konanie ďalekosiahle následky, či už ekonomické (ľudí to môže stáť pracovné miesta) alebo také, ktoré sa týkajú národnej bezpečnosti.

Mohlo by vás zaujímať:

Dingovi bola pravdepodobne aj na základe takejto spolupráce s čínskymi spoločnosťami ponúknutá pozícia technologického riaditeľa v začínajúcej čínskej spoločnosti, ktorá sa zaoberá vývojom umelej inteligencie. Mal sa dokonca aj zúčastniť stretnutí investorov pre túto spoločnosť.

Interné vyšetrovanie spoločnosti Google prakticky potvrdilo slová obžaloby. Bolo zistené, že tento zamestnanec naozaj ukradol množstvo citlivých dokumentov. Google dodáva, že na prípade bude úzko spolupracovať s FBI.

Hrozí mu 10 rokov väzenia

Finálny verdikt súdu ešte síce nepadol, no ak bude Ding uznaný vinným, hrozí mu trest odňatia slobody na 10 rokov a pokuta do výšky 250-tisíc dolárov za každý prípad.

Náš tip
Smart Banka 2024: Vyhrajte Honor Magic 6 Pro v hodnote 1300 €. Stačí hlasovať!
7.3.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+