MojAndroid

Populárnosť tabletov v dnešnej dobe neustále narastá a preto sme sa pre vás rozhodli pripraviť nový seriál s názvom “Začíname s Android tabletom“. Seriál je určený najmä pre úplných začiatočníkov a postupne v ňom vysvetlíme ako používať a nastaviť Android tablet. V našom seriáli budeme všetky funkcie demonštrovať na zariadení Prestigio MultiPad 5097Pro, ktoré funguje s operačným systémom Android 4.0 Ice Cream Sandwich.

Partner seriálu Začíname s Android tabletom je spoločnosť Prestigio www.prestigio.sk

Tablety už od svojich počiatkov patrili vďaka svojej uhlopriečke displeja k zariadeniam, ktoré sú vhodné pre úpravu dokumentov. Android ponúka na Google Play niekoľko aplikácií, ktoré vám ich vytváranie uľahčia. My si dnes predstavíme niekoľko z nich.

Documents To Go 3.0 

Prvou aplikáciou, ktorú si dnes predstavíme je Documents To Go, ktorá podobne ako aj iné aplikácie ponúka na Google Play dve verzie. S funkcionalitou obmedzenou na čítanie dokumentov sa musíte uspokojiť pri free verzii, pri platenej získate všetky funkcie, ktoré zahŕňajú aj vytváranie dokumentov vo formátoch Microsoft Office.

Documents To Go vo free verzii umožňuje čítanie dokumentov vo formátoch .doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt a .pptx. Problémy by vám teda nemalo robiť vytváranie wordovských, excelovských dokumentov a samozrejmosťou je aj podpora prezentácií. Aplikácia podporuje office Word & Excel 97-2010 a dokumenty chránené heslom. Otvoríte aj svoje dokumenty uložená v cloudovom úložisku Google Drive. K dispozícii je tiež aplikácia pre počítač, ktorá umožní rýchlu synchronizáciu vytvorených dokumentov medzi Android zariadením a počítačom. Aplikácia ponúka bohaté možnosti úpravy textu vrátane 111 excelovských funkcií.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 14,99 €
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 14,99 €

OfficeSuite Pro 6

Premiová aplikácia s podporou širokého množstva formátov (DOC, DOCX, DOCM, RTF, TXT, LOG, LS, XLSX, XLSM, CSV,PPT, PPTX, PPS, PPSX, PPTM,PPSM, PDF, EML a ZIP) a funkcií. Nechýba možnosť tlačiť dokumenty pomocou služby Google Cloud Print a možnosť konvertovať dokumenty do PDF. Z ďalších funkcií môžeme spomenúť možnosť pridávať grafy a obrázky v excelovských dokumentoch či funkcie, ktorá nájdete aj v klasickej verzii Microsfoft Office pre dektopové počítače – k dispozícii sú napríklad matematické a trigonometrické, logické, štatistické textové a iné funkcie. Na plochu si môžete pridať widget, kde sa zobrazia posledné otvorené dokumenty.

 

Vytvorené dokumenty môžete jednoducho zdieľať prostredníctvom e-mailu alebo Bluetooth a na výber sú aj ďalšie cloudové služby Box, Dropbox, Google Docs, SkyDrive či SugarSync. Čo úprav dokumentov týka, môžete nastaviť veľkosť písma, jeho font, štýl, podčiarknutie, farbu, farbu pozadia a niektoré ďalšie efekty, ako napríklad horný/dolný index, dvojite prečiarknutie, obrys, všetky veľké/malé písmená a ďalšie. Priamo do dokumentov môžete vkladať obrázky, tabuľky, hypertextové odkazy, záložky, zlomy strán, komentáre, vysvetlivky alebo poznámky pod čiarou. Využiť môžete tiež funkciu pre vyhľadávanie výrazov v texte alebo počítadlo, ktoré vás informuje o počte použitých slov, znákov, odsekov a sekcií.

 

Priamo v menu aplikácie je dostupný vlastný správca súborov, zoznam naposledy použitých súborov a prístup k súborom na cloude. K aplikácii si môžete dokonca za 12,99€ stiahnuť Cambridgský slovník alebo za 3,99€ balík originálnych Microsoft Windows fontov – ich celý zoznam nájdete priamo na Google Play stránkach aplikácie.

Verzia: 9.3.11997
Aktuálna cena: 9,99 €
Verzia: 9.3.11997
Aktuálna cena: 9,99 €

  

Quickoffice Pro HD

Editovanie a vytváranie dokumentov je možné na tabelte realizovať aj pomocou aplikácie QuickOffice Pro HD. Samozrejmosťou je prístup ku cloudovým úložiskám Google Drive, Dropbox, Box, Evernote, Catch, Huddle, a SugarSync. Aj tu nájdete vlastného správcu dokumentov.

Aplikácia ponúka základné funkcie pre úpravu textov, ako nastavenie fontu, veľkosť písma, podčiarknutie textu a iné, ktoré sme popisovali už aj v aplikácii OfficeSuite Pro. Podporované sú všetky druhy Microsoft Office dokumentov.

  

  

Google Drive

Oficiálna aplikácia spoločnosti Google, ktorá je určená pre prácu s online dokumentami uloženými v tomto cloudovom úložisku. Aplikácia neponúka tak rozsiahle možnosti úprav ako iné aplikácia dostupné na Google Play. Jej nespornou výhodou však je, že je zadarmo a ponúka rozsiahle možnosti nastavení zdieľania dokumentov práve pomocou služby Google Drive. Priamo v aplikácii môžete vytvárať nové dokumenty, tabuľky, pracovať s adresármi alebo pridávať komentáre. Výhodou je, že všetko je synchronizované práve pomocou vášho Google účtu. Navyše si môžete doinštalovať klienta aj do svojho počítača s operačným systémom Windows alebo Mac OS X.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

 

 

Kingsoft Office

Plnohodnotný nástroj pre prácu s vašimi dokumentami, ktorý je navyše dostupný úplne zadarmo. Táto aplikácia vám umožňuje prezerať a upravovať dokumenty vo formátoch DOC, DOCX, TXT, XLS, XLSX, PPT aj PPTX. Podporu tu nájde aj formát PDF, no ten môžete len prezerať. Celé prostredie aplikácie je intuitívne a ponúka dokonca zdieľanie na cloud servery DropBox, Google Drive a Box.net. Pochváliť musíme nielen prácu s textovými dokumentami, Kingsoft Office hravo zvláda aj pokročilé excel tabuľky či prezentácie, ktoré vyzerajú ako keby boli vytvorené priamo na PC. Táto aplikácia jednoducho ponúka všetko, čo budete pri vašej práci s dokumentami potrebovať.

 

Pri úprave dokumentov môžete do dokumentov vkladať obrázky, tabuľky, záložky, hypertextové odkazy, oddelenia strán, hlavičku, pätu, komentáre, manuálne kresby alebo tiež polia s dátumom či číslom strany. Samozrejmosťou je možnosť nastaviť font,veľkosť písma a iné efekty písma, ako podčiarknutie, farbu, zvýraznenie a iné. Na výber sú tu aj rôzne zarovnania, preddefinované štýly textu a možnosť pridávať záložky do dlhých dokumentov. Podporované je aj vytváranie heslom chránených dokumentov. Podobné funkcie ponúka aj prostredie aplikácie pri vytváraní excelovských dokumentov. Okrem toho tu však nájdete funkcie priamo spojené s vytváraním a editovaním tabuliek, triedením dát a vytváraním funkcií.

Verzia: 10.9.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 10.9.1
Aktuálna cena: Zdarma

 

 

Video:

Zoznam všetkých častí seriálu:

  1. Prvé spustenie tabletu a nastavenia
  2. Zoznámenie sa so systémom, triky s widgetami a aplikáciami
  3. Nastavenie emailovej schránky 
  4. Google Play Store – sťahujeme aplikácie 
  5. Elektronické knihy – tipy na aplikácie 
  6. Sledovanie filmov – tipy na aplikácie + mini HDMI
  7. Počúvanie hudby – tipy na aplikácie
  8. Kancelárske nástroje – úprava dokumentov na tablete (aktuálna časť)
  9. Hry na tablet

Ak máte záujem prispieť vlastnými postrehmi a problémami so svojím tabletom, napíšte nám vaše reakcie do komentárov a budeme sa podrobnejšie venovať aj vašim témam.

6.10.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+