MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

DISPLEJ | 18:9 a takmer šesť palcov

Zobrazovací panel tohto smartfónu je typu IPS. Ponúkne uhlopriečku 5,99″ a pomer strán 18:9. Spodnú časť displeja síce zaberajú softvérové tlačidlá, tie je však možné nahradiť gestami. K tejto funkcii si prezradíme viac v kapitole “Operačný systém a nadstavba od výrobcu.” Farebné podanie displeja je v poriadku, a takisto pozorovacie uhly sú veľmi dobré vzhľadom k cene zariadenia.

Maximálny jas displeja by mohol byť o čosi vyšší, a to najmä na ostrom slnku v exteriéri, kde je s čitateľnosťou jemne problém. Minimálny jas bol v tomto prípade v poriadku a nezaznamenali sme problémy ani v úplne tmavej miestnosti. Poteší tiež “Čítací režim”, resp. filter modrého svetla, dostupný aj ako skratka v notifikačnej lište. Obrazovku je navyše možné rozsvietiť aj prostredníctvom dvojitého poklepania po displeji.

VÝKON | Snapdragon 636 je krok vpred

Smartfón obsahuje vo svojich útrobách osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 636, ktorý dopĺňa grafický akcelerátor Adreno 509. V tomto prípade ide rozhodne o vylepšenie. V predošlej generácii používal výrobca populárny a pomerne efektívny procesor s označením 625, ten je v súčasnosti v portfóliu Xiaomi stále v ponuke, avšak stal sa súčasťou cenovo ešte dostupnejších zariadení. Použitý čip je však novej generácie a takisto ponúka veľmi dobrý pomer výkonu a spotreby energie.

Iste, nemôžete tu čakať výkon vlajkových zariadení, napriek tomu je aj pomer cena/výkon zariadenia veľmi dobrý. Prostredie smartfónu bolo rýchle a svižné, problém nenastal ani v prípade náročnejšieho multitaskingu. Menšie zaváhanie nastávalo v prípade aplikácie fotoaparátu, tento problém je však skôr softvérový. Zariadenie zvládne aj jednoduchšie hry, pri graficky náročnejších 3D tituloch je potrebné počítať s jemne dlhším načítaním alebo napr. použitím stredných grafických detailov.

PAMÄŤ | Konfigurácia 3 GB RAM a 32 GB úložiska

Náš model obsahoval konfiguráciu 3 GB RAM a 32 GB interného úložiska (s možnosťou rozšírenia o pamäťovú kartu microSD až do kapacity 256 GB – hybridný slot). V predaji na slovenskom trhu je však aj vyššia konfigurácia, ktorá je drahšia o niekoľko desiatok eur. Tá ponúkne 4 GB RAM a 64 GB interného úložiska.

V nižšej konfigurácii, ktorú sme mali k dispozícii na test, bolo priemerne voľných 1000 – 1200 MB pamäte RAM. Väčšinový priestor si zobral systém Android a mohutná grafická nadstavba MIUI. Po nainštalovaní približne stovky aplikácií, nasnímaní troch desiatok fotografií a niekoľkých videí ostalo k dispozícii viac ako 12 GB úložiska. Systém Android pritom zaberal približne 10 GB. V prípade, že je toto úložisko nedostatočné, pomôže spomínané rozšírenie o pamäťovú kartu microSD.

ČÍTAČKA ODTLAČKOV PRSTOV | Tradične spoľahlivé Xiaomi

Senzor pre skenovanie odtlačkov prstov sa nachádza na zadnej strane, pod objektívmi zadného duálneho fotoaparátu. Vzhľadom k veľkosti resp. výške zariadenia je čítačka umiestnená vhodne a ľavý či pravý ukazovák na ňu dobre padne. Pomáha tiež jemné zapustenie do tela smartfónu.

Rýchlosť použitého snímaču je veľmi dobrá, podobne rýchly snímač sme mohli stretnúť aj v predošlých zariadeniach tejto značky. Problém nenastal ani v prípade jemnej vlhkosti či mastnoty na prstoch. Použitý snímač si teda zaslúži pochvalu. Okrem čítačky odtlačkov prstov je k dispozícii aj možnosť odomknutia Bluetooth zariadením, napríklad fitness náramkom Xiaomi. Aj táto funkcia fungovala spoľahlivo a podľa predstáv.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
18.7.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+