MojAndroid

Bezdrôtové nabíjanie je stále obľúbenejšie, a preto sa stáva bežnou súčasťou drahších smartónov. Spoločnosť Xiaomi teraz podľa XDA-developers predstavila nabíjačka Xiaomi Mi Air Charge, ktorá túto technológiu posúva ešte ďalej. Svoje vlastné riešenie vzápätí podľa portálu AndroidAuthority ukázala aj konkurenčná Motorola.

Skutočné bezdrôtové nabíjanie do vzdialenosti niekoľkých metrov

Súčasné bezdrôtové nabíjanie technológie Qi v smartfónoch funguje tak, že síce nemusíte k smartfónu pripájať kábel, ale musíte zariadenie položiť na bezdrôtovú podložku. V prípade Xiaomi Mi Air Charge táto nutnosť odpadá. Smartfón môžete totiž normálne používať a manipulovať s ním do vzdialenosti niekoľko metrov od nabíjačky.

 

Ide teda o skutočné nabíjanie vzduchom. Podľa Xiaomi dokáže nabíjať niekoľko zariadení naraz, a to výkonom až 5 Wattov. Xiaomi Mi Air Charge ale nie je žiadne malé zariadenie. Veľkosťou a vzhľadom pripomína malý konferenčný stolík, ktorý mávajú ľudia bežne vedľa postele.

Xiaomi Mi Air Charge dizajn

Ako technológia funguje?

Vo vnútri nabíjačky Xiaomi Mi Air Charge má byť integrovaných päť interferenčných antén, ktoré dokážu presne lokalizovať nabíjané zariadenie. O prenos signálu sa stará 144 antén a lúč zameraný priamo na zariadenie. To musí byť samozrejme pripravené na príjem signálu. Napríklad referenčný smartfón od Xiaomi je vybavený 14 špecializovanými anténami, ktoré dokážu prijímať bezdrôtový signál a potom ho pomocou usmerňovača premeniť na elektrinu. So súčasnými smartfónmi teda technológia nebude spolupracovať.

Xiaomi Mi Air Charge

Jej výhodou v budúcnosti má byť možnosť nabíjať viacero zariadení zároveň. Či už pôjde o smartfóny, reproduktory, stolové lampy a ďalšie smart zariadenia, ako sú smart hodinky alebo Bluetooth slúchadlá. Aby bola táto technológia funkčná aj so zariadeniami iných značiek, musela by sa stať štandardom ako bezdrôtová technológia Qi. Výrobca preto zatiaľ ani neoznámil cenu a dostupnosť nabíjačky Xiaomi Mi Air Charge na trhu. V tomto roku sa s ňou pravdepodobne ešte v obchodoch nestretneme.

Motorola ukázala podobné riešenie

Len pár hodín po odhalení Xiaomi Mi Charge ukázala svoje riešenie aj konkurenčná Motorola. Generálny manažér spoločnosti Lenovo, ktorá značku Motorola vlastní, zverejnil na sociálnej sieti Weibo demonštračné video ich vlastnej technológie. Na akom princípe funguje síce nešpecifikoval, ale potvrdil, že môže nabíjať smartfón do vzdialenosti 1 metra. Ukázal tiež, že nabíjanie v tomto prípade môže byť blokované rukou, ktorú stačí dať medzi nabíjačku a smartfón. Aj tomto prípade nebola potvrdená jej dostupnosť a cena.

Náš tip
Samsung Galaxy Note 10 Lite dostáva aktualizáciu na Android 11 a One UI 3.0
29.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+