MojAndroid

Dnes je pre všetkých fanúšikov siete YouTube veľký deň. Vývojársky tím stojaci za najväčšou sociálnou sieťou na videá dnes totižto spustil nový typ streamovania priamo cez HTML5. Natívny prehrávač videa má hneď niekoľko výhod, doteraz ho však nebolo možné kvôli niekoľkým nedostatkom používať. Vývojári napríklad nemali k dispozícii adaptívny bitrate, ktorý je pri videách na YouTube dosť podstatným. YouTube do svojho systému zapracováva HTML5 už od roku 2010, no až teraz sa im poradilo vyriešiť všetky problémy s týmto štandardom. Od dnešného dňa si tak videá môžete naplno užiť v prehliadačoch ako Chrome, IE 11, Safari 8 či v beta verziách Firefoxu, pričom ešte dôležitejšou je podpora pre mobilné zariadenia.

youtube-html-5

YouTube sa pri implementácii HTML5 musel popasovať s DRM licenciami, ktoré vyriešil dodatočným šifrovaním CENC. Jediný typ videoprehrávača tak dnes slúži širokej škále zariadení. Výhodou je tiež kódek videí VP9 priamo od Googlu. Ten v kombinácii s HTML5 spôsobuje oveľa rýchlejšie načítanie videí (o 15 až 80%) a tiež nižšiu náročnosť na prenos dát – až o 35%. VP9 videá nájdete na YouTube už od roku 2013. Na zdieľanie videí cez HTML5 budete musieť používať už iba vložené <iframe> kódy, starší formát typu <object> je už prekonaný.

Zdroj: TechCrunch

28.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+