MojAndroid

Uvažujete nad zariadením strednej či vyššej strednej triedy, povedzme, že do sumy 250 EUR? V tom prípade by ste rozhodne mali zvážiť aj kúpu zariadenia Xiaomi Redmi Note 5. Tento smartfón si totiž požičal viaceré funkcie priamo od vlajkových modelov značky. Plusy a mínusy prípadnej kúpy si môžete prečítať v práve začínajúcej recenzii.

Náš tip
Xiaomi Mi A1: Navonok Xiaomi, vo vnútri Pixel? | RECENZIA
Náš tip
Xiaomi Mi Band 3 | VIDEORECENZIA
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

OBSAH BALENIA | Výrobca Xiaomi nešetril

Čínska spoločnosť Xiaomi prináša svoj model Redmi Note 5 v krikľavo červenej krabičke, ktorá skrýva okrem zariadenia aj voliteľné príslušenstvo. Okrem názvu zariadenia sa z krabičky môžete dočítať aj verziu zariadenia. V našom prípade na na balení stálo napísané “Global Version.” Zadná stena krabičky už tradične prináša základné technické špecifikácie či IMEI číslo.

Kliknutím na obrázok môžete pridať novú používateľskú recenziu smartfónu Xiaomi Redmi Note 5.

Vo vnútri sa nachádza samotný smartfón, ktorý ešte pokrývajú ochranné fólie. Vo vrchnej časti sa nachádza aj základná dokumentácia spolu so silikónovým obalom na smartfón. Do redakcie nám dorazil smartfón v čiernom farebnom prevedení, a tak kryt prichádza v “zadymenej” šedej až čiernej farbe, ktorá príjemne ladí s farbou smartfónu. V spodnej časti sa nachádza Micro USB kábel pre nabíjanie alebo prepojenie s počítačom, 2A nabíjačka s lokálnou koncovkou a ihla pre vysunutie zásuvky na SIM kartu alebo pamäťovú kartu.

KONŠTRUKCIA A DIZAJN | Kovový elegán inšpirovaný konkurenciou

Množstvo konkurenčných zariadení dnes ponúka veľmi podobný príbeh. Predná stena je tak pokrytá displejom s trendovým pomerom strán 18:9 a nechýbajú ani užšie rámčeky v porovnaní s predošlou generáciou zariadenia. Zariadenie neobsahuje “výrez v displeji,” čo je dobrou správou pre tých, ktorí tento nový prvok veľmi neobľubujú. Rozmery sa zastavili na hodnote 158,6 x 75,4 x 8,1 mm, váha činí následne 181 gramov. Ide o akési štandardné hodnoty, ktoré korešpondujú s tým, čo ponúka smartfón vo svojej výbave. Váha je o čosi vyššia pravdepodobne z dôvodu použitia 4000 mAh batérie.

Smartfón ponúka “unibody” konštrukciu, ktorá je vyhotovená z kovového materiálu. Na zadnej strane nechýbajú ani plastové pásiky pre signál antény. Zadný fotoaparát jemne vystupuje z tela zariadenia, čítačka odtlačkov prstov je následne ľahko zapustená do tela zariadenia. Tieto nerovnosti o čosi viac zdôrazní pridaný ochranný obal s príslušnými otvormi. Spracovanie od výrobcu je tak v tomto prípade opäť príkladné, bez nežiadúcich zvukov, na úrovni vlajkových zariadení.

Rozloženie prvkov zariadenia

Predná strana zariadenia je v tomto prípade vyhotovená v čiernej farbe. V prípade zlatej farebnej verzie prichádza biela predná stena. Displej s uhlopriečkou 5,99″ je po svojich všetkých rohoch zaoblený, čo je takisto pomerne aktuálnym prvkom. Nad displejom sa nachádza reproduktor pre telefonovanie (neslúži ako druhý reproduktor pre vytvorenie “stereo” efektu), predná “selfie” kamera, notifikačná LED dióda pre upozornenia, ale aj blesk prednej kamery. Bočné rámčeky sú štandardné, avšak pod displejom sa nachádza len “brada” bez svojho využitia. Tlačidlá pre ovládanie systému sú totiž softvérové a nachádzajú sa v spodnej časti displeja.

Horná hrana zariadenia ponúka sekundárny mikrofón, ktorý poslúži napríklad v prípade natáčania videa. Vedľa neho sa nachádza ešte infračervený port, prvok obľúbený najmä v prípade zariadení tohto čínskeho výrobcu. Tento port môžete použiť ako diaľkové ovládanie pre vašu domácu elektroniku ako napríklad televízor, DVD prehrávač, audio systém alebo klimatizáciu.

Spodná hrana je o čosi bohatšia. Nachádza sa tu 3,5 mm audio konektor, čo je dobrá správa pre používateľov štandardných káblových slúchadiel. Svoje miesto si tu našiel aj primárny mikrofón pre telefonovanie či jeden hlasný reproduktor. Čo trochu zamrzí je starší konektor Micro USB pre nabíjanie alebo prepojenie s počítačom. V tejto cenovej kategórii sa už nachádzajú aj smartfóny, ktoré majú novší a viac univerzálny konektor USB-C.

Ľavá strana zariadenia je takmer prázdna. Nachádza sa tu len zásuvka pre SIM kartu alebo pamäťovú kartu microSD. V prípade, že dostanete do rúk DualSIM zariadenie, tento slot bude hybridný. To znamená, že si každý používateľ musí vybrať, či použije dve SIM karty bez možnosti rozšírenia interného úložiska alebo zvolí kombináciu jednej SIM karty a pamäťovej karty microSD. Pravá strana obsahuje tlačidlo pre zapnutie a vypnutie či tlačidlo pre reguláciu hlasitosti. Tieto tlačidlá nie sú gravírované, sú hladké.

Zadná strana smartfónu je takisto kovová, obsahuje však plastové pásiky pre priechod signálu. Ako už bolo spomenuté, zadný duálny fotoaparát vystupuje z tela zariadenia spolu s LED bleskom a jeho šošovky sú umiestnené pod sebou. Tento prvok môžeme aktuálne vidieť pri viacerých vlajkových zariadeniach súčasnosti. Nižšie sa nachádza snímač odtlačkov prstov, logo výrobcu a povinné informácie o zariadení.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
18.7.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+