MojAndroid

Konektivita – najlepšia výbava s malým háčikom

Xiaomi Mi5 je vybavený tými najlepšími možnými formami pripojenia a ponúka prakticky všetko, čo by ste mohli od modernej vlajkovej lodi požadovať. To znamená pripojenie k Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth v4.2 a nechýba ani bohatá výbava senzorov vrátane infračerveného portu a barometru. K mobilným sieťam sa pripojíte vďaka technológiám GPRS, EDGE, HSPA s rýchlosťami do 42,2 Mbps a aj k LTE Cat12 s rýchlosťami až 600 Mbps. Tu sa dostávame k problému, ktorým sú frekvencie LTE sietí. Telefón nepodporuje 800 MHz sieť pre LTE, s ktorou sa u nás stretávame v nezastavaných oblastiach, spravidla mimo veľkých miest. To znamená, že kým v mestách budete mať skvelé pripojenie s výborným signálom, v menej ľudnatých oblastiach sa možno budete musieť uskromniť s 3G sieťou.

Xiaomi Mi5 Testujeme_-6_výsledok

Ostatné formy pripojenia ale boli bezproblémové. Nestretli sme sa so stratou či výrazným zoslabnutím signálu a vo všetkých scenároch fungoval telefón tak, ako by sme si predstavovali. Nechýbajú tu ani dva sloty na SIM karty. Dobrou správou je, že oba sloty podporujú 4G siete, takže ak sa nachádzate v oblasti s dobrým signálom, môžete takto využívať až dve karty súčasne. Kvalita hovorov bola tiež na veľmi dobrej úrovni, nemali sme žiadne problémy s ich uskutočňovaním a hlas bol dostatočne jasný a čistý na oboch stranách. Po stránke konektivity tu tak okrem spomínanej nedokonalosti nenájdeme žiadne ďalšie muchy a v tomto smere fungoval nový Xiaomi Mi5 bez akýchkoľvek ďalších problémov.

Fotoaparát – takmer dokonalý

Pri predstavení nového smartfónu Xiaomi Mi5 sa spoločnosť okrem iného sústredila aj na prepracovaný fotoaparát. Novinka ponúka 16 MP hlavný snímač so svetelnosťou f/2.0, super-rýchlym fázovým zaostrovaním a 4-osovou optickou stabilizáciou obrazu. Zvládne nahrávanie 4K videa či HD videa s frekvenciou 120 FPS. Na papieri tak ide o veľmi slušný fotoaparát, ktorý by mal byť jednou z kľúčových vlastností súčasnej vlajkovej lode.

Xiaomi Mi5 Testujeme_-7_výsledok

Ešte pred tým, ako sa dostaneme ku kvalite fotografií, musíme poznamenať, že fotografovanie s týmto telefónom je skutočná zábava. Jednoduchá aplikácia, ultra-rýchle zaostrovanie a skvelý automatický HDR režim sú jednoducho fantastickou kombináciou, s ktorou vás bude fotenie baviť. Presne takýto zážitok by sme od vlajkovej lode súčasnosti očakávali a sme radi, že nám ho Xiaomi Mi5 do bodky splnil.

Ak ste si mysleli, že teraz začneme kritizovať kvalitu fotografií, mýlili ste sa. Fotoaparát skutočne produkuje nádherné fotografie plné detailov a krásnych farieb. Tie sú možno trochu viac saturované ako v skutočnosti, ale rozdiel nie je veľký a výsledné fotografie takmer dokonale odzrkadľujú reálne farby. Telefón si poradil aj s náročnými svetelnými podmienkami, vyvážením expozície a bielej farby, čo je v súčasnosti často kameňom úrazu pre mnohé fotoaparáty na smartfónoch. Samozrejme, stále máme na mysli bežné fotoaparáty na smartfónoch, ktoré sa síce neustále zdokonaľujú, no za plnohodnotnými fotoaparátmi stále zaostávajú.

Tieto nedostatky sa, žiaľ, prejavili najmä pri fotografiách v zlom osvetlení. Aj tu ale nájdeme niekoľko pozitív – fotografie nie sú rozmazané ani vtedy, keď sa nesústredíte na to, aby sa vám ani trochu neposunula ruka. Vďačíme za to zrejme kvalitnej optickej stabilizácii, ktorá fungovala skutočne dokonale. Fotky v zlom osvetlení boli ale aj v tomto prípade plné šumu, čo je pri mnohých telefónoch súčasnosti veľkým problémom. Zatiaľ, čo fotografie v priemernom a výbornom osvetlení skutočne žiaria, fotky v noci a za šera výrazne strácajú na kvalite. To sa týka aj prednej kamery s rozlíšením 4 MP, ktorá v dobrom svetle spraví veľmi pekné fotografie, no akonáhle sa nachádzate v trochu tmavšom interiéri, objaví sa nechcený šum a kvalita fotografií prudko klesá.

Kvalita videa bola podľa očakávania na veľmi vysokej úrovni a svoju úlohu tu okrem výborného snímača zohrala aj skvelá 4-osová optická stabilizácia obrazu. Tá sa postarala o výraznú redukciu otrasov pri natáčaní videa, čo znamená výrazné vylepšenie celkovej kvality. Aj vo videu sme boli spokojní s farbami a detailami, no tu už bolo vyváženie expozície trochu horšie. Stretli sme sa aj s problémami pri zaostrovaní, ak sme nechali rozhodovanie o zaostrovaní na telefón. Odporúčame preto používať funkciu touch-to-focus, vďaka ktorej si vy sami vyberiete predmet, na ktorý chcete mať video zaostrené.

Celkovo sme tak s kvalitou fotoaparátu nadmieru spokojní. Žiaľ, ani v tomto prípade sme sa nedočkali prekonania problému, ktorým sú fotografie za zlého osvetlenia, no týmto nedostatkom trpí skutočne veľké množstvo zariadení. Aj fotografie v zlom osvetlení sú ale dostatočne pekné na to, aby ste ich zdieľali na sociálnych sieťach a aj si ich nechali uložené vo vašej zbierke fotografií. Je ale pravdepodobné, že ich bez ďalších úprav nebudete vytláčať či používať ako pozadie na monitore s vysokým rozlíšením. Celkovo ale fotoaparát fungoval skvele a v čase, keď je okolo vás dostatok svetla, si fotografovanie so Xiaomi Mi5 užijete naplno.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

18.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+