MojAndroid

Čipsety smartfónov sú z roka na rok výkonnejšie, no zároveň sa aj viac prehrievajú. Preto Xiaomi vyvinulo technológiu Loop LiquidCool, ktorá efektivitu chladenia zlepšuje až dvojnásobne. Očakáva sa, že novinku prvýkrát v smartfóne uvidíme v druhej polovici roku 2022, informuje portál GSMArena.

Niekoľko zmien v systéme chladenia urobilo značný rozdiel

Výrobca fungovanie novej technológie vysvetlil na jednoduchej grafike. Teplo z čipsetu spustí odparovanie kvapaliny a novovzniknutý horúci plyn poputuje do kondenzátora, kde sa ochladí a zmení späť na kvapalinu. Táto kvapalina následne prejde do plniacej komory, ktorá sa napája na výparník a celý cyklus môže začať odznova.

Xiaomi Loop LiquidCool
Zdroj: blog.mi.com

Princíp ostáva podobný ako v prípade iných chladiacich systémov, no rozdiel robí niekoľko podstatných vylepšení. V prvom rade sa horúci plyn a studená kvapalina udržiavajú oddelene. Bežne sa kapilára, ktorá prenáša kvapalinu, a komora, cez ktorú prechádza plyn, nachádzajú v rovnakej rúre a následný kontakt medzi nimi znižuje účinnosť chladenia.

Za druhou veľkou zmenou stojí vynálezca Nikola Tesla. Ten svojho času vymyslel šikovnú konštrukciu, ktorá zabezpečuje, aby kvapalina prúdila len jedným smerom.

Xiaomi Loop LiquidCool Tesla valve
Zdroj: blog.mi.com

Technológia Loop LiquidCool ukázala v praxi výborné výsledky

Zatiaľ čo predstavenie prvého smartfónu s použitím Loop LiquidCool technológie je ešte ďaleko, Xiaomi jej účinnosť v praxi ukázalo na upravenom Mi Mix 4. Po polhodine hrania Genshin Impact na najvyšších nastaveniach sa ukázalo, že upravený model bol o 8,6 °C chladnejší ako klasický Mi Mix 4.

Xiaomi 11T

Xiaomi navyše tvrdí, že dizajn novej technológie je flexibilný a dá sa prispôsobiť tak, aby nechal dostatok miesta aj iným komponentom.

Náš tip
Prvým smartfónom so Snapdragonom 898 bude Xiaomi 12

8.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+